wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-16| GIS

Pobieranie danych GUGiK z portali e-mapa.net

Serwisy mapowe działające w technologii e-mapa.net firmy Geo-System zostały wzbogacone o funkcję pobierania danych przestrzennych GUGiK na podstawie określonego przez użytkownika markera powierzchniowego.


Pobieranie danych GUGiK z portali e-mapa.net

Rozwiązanie bazuje na usługach sieciowych WCS i WFS udostępnionych w ostatnim czasie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Na razie umożliwia pobieranie:

 • granic gmin z PRG,
 • granic obrębów ewidencyjnych z PRG,
 • rastrów ortofotomapy,
 • rastrów numerycznego modelu terenu.

Oprócz tego narzędzie pozwala pobrać granice miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z usługi zbiorczej z wdrożeń Geo-Systemu.

W celu pobrania danych należy na portalu mapowym wyznaczyć obszar markera powierzchniowego. Następnie w oknie markera trzeba wybrać opcję Działania – Pobierz dane dla obszaru. Dane zostaną zapisane na dysku komputera w formacie XML (w przypadku usługi WFS) lub GeoTIFF (WCS). Oba formaty można otworzyć chociażby za pomocą darmowego oprogramowania QGIS.

Adresy lokalnych serwisów e-mapa.net dostępne są na Geoportal.gov.pl w grupie warstw „Portale Mapowe”. Funkcja pobierania dostępna jest również na prowadzonym przez Geo-System Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych (polska.e-mapa.net).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
widać skoczybruzdy nie mają co robić w terenie i plują na forum. Jak widać to sami specjaliści GIS, programiści i znawcy dobrych manier :)
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
NMPT A NMPT?
odpowiedz zgłoś
Panie Prezesie, halo, panie Prezesie - WFS komunikuje się GML jeśli da się wczytać do Qgis, jak Pan pisze o XML to tylko błędy tak są komunikowane, tego akurat pan w Qgis nie obejrzy. No chyba zakłada pan, że same błędy się będą z tego portalu wydawać. Format pliku a rozszerzenie pliku to dwie różne rzeczy. :)
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Panie Prezesie, GML to XML, tak jak kwadrat to prostokąt ;) Może masz jakąś specjalną wersję QGIS?. Bo mój nie ma problemu z rozpoznaniem, że w XML jest treść GML i ładuje. (Ma co prawda problem z pokazaniem zasięgu, ale to standardowy bugo-feature w QGIS...)
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Panie Prezesie, Jak już doczytasz co to prostokąt i kwadrat a co to xml i gml to wróć. W międzyczasie załaduj xml exception ze wskazanej jednej z usług WFS do qgis i zobacz czy przeczyta. Zasieg jak jest prawidłowo zdefiniowany w gml jest bez problemu czytany w qgis skoro zaś nie potrafisz nie pchaj się na afisz.
 3 
 3 
zgłoś
odp: odp: Panie Prezesie, I drugi logiczny powód dla którego ta funkcja nie ma sensu. Jeśli wfs i wcs są natywnie obsługiwane przez qgis po co mam włazić do jakiegoś niszowego portalu skoro wszystko mogę zrobić w qgis od razu. Żeby pan prezes mógł patrzeć jaki obszar mnie interesuje ?
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: Panie Prezesie, No właśnie potrafię z każdej usługi dostać dane w pliku i potrafię otworzyć taki plik XML w QGIS. To eksperci od kombajnów i alternatywnej geometrii mają z tym problem.
 2 
 1 
zgłoś
odp: odp: Panie Prezesie, tak pan specjalista od gis ma rację
zgłoś
Dziwne A to materiał promocyjno-instrkcyjny bo taki dokładny opis sposobu korzystania jak z instrukcji. Czy to miejsce na takie artykuły z instrukcjami dla użytkowników?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Dziwne Soros płacił
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dziwne Soros się GeoSystemem nie zajmuje oni zarabiają dla niego grosze, taką kasą to on stoły podpiera.
zgłoś
odp: odp: Dziwne Dobrze im pocisnął, wracać do nory
 1 
zgłoś
Dobrze Zbyniek, już kończę grawerować statuetkę dla was. Tylko mi syna nie przysyłaj po wygraną żeby draki nie było że rodzinie wręczam.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS