wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-14| Geodezja, GIS, Software

Łatwiejsze pobieranie i kontrolowanie danych w EWMAPIE

Popularne oprogramowanie geodezyjne EWMAPA firmy Geobid dostępne jest już w wersji 13.13. Wydanie wyróżniają zmiany m.in. w zakresie korzystania z usług sieciowych czy wykonywania kontroli danych.


Łatwiejsze pobieranie i kontrolowanie danych w EWMAPIE
Łatwiejsze pobieranie i kontrolowanie danych w EWMAPIE <br />
Okno pobierania danych z usługi WFS
Okno pobierania danych z usługi WFS
Łatwiejsze pobieranie i kontrolowanie danych w EWMAPIE <br />
Raport z analizy danych
Raport z analizy danych

Oprogramowanie rozbudowano o możliwość pobierania działek i budynków z usług sieciowych WFS udostępnianych przez geoportale w technologii firmy Geobid (a te działają w ponad 150 powiatach na terenie całego kraju – lista). Funkcja pozwala na import danych wektorowych działek i budynków do wybranej bazy. Import może być przeprowadzony dla całej gminy lub zawężony do podanego obszaru.

W EWMAPIE dodano ponadto możliwość jednoczesnego wykonania wszystkich analiz dostępnych w oknie „Analizy ogólne”. Jak wyjaśniają twórcy aplikacji, wykonanie wielu analiz jednocześnie umożliwia szybkie skontrolowanie wybranej bazy. Aby sprawdzenie było jeszcze bardziej kompleksowe, do okna analiz ogólnych dodano możliwość wykonywania analiz topologicznych wg wcześniej skonfigurowanych wzorców. Wynikiem takiej kontroli jest spójny raport ze wszystkich analiz (dodany w jednej ze wcześniejszych aktualizacji). Tu pojawia się kolejna nowość – dodanie do kontroli obiektów dwóch konfiguracji analiz topologicznych wg wzorców:

 • kontrola dociągnięcia przewodów do budynków,
 • kontrola bliskiego sąsiedztwa węzłów powierzchni BDOT500 z EGiB.

Pozostałe zmiany w wersji 13.13 to m.in.:

 • Zmiany w oknie „Operaty”.
 • Dodanie do tabeli operatów kolumny „Zatwierdzający” z informacją o osobie zatwierdzającej operat.
 • Poprawienie intuicyjności okna poprzez ukrycie rzadziej wykorzystywanych funkcji.
 • Dodanie menu podręcznego dostępnego pod przyciskiem „Operacje” lub pod prawym przyciskiem myszy na liście. W menu znajdują się wszystkie dostępne dotychczas operacje. Jednocześnie zapewniono szybki dostęp do najczęściej wykorzystywanych operacji, jakimi są Uaktywnij, Deaktywuj, Zatwierdź zmiany oraz Anuluj zmiany, pozostawiając je w obszarze roboczym okna.
 • Dodanie dostępu do pełnej informacji o operacie.
 • Dodanie do serwisów WMTS ortofotomapy o wysokiej rozdzielczości pobieranej z Geoportalu.
 • Rozwiązanie problemu związanego z samoistną zmianą ustawień linii i symboli na domyślne w konfiguracji ogólnej programu (zmiana miała miejsce, jeśli wybrane nazwy linii lub symboli nie występowały w bibliotece).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
???? Z taką analizą plików weryfikator staje się niepotrzebny
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: ???? Weryfikator, Który nie sprawdza bezpośrednio w terenie jakości wykonanego pomiaru i prawidłowości naniesienia danych mierzonych na mapę nigdy nie było potrzebny. I nigdy nie będzie potrzebny.
odpowiedz zgłoś
EwMapa Jak słyszę EWMAPA to wychodzę, nawet oknem.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
gp2 Jakiś czas temu szukając danych, zawsze sprawdzam czy dana gmina/powiat mają wystawiony swój serwer. Przekrój danych jest różno - od wszystkiego (budynki, osnowa, czasem uzbrojenie) do niczego. Geoportal2 to taki rak, bo owszem - wfsa mają wystawionego, ale okrojonego na ile się da - same teryty i id budynków. Chociaż i tak nagorszy jest webewid i "usługa WMS nie została aktywowana". Dostęp po WMS prawem każdego Polaka.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: gp2 Dostępnych jest mniej więcej 300 wfs z danymi egib w postaci geometrii i id. Fakt Geomatyka w publikowaniu danych w usługach jest maruderem jak to ktoś ładnie określił. Dziwne że GGK nie pisze na stronie o udostępnieniu danych Egib i nie ściga producentów którzy nie udostępniają takiej opcji. Patrząc na uzasadnienie ustawy te dane miały być za darmo i ogólnie dostępne. Nie tylko kupując komercyjny program.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: gp2 Tych danych na sieci jest więcej, tylko trzeba zaznajomić się z konsolą deweloperską :) Nie mnie jak widzę webewid albo webmapę to już wiem, że jest kiła.
zgłoś
odp: odp: gp2 Gdzie w ustawie jest zapis, że udostępnianie danych EGiB (np geometria działki) ma być za pomocą usługi np. WMS lub WFS?
zgłoś
odp: odp: gp2 Czyli jak w ustawie nie ma formy udostepniania to nie udostępniamy. Tak ?
zgłoś
odp: odp: gp2 Za chwilę przeczytam odpowiedź jakiegoś producenta jak to w ustawie jest napisane według niego tak czy inaczej. I może jak każdy mieć własne zdanie, tyle że instytucje państwowe czyli jego klienci powinni mieć zdanie takie jak zaprezentowane w doręczonym im piśmie GGK. W związku z powyższym może ogonek przestanie kręcić psem i decydować za klienta który kupuje usługę co będzie zrobione a co nie ? Bo na razie to państwo płaci producentowi a nie producent państwu.
zgłoś
Zaraz, zaraz patrzę na ewidencję zbiorów i uslug prowadzoną przez Głównego Geodetę Kraju i tych usług nie widzę. Chciałbym żeby GGK wskazał palcem marudera w tym zakresie, potrzebne będzie w tym celu lustro. Można też opublikować informację na stronie GUGiK że GGK nie radzi sobie z aktualizacją tego rejestru. Tak żeby sprawiedliwie było.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS