wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-21| GIS, Software

Fotorealistyczne cyfrowe bliźniaki dzięki integracji technologii Bentley i NVIDIA

Amerykańska firma Bentley Systems zajmująca się oprogramowaniem do inżynierii infrastruktury ogłosiła, że opracowuje własne aplikacje wykorzystujące platformę NVIDIA Omniverse. Posłużą one do fotorealistycznej wizualizacji w czasie rzeczywistym oraz symulacji cyfrowych bliźniaków infrastruktury na potrzeby wielkoskalowych projektów lądowych i przemysłowych.


Fotorealistyczne cyfrowe bliźniaki dzięki integracji technologii Bentley i NVIDIA

Firma Bentley Systems rozszerzyła w tym celu swoją platformę iTwin, tak aby zintegrować ją z NVIDIA Omniverse. Ta integracja umożliwia wizualizację treści cyfrowych klasy inżynierskiej z milimetrową dokładnością z uwzględnieniem fotorealistycznego oświetleniem czy efektów środowiskowych na wielu urządzeniach, w tym przeglądarkach internetowych, stacjach roboczych, tabletach oraz zestawach rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) z dowolnego miejsca na świecie.

Bentley iTwin to otwarta, skalowalna platforma oparta na chmurze, która umożliwia firmom inżynierskim i właścicielom-operatorom infrastruktury tworzenie, wizualizację i analizę cyfrowych bliźniaków infrastrukturalnego majątku trwałego. Menedżerowie informacji cyfrowych używają jej do włączania danych inżynierskich utworzonych za pomocą różnych narzędzi projektowych do istniejącego cyfrowego bliźniaka i dostosowywania ich do modelowania rzeczywistości, danych internetu rzeczy (IoT) i innych powiązanych danych, bez zakłócania użytkowanych narzędzi lub procesów.

NVIDIA Omniverse to z kolei otwarta platforma do wirtualnej współpracy i przeprowadzania dokładnej symulacji. Bazuje na technologii NVIDIA RTX, wykorzystując wspólny format wymiany Universal Scene Description (USD) do wizualizacji i symulacji 3D w czasie rzeczywistym. Pierwotnie USD został opracowany przez firmę Pixar w celu uproszczenia przepływów pracy w przemyśle rozrywkowym, a dziś jest wdrażany w innych branżach, w tym w architekturze, budownictwie, inżynierii oraz cyfrowych fabrykach.

Prezes Bentley Systems Greg Bentley powiedział: „Wizualizacja i symulacja stanowią podstawę wielu zastosowań cyfrowych bliźniaków infrastruktury. Współpraca technologii Bentley iTwin oraz NVIDIA Omniverse zapewnia doznania 3D/4D w czasie rzeczywistym, które umożliwią realistyczną symulację nawet największych i najbardziej złożonych infrastrukturalnych majątków trwałych. Obliczenia wykonywane przez GPU zmieniają świat inżynierii i budownictwa. Są obiecujące w kwestii uwolnienia potencjału sztucznej inteligencji do symulacji i zaawansowanych analiz w cyfrowych bliźniakach infrastruktury”.

„Nowoczesna infrastruktura to wspaniałe osiągnięcia inżynierskie. NVIDIA i Bentley mają wspólną wizję cyfrowych bliźniaków – tak dokładnych i realistycznie symulowanych, że zrewolucjonizują wszystko od projektowania infrastruktury po obsługę” – powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny NVIDIA. „NVIDIA Omniverse została stworzona właśnie po to, aby zrealizować tę wizję, aby tworzyć współdzielone wirtualne światy, które są symulowane z zachowaniem fizycznego i fotograficznego realizmu. Jesteśmy zachwyceni, że firma Bentley opracowuje aplikacje dla cyfrowych bliźniaków infrastruktury na platformie NVIDIA Omniverse”.

Niedościgniona wizualizacja infrastruktury o wysokim stopniu wierności

Połączenie platform Bentley iTwin oraz NVIDIA Omniverse oferuje użytkownikowi niezrównane, wysokowydajne doświadczenie w skali, która wcześniej nie była możliwa. Integracja możliwości platform umożliwia użytkownikom np. wirtualne zwiedzanie ogromnych zakładów przemysłowych i platform morskich, tak jakby przechodzili przez infrastrukturę w czasie rzeczywistym, w celach takich jak choćby wytyczanie tras i optymalizacja dróg ewakuacyjnych.

„Branża zmierza w dobrym kierunku, w kierunku bardziej zautomatyzowanych i zaawansowanych narzędzi, które poprawiają wyniki klientów” – powiedziała Donna DeMarco, odpowiedzialna za modelowanie informacji o instalacjach przemysłowych w firmie Jacobs. „Firma Jacobs jest dumna ze współpracy z firmą Bentley w zakresie wykorzystywania narzędzi takich jak iTwin w połączeniu z NVIDA Omniverse do osiągania dobrych wyników przez naszych klientów”.

Źródło: Bentley Systems Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS