Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-04-12| Mapy

We Francji odkryto najstarszą mapę 3D?

Archeolodzy odkryli kamienną płytę, która może być najstarszą znaną mapą obszaru położonego w Europie, a nawet najstarszą mapą 3D.


We Francji odkryto najstarszą mapę 3D? <br />
fot. Bournemouth University
fot. Bournemouth University

Co ciekawe, owa płyta, zwana Saint-Bélec, znana jest już od całkiem dawna. Została bowiem odkryta przez francuskiego archeologa Paula du Châtelliera jeszcze w 1900 roku. Przełamany obiekt o wymiarach 2,2 x 1,53 metra znaleziono w miejscowości Finistère podczas wykopalisk prowadzonych na terenie prehistorycznego miejsca pochówku. Stanowił on ścianę jednego z grobowców.

Początkowo zabytek trafił do prywatnego muzeum, a w 1924 roku przeniesiono go do Narodowego Muzeum Antyków. Zanim jednak udało się dokładnie zbadać, co wyryto na kamieniu, ślad po nim zaginął. Jego ponowne odkrycie nastąpiło dopiero w 2014 roku, gdy obiekt odnaleziono w piwnicy zamku Saint-Germain-en-Laye położonego na północ od Paryża.

Od tego czasu kamień był dokładnie badany przez brytyjsko-francuski zespół naukowców z: Uniwersytetu w Bournemouth, Francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP), Uniwersytetu Zachodniej Bretanii (UBO) oraz Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS). Wyniki tych analiz zaprezentowano w czasopiśmie „Bulletin de la Société préhistorique française”.

W ramach badań m.in. wykonano szczegółowy fotogrametryczny model 3D znaleziska. Na podstawie jego analizy ustalono, że kształty wyryte na kamieniu odzwierciedlają rzeźbę terenu dla obszaru o wymiarach około 30 x 21 km. Centralnym elementem mapy jest obszar źródeł rzek Odet, Isole oraz Stêr Laër płynących przez zachodnią Bretanię.

Opracowanie powstało w epoce brązu, prawdopodobnie między 2150 a 1600 rokiem przed naszą erą i stanowi ono raczej mapę mentalną niż precyzyjne kartograficzne odwzorowanie terenu. Analiza płyty wskazuje bowiem, że niektóre obiekty zostały znacząco przewiększone.

Badacze podejrzewają, że mapa mogła przedstawiać zasięg politycznej władzy. To, że posłużyła jako ściana grobowca i została złamana, może zaś świadczyć o upadku ówczesnych elit, które panowały nad tym terenem przez kilka wieków.

Źródło: Bournemouth University, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama