wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-12| Mapy

We Francji odkryto najstarszą mapę 3D?

Archeolodzy odkryli kamienną płytę, która może być najstarszą znaną mapą obszaru położonego w Europie, a nawet najstarszą mapą 3D.


We Francji odkryto najstarszą mapę 3D? <br />
fot. Bournemouth University
fot. Bournemouth University

Co ciekawe, owa płyta, zwana Saint-Bélec, znana jest już od całkiem dawna. Została bowiem odkryta przez francuskiego archeologa Paula du Châtelliera jeszcze w 1900 roku. Przełamany obiekt o wymiarach 2,2 x 1,53 metra znaleziono w miejscowości Finistère podczas wykopalisk prowadzonych na terenie prehistorycznego miejsca pochówku. Stanowił on ścianę jednego z grobowców.

Początkowo zabytek trafił do prywatnego muzeum, a w 1924 roku przeniesiono go do Narodowego Muzeum Antyków. Zanim jednak udało się dokładnie zbadać, co wyryto na kamieniu, ślad po nim zaginął. Jego ponowne odkrycie nastąpiło dopiero w 2014 roku, gdy obiekt odnaleziono w piwnicy zamku Saint-Germain-en-Laye położonego na północ od Paryża.

Od tego czasu kamień był dokładnie badany przez brytyjsko-francuski zespół naukowców z: Uniwersytetu w Bournemouth, Francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP), Uniwersytetu Zachodniej Bretanii (UBO) oraz Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS). Wyniki tych analiz zaprezentowano w czasopiśmie „Bulletin de la Société préhistorique française”.

W ramach badań m.in. wykonano szczegółowy fotogrametryczny model 3D znaleziska. Na podstawie jego analizy ustalono, że kształty wyryte na kamieniu odzwierciedlają rzeźbę terenu dla obszaru o wymiarach około 30 x 21 km. Centralnym elementem mapy jest obszar źródeł rzek Odet, Isole oraz Stêr Laër płynących przez zachodnią Bretanię.

Opracowanie powstało w epoce brązu, prawdopodobnie między 2150 a 1600 rokiem przed naszą erą i stanowi ono raczej mapę mentalną niż precyzyjne kartograficzne odwzorowanie terenu. Analiza płyty wskazuje bowiem, że niektóre obiekty zostały znacząco przewiększone.

Badacze podejrzewają, że mapa mogła przedstawiać zasięg politycznej władzy. To, że posłużyła jako ściana grobowca i została złamana, może zaś świadczyć o upadku ówczesnych elit, które panowały nad tym terenem przez kilka wieków.

Źródło: Bournemouth University, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jest starsza mapa w Europie Mapa na kamieniu z jaskini Abauntz w Hiszpanii jest znacznie starsza, bo ma około 13600 lat. https://aboutbasquecountry.eus/en/2016/03/13/the-o ldest-map-in-western-europe-discovered-in-a-cave-i n-navarre/
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Jest starsza mapa w Europie I nawet o tym znalezisku pisaliśmy, choć część naukowców twierdzi, że to nie mapa :) (https://geoforum.pl/news/5988/najstarsza-mapa-europy-zachodniej-odnaleziona-w-hiszpanii-)
 3 
odpowiedz zgłoś



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS