wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-09| GIS, Firma

Bentley przejmuje Seequent - lidera w oprogramowaniu do modelowania 3D

Firma Bentley Systems zajmująca się oprogramowaniem do inżynierii infrastruktury ogłosiła zawarcie ostatecznej umowy na przejęcie Seequent – lidera w zakresie software’u do modelowania geologicznego i geofizycznego oraz usług w chmurze do współpracy i zarządzania danymi geograficznymi. Wartość transakcji to 1,05 mld dolarów.


Bentley przejmuje Seequent - lidera w oprogramowaniu do modelowania 3D

Oczekuje się, że przejęcie Seequent początkowo doda około 10% do każdego z kluczowych wskaźników finansowych firmy Bentley Systems i powinno przynieść wymierny wzrost organicznej stopy wzrostu tej spółki. Co najważniejsze, połączenie to pogłębi potencjał cyfrowych bliźniaków w modelowaniu infrastruktury, aby pomóc zrozumieć i zmniejszyć ryzyko związane z zagrożeniami środowiskowymi.

Po finalizacji transakcji firma Seequent będzie działać jako samodzielna spółka zależna firmy Bentley, a obecny dyrektor operacyjny firmy Seequent, Graham Grant, zastąpi odchodzącego na emeryturę prezesa Shauna Maloneya, podlegając dyrektorowi ds. produktów firmy Bentley Nicholasowi Cuminsowi.

Firma Seequent, założona i mająca siedzibę główną w Christchurch w Nowej Zelandii, ma ponad 430 pracowników w 16 biurach. Obsługuje geologów, hydrogeologów, geofizyków, inżynierów geotechnicznych i inżynierów budownictwa lądowego w ponad 100 krajach oraz czołowe firmy wydobywcze na świecie. Oczekuje się, że jej ugruntowana obecność w regionach intensywnie korzystających ze złóż, takich jak Ameryka Południowa i południowa Afryka, zwiększy ogólne możliwości firmy Bentley w tych regionach o znacznych wymaganiach infrastrukturalnych. Z kolei ugruntowana obecność firmy Bentley w Chinach i jej pozycja w sektorach inżynierii lądowej powinna przyspieszyć ekspansję Seequent na nowych rynkach.

Warunki podpowierzchniowe obejmują „infrastrukturę naszej infrastruktury” i dosłownie stanowią podstawę głównych zagrożeń środowiskowych Ziemi. Obecna oferta firmy Bentley umożliwia cyfrowym bliźniakom odwzorowanie tego, co skonstruowano „blisko powierzchni”, w tym fundamentów, urządzeń odwadniających, podziemnych obiektów użyteczności publicznej, tuneli i konstrukcji podmorskich. Dodanie rozwiązań firmy Seequent umożliwi uwzględnienie w cyfrowych bliźniakach infrastruktury również głębszych warstw, zwiększając odporność na zagrożenia powodziowe, sejsmiczne, klimatyczne czy wodne.

Firma Seequent po raz pierwszy zastosowała technologię modelowania w naukach geologicznych ponad 15 lat temu, używając narzędzi matematycznych do tworzenia i wizualizacji trójwymiarowych modeli geologicznych na podstawie zmierzonych danych i interpretacji użytkownika. Ten postęp w oprogramowaniu spowodował „skokową” zmianę paradygmatu w rozumieniu obszaru pod powierzchnią gruntu i jest coraz częściej stosowany przez geologów i badaczy na całym świecie w celu odkrywania i wizualizacji cennych informacji na temat warunków i wyzwań środowiskowych.

Rozwiązania Seequent obejmują: Leapfrog, wiodący produkt do trójwymiarowego modelowania geologicznego i wizualizacji, Geosoft do trójwymiarowego modelowania ziemi i zarządzania danymi geologicznymi oraz GeoStudio do badania geotechnicznej stabilności zboczy i modelowania deformacji. Uzupełniające portfolio oprogramowania do inżynierii geotechnicznej firmy Bentley, w tym PLAXIS, gINT i OpenGround, zostanie w odpowiednim czasie zintegrowane w celu obsługi otwartych cyfrowych procesów pracy – od danych z otworów wiertniczych, po modele geologiczne i aplikacje do analizy geotechnicznej.

Przemysł wydobywczy, ze swoją wrażliwością ekonomiczną i odpowiedzialnością za środowisko, najszybciej i jako pierwszy zastosował modelowanie 3D, zastępując tradycyjne procesy 2D w celu przyspieszenia i usprawnienia cykli decyzyjnych. Kopalnia jest jednocześnie niekończącym się i ciągle zmieniającym się projektem budowy infrastruktury, a także cennym i krytycznym dla środowiska zasobem infrastrukturalnym. Firma Seequent dostrzegła ten potencjał dla wszystkich głównych projektów i aktywów inżynierii infrastruktury, tak aby udoskonalić tradycyjne procesy modelowania podpowierzchniowego 2D i symulacji. Wykorzystanie rozwiązania Leapfrog, często w połączeniu z ofertą oprogramowania firmy Bentley, jest coraz popularniejsze w sektorach infrastruktury inżynierii lądowej.

Integracja rozwiązań firm Bentley i Seequent dla cyfrowych bliźniaków dotyczących głębiej zlokalizowanej infrastruktury może przyczynić się do zwielokrotnienia „oddziaływania ESG” (Environmental, Social & Corporate Governance) w celu poprawy środowiska na świecie, jednocześnie poprawiając światową gospodarkę. Chociaż produkty firmy Seequent nie są w znacznym stopniu wykorzystywane w poszukiwaniach lub produkcji ropy i gazu – co jest obsługiwane przez własną wyspecjalizowaną branżę specjalistycznego oprogramowania geofizycznego – imperatywy transformacji energetycznej stwarzają nowe możliwości, nawet wykraczające poza ekspansję górnictwa w celu wyprodukowania materiałów potrzebnych do powszechnej elektryfikacji. Firma Seequent jest liderem w dziedzinie modelowania 3D źródeł energii geotermalnej, a jej oprogramowanie i usługi w chmurze zapewniają ważny kontekst nauk o Ziemi dla symulacji zasobów wodnych i inżynierii środowiska.

Dyrektor generalny firmy Bentley Greg Bentley powiedział: „Możemy być bardzo pewni wkładu Seequent w naszą wspólną przyszłość nie tylko ze względu na nasze synergie produktów, ale także dlatego, że w rozwoju firmy Seequent dostrzegamy echo sukcesu firmy Bentley Systems – z wyjątkiem tego, że rozwinęła się ona szybciej! Podjęli dalekowzroczne decyzje, które przyniosą korzyści na każdym etapie: zidentyfikowali, a następnie punktowo skupili się na możliwościach danych 3D w modelowaniu Ziemi, zinstytucjonalizowali komercyjny model subskrypcji od samego początku, bezpośrednio zapełniali odpowiednie rynki globalne, nabywali i konsolidowali najlepsze oprogramowanie dla pokrewnych dyscyplin i łączące to wszystko z usługami w chmurze, gotowe do wspólnego rozwoju cyfrowych bliźniaków. Nie przychodzi mi do głowy żaden większy komplement niż nasza determinacja, aby pozostawić firmę Seequent nienaruszoną, powierzając jej zarządowi większą odpowiedzialność za utrzymanie dynamicznego tempa rozwoju. Gratuluję przechodzącemu na emeryturę dyrektorowi generalnemu Shaunowi Maloneyowi jakości firmy i zespołu, które stworzył, i serdecznie powitamy jego następcę Grahama Granta i wszystkich kolegów z firmy Seequent w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz rozwoju infrastruktury”.

Tom Barnds, współzarządzający partner w Accel-KKR i członek zarządu Seequent, powiedział: „Z niecierpliwością czekaliśmy na debiut giełdowy Seequent w tym roku, ale jesteśmy tak pewni słuszności tego połączenia, że zamiast tego z przyjemnością staniemy się udziałowcami Bentley Systems. Zarząd Seequent gratuluje i dziękuje Shaunowi Maloneyowi za jego długą służbę i niezwykle konsekwentny sukces w rozwijaniu tej wspaniałej firmy, jej świetnego zespołu zarządzającego i doskonałych wyników dla inwestorów i współpracowników Seequent”.

Shaun Maloney, dyrektor generalny Seequent, powiedział: „Poprzez skok do przodu z firmą Bentley w celu dopasowania nauk o Ziemi i inżynierii infrastruktury poprzez bardziej dogłębne użycia cyfrowych bliźniaków firma Seequent podkreśla swoje przekonanie, że lepsze zrozumienie Ziemi tworzy lepszy świat dla wszystkich. Użytkownicy i klienci firmy Seequent, jako spółki Bentley, mogą spodziewać się kontynuacji dotychczasowej działalności, która w przyszłości może doprowadzić do wielu synergii produktowych i handlowych. Moim współpracownikom z firmy Seequent chciałbym powiedzieć, że jestem przekonany, iż przyszłość jest w dobrych rękach dzięki podobnie myślącej firmie Bentley Systems i naszemu dyrektorowi operacyjnemu Grahamowi Grantowi, więc jest to dla mnie odpowiedni moment na ogłoszenie mojej planowanej emerytury. Zapewniam wszystkich, że nasz nowy, większy zakres działania stanowi doskonałą okazję do wspólnego rozwoju”.

Dyrektor finansowy firmy Bentley David Hollister, powiedział: „Oczekujemy, że transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale, a zapłata zostanie rozliczona poprzez połączenie dostępnej gotówki i niewykorzystanego kredytu odnawialnego o wartości 850 mln dol. Spodziewamy się, że Seequent przekaże w tym roku ponad 80 milionów dolarów do naszej stopy zwrotu. Firma Seequent charakteryzuje się imponującą historyczną i aktualną stopą wzrostu przychodów organicznych, która w połączeniu z profilem marży operacyjnej podobnym do naszego sprawia, że Seequent pasuje do naszego modelu finansowego. Nasze finansowanie tej transakcji jest ułatwione dzięki wyemitowaniu na początku tego roku długu zamiennego w wysokości 690 mln dol. z terminem zapadalności w 2026 r. Nasz cel w zakresie zmniejszania zadłużenia — zmniejszenie naszej całkowitej dźwigni finansowej netto jako wielokrotności skorygowanej EBITDA z wskaźnika poniżej 4,0x po zamknięciu do około 2,5x w ciągu najbliższych dwóch lat — może zostać przyspieszony przez wszelkie przyszłe oferty akcji”.

Źródło: Bentley Systems Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS