wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-20| GIS

Podręcznik Kartografia i Geomedia już w księgarniach

Oferta PWN wzbogaciła się o podręcznik pt. „Kartografia i Geomedia” autorstwa prof. Beaty Medyńskiej-Gulij z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Podręcznik Kartografia i Geomedia już w księgarniach

Jest to kolejna odsłona podręcznika akademickiego „Kartografia – zasady i zastosowania geowizualizacji”. Nowe wydanie zostało uaktualnione i w znacznym stopniu rozszerzone o najnowsze trendy w kartografii i geowizualizacji – zwłaszcza wizualizacji informacji geograficznej w najnowocześniejszych mediach, czyli geomediów.

„Kartografia i Geowizualizacja” prezentuje oryginalne spojrzenie na współczesną kartografię, kładąc nacisk na pragmatyczne stosowanie jej dorobku w zarządzaniu zasobem danych przestrzennych w procesie geomatycznym oraz w kierunku naukowych geowizualizacji i nowych geomediów.

Książka jest zarazem podręcznikiem akademickim, monografią naukową i praktycznym kompendium dla specjalistów. Posiada doceniany i sprawdzony sposób przekazu wiedzy w postaci sekwencji tekstowych z odwołaniem do poglądowych schematów, barwnych rycin i specjalnie opracowanych przykładów map i wizualizacji.

Publikacja dostarcza czytelnikowi praktyczne informacje niezbędne w procesie zbierania i przetwarzania informacji przestrzennej (geograficznej) w celu opracowania jej geowizualizacji – czy to w formie mapy, czy też wizualizacji ekranowej, interaktywnej, animowanej, mobilnej.

To kompendium adresowane jest do studentów kartografii, geodezji, geografii, geoinformacji i innych kierunków związanych z przestrzenią i środowiskiem oraz specjalistów z tych dziedzin. Ze względu na swój szeroki zakres treści i przystępność wykładu podręcznik może znaleźć szerokie zastosowanie jako podstawowy na kierunkach studiów, gdzie są wykładane przedmioty związane z pozyskiwaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem i wizualizacją informacji przestrzennej. Znajdzie więc odbiorców wśród specjalistów związanych z geografią społeczno-gospodarczą i gospodarką przestrzenną oraz naukami o Ziemi (geografia fizyczna i geologia), ale też: archeologią, naukami biologicznymi, architekturą i urbanistyką oraz ekonomią.

Książka liczy 284 strony i jest dostępna również jako e-book.

Źródło: PWN, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GeoMedia vs geomedia Jest błąd ortograficzny w tytule książki (sic!). Słowo geomedia nie ma nic wspólnego z oprogramowaniem Geomedia Hexagonu. Określenie "geomedia" oznacza to, co jest opisane w pierwszym akapicie. A piswonia wielką literą tego słowa sugeruje, że chodzi o nazwę własną - tj. oprogramowanie GIS znane już w środowisku ze 30 lat.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: GeoMedia vs geomedia A książkę oczywiście kupię :)
 1 
odpowiedz zgłoś
GeoMedia rulez :) Intergraph/Hexagon w natarciu, ESRI w odwrocie (nie mówiąc już o QGIS). Cała kartografia do zrobienia w GeoMediach :)
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: GeoMedia rulez :) Spójrz na Google Trends i się obudzisz z tego pięknego (dla Ciebie) snu. Spójrz na zasady licencjonowania Geomedii a uciekniesz z krzykiem. https://trends.google.pl/trends/explore?geo=PL
odpowiedz zgłoś
odp: odp: GeoMedia rulez :) Link do Google Trends https://bit.ly/2Q8FqBR
zgłoś
odp: odp: GeoMedia rulez :) Może nie manipulujmy faktami. Google trends pokazuje co jest wyszukiwane w Googlach. Jeśli szukam czegoś o QGIS (mało go znam i często szukam) to szukam za pomocą wyszukiwarki Googla - wtedy rejestrowana jest moja aktywność. Jeśli szukam czegoś na temat GeoMedia, przeszukuję: https://hexagongeospatial.fluidtopics.net. I google nie rejestruje mojaj aktywniości. A kiedy szukam czegość? Gdy mam z czymś problem. Więc można wywnioskować, że najwięcej problemów z oprogramowaniem mają użytkonwnicy QGIS, potem ESRI a użytkownicy GeoMediów nie potrzebują szukać rozwiązań w całym Internecie, bo dokładnie wiedzą gdzie znajdą bazę wiedzy. PODSUMOWUJĄC: Co pokazują podlinkowane wykresy? Częstość wyszukiwanych haseł! Nic więcej. Każde dorabianie filozofii do wyników jest manipulacją danymi lub ich nieudolną próbą interpretacji. Mój przykład z problemami też jest manimpulacją danymi - chciałam to tylko uwypuklić zagadnienie.
 2 
 2 
zgłoś
odp: odp: GeoMedia rulez :) Delmo, Google Trends pokazuje aktywność wyszukiwań w Internecie w oparciu o dane Google czyli jakieś 80% ruchu. Nachalna reklama Geomediów nie zmieni faktu że jest to soft niszowy w Polsce, a wersja najbardziej rozpowszechniona czyli rozdawana lata temu urzędom jest już chyba tylko utrzymywana w naszym kraju. Niemcy chyba już z niej wyszli z powodu starości a i fixów producent chyba nie oferuje. Pisanie zaś o wiodącej roli Geomediów to pobożne życzenia producenta lub dystrybutora. Wnioski o problemach na podstawie wyników wyszukiwania rozbawiły mnie do łez. Czyli powiedzmy MIPS nie ma żadnych problemów bo nie ma go za bardzo w wyszukiwaniu. :):)
 4 
zgłoś
odp: odp: GeoMedia rulez :) Gdyby iść logiką, że mniejsza liczba wyszukiwań w google oznacza mniejszą liczbę problemów z softem to można powiedzieć, że najmniej problemów w przypadku języków programowania mają języki niszowe (ALGOL, Fortran etc.) a nie, że są bardzo rzadko używane ;) Nie oszukujmy się, geomedia w Polsce to margines. ESRI i QGIS podzieliło rynek. Mam nadzieję, że ostatecznie wygra open-source :)
 4 
zgłoś
odp: odp: GeoMedia rulez :) @Pozdrawiam. Akurat mówienie o nachalnej reklamie GeoMediów to lekka przesada, bo szczerze mówiąc nie widziałam ŻADNEJ reklamy GeoMediów (no chyba że w tytule ksiażki Pani Profesor :)) W przeciwieństwie do ESRI, które wyskakuje z każdej lodówki - nawet na tej stornie widzę reklamę. Także z nachalnością reklamy GeoMediów bym nie przesadzała. Pozycja ESRI jest konsekwencją reklamy i wieloletniej polityki firmy, gdzie uczelnie zarzucone są tym oprogramowaniem. A kto wygra? A no wszyscy! Zawsze będzie nisza dla produktów komercyjnych i Opensorcowych. Osobiście znam ESRI, używam GeoMedia a QGISa wykorzystuje tam gdzie mi wygodniej. To tylko oprogramowanie i bez sensu się spierać co jest lepsze. Każdy GISowiec jest przyzwyczjony do sowjego softu i działa na tym oprogramowaniu na którym mu wygodniej. Akurat dla mnie najlepsze są Geomedia, dla noice QGIS, a dla kogoś innego ESRI. W ogóle warto znać kilka narzędzi - to trochę otwiera umysł. Nie dajmy się ograć korporacjom i lobbystom!
 1 
 5 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS