wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-23| Teledetekcja, Sprzęt

Faro prezentuje ręczny skaner Freestyle 2

Trójwymiarowe skanowanie nawet najbardziej niedostępnych zakamarków jeszcze nigdy nie było tak proste – zachwala swój najnowszy skaner Freestyle 2 amerykańska firma Faro.


Faro prezentuje ręczny skaner Freestyle 2
Faro prezentuje ręczny skaner Freestyle 2

Firma Faro znana jest w branży geodezyjnej przede wszystkim jako producent naziemnych skanerów laserowych serii Focus. Wykonując skany na statywie, w wielu przypadkach urządzenia te nie są jednak w stanie zebrać kompletu wymaganych danych. Problemem może okazać się chociażby brak miejsca na ustawienie statywu, występowanie ciasno obok siebie różnego rodzaju instalacji (mechanicznych, elektrycznych, hydraulicznych, przeciwpożarowych itp.) czy obiekty tworzące cienie na skanach – np. rury.

Z myślą o takich przypadkach firma Faro przygotowała drugą generację swojego ręcznego skanera. Freestyle 2 może służyć zarówno do szybkiego i łatwego uzupełniania chmury punktów pomierzonej przez skaner na statywie, jak i do samodzielnego pozyskiwania danych. Wśród jego zalet producent wymienia przede wszystkim:

 • kompaktowość,
 • szybkość (pozyskanie pokolorowanej chmury punktów jest w niektórych przypadkach nawet 3 razy szybsze niż przy użyciu zwykłego skanera),
 • możliwość pozyskania bardziej szczegółowych danych (tj. uchwycenia detali o wymiarach nawet 0,2 mm),
 • wizualizacja pozyskiwanej chmury w czasie rzeczywistym, co jeszcze w terenie pozwala upewnić się, że pomiar jest kompletny,
 • łatwość łączenia danych z chmurą pozyskaną przez skanery na statywie.

Faro Freestyle 2 przy wymiarach 285 x 256 x 130 mm waży 1,48 kg. Pomiary wykonuje na dystansie od 0,4 do 10 metrów. Przy odległości 1 metra od obiektu błąd pomiaru wynosi 0,5 mm, dla 5 metrów rośnie do 5 mm, a dla 10 metrów – do 15 mm. Prędkość pomiaru to 220 tys. pkt/s, co przy odległości 1 metra przekłada się na 10 500 pkt/m kw.


Aktualne zestawienie skanerów 3D w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na listopad 2019 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS