wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-09| Geodezja, GIS

Nowa usługa WMS umożliwia pobranie fotopunktów [aktualizacja]

W serwisie Mapy.geoportal.gov.pl w grupie warstw „Dane do pobrania” dodana została nowa usługa „Fotopunkty” umożliwiającą pobranie opisów topograficznych punktów osnowy fotogrametrycznej pomierzonych do opracowania ortofotomapy z lat 2018, 2019, 2020.


Nowa usługa WMS umożliwia pobranie fotopunktów [aktualizacja]

Jak zapewnia GUGiK, usługa będzie sukcesywnie zasilana kolejnymi fotopunktami z lat poprzednich. Wkrótce uruchomiona ma również zostać analogiczna usługa WFS.
Opisy zawierają m.in szczegółową informację o położeniu fotopunktu (współrzędne X, Y, Z) wraz z dokumentacją fotograficzną.

AKTUALIZACJA
GUGiK opublikował już zapowiadaną usługę sieciową WFS dotyczącą punktów osnowy fotogrametrycznej.
Usługa WFS (Web Feature Service) jest usługą służącą do pobierania danych w postaci wektorowej, na podstawie kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika.
W celu pobrania danych można skorzystać z dowolnego oprogramowania z funkcją klienta WFS, np. QGIS. Wówczas w łatwy sposób pobierzemy wszystkie fotopunkty dla obszaru Polski. Korzystając z narzędzia „informacja o obiekcie”, po kliknięciu w dany fotopunkt wyświetlą się jego atrybuty, w szczególności „Link do pobrania”, za pomocą którego można pobrać opisy topograficzne.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie rozumiem śmieszków poniżej pobrałem plik. To jak w końcu?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie rozumiem śmieszków poniżej To pobierz sto. Tylko żeby palec na myszce nie rozbolał.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie rozumiem śmieszków poniżej i to pobierz WMSem :)
 3 
zgłoś
"usługa WMS umożliwia pobranie" To ciekawe... Od kiedy?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: "usługa WMS umożliwia pobranie" GGK książkę napisał a ty śmiesz negować. Hejterze ty niedobry
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS