wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-08| Geodezja, Teledetekcja, Instytucje

POLSA i GUGiK chcą wspólnie wykorzystywać dane satelitarne

Wspólne działania informacyjno-edukacyjne związane z wykorzystaniem danych satelitarnych, a także współpraca przy przygotowywaniu i aktualizacji mapy pokrycia terenu Polski – to główne założenia podpisanego 8 kwietnia porozumienia pomiędzy Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii (GUGiK).


POLSA i GUGiK chcą wspólnie wykorzystywać dane satelitarne <br />
fot. NASA
fot. NASA
POLSA i GUGiK chcą wspólnie wykorzystywać dane satelitarne

Umowę ze strony POLSA podpisał prezes Agencji prof. Grzegorz Wrochna. GUGiK reprezentował natomiast główny geodeta kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski.

Instytucje zadeklarowały współpracę m.in. w zakresie wykorzystania danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz danych i produktów pochodzących z obserwacji Ziemi do aktualizacji rejestrów prowadzonych przez GGK. POLSA i GUGiK będą też wspólnie tworzyć usługi wspierające administrację publiczną oraz przygotowywać publikacje w serwisie Geoportal.gov.pl.

Jak podkreślają obie instytucje we wspólnym komunikacie, zastosowanie danych satelitarnych staje się coraz bardziej powszechne. Dzięki nim można znacznie zaoszczędzić fundusze, zoptymalizować zarządzanie zasobami ludzkimi, zwiększyć płynność operacji, a także świadomie podejść do zarządzania kryzysowego. – Opieranie działań na danych satelitarnych umożliwia również administracji publicznej podejmowanie decyzji w zakresie planowania przestrzennego, rozwoju infrastruktury czy ochrony zdrowia mieszkańców. Dane ze zbiorów GUGiK pozwolą nam np. udoskonalić metodykę i funkcjonalność mapy pokrycia terenu Polski, która powstała na zlecenie POLSA – powiedział prezes Grzegorz Wrochna.

Dodał, że istotne są również działania edukacyjne związane z wykorzystaniem przez społeczeństwo danych z obserwacji Ziemi. – Wspólnie z GUGiK chcemy w tym roku informować m.in. o możliwościach wykorzystania danych przestrzennych pochodzących z PZGiK oraz danych z programów kosmicznych. Zapraszamy również ekspertów GUGiK do udziału w naszych webinariach i szkoleniach dotyczących np. ścieżek kariery w sektorze kosmicznym czy poświęconych teledetekcji i innowacyjności usług i produktów – podkreślił prezes Wrochna.

– Dane przestrzenne stanowią dziś podstawę do podejmowania ważnych decyzji politycznych, ekonomicznych i społecznych. Dlatego GUGiK wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu popularyzację danych i analiz przestrzennych ułatwiających podejmowanie decyzji. Wysoka częstotliwość pozyskiwania danych satelitarnych może stanowić uzupełnienie informacji przestrzennej udostępnianej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jednocześnie transfer doświadczeń i wiedzy pomiędzy naszymi instytucjami pozwoli na optymalizację budowanych rozwiązań – powiedział GGK Waldemar Izdebski. Dodał też, że niezwykle istotny jest powszechny dostęp do danych przestrzennych za pośrednictwem usług sieciowych serwisu Geoportal.gov.pl, który jest w czołówce najpopularniejszych witryn administracji publicznej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A po co to komu potrzebne .
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
No nie Zajmijcie się prawem geodezyjnym egib i innymi sprawami a nie głupotami co ten gugik
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Kosmos No Kosmos! Doczekałem się po 30 latach :) trzymam za słowo bo kciuki już bolą :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Wszystko już było mawiał Lem. Czy dobrze pamiętam, że taki pomysł miał kiedyś Pan Albin i firma Techmeks?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Wszystko już było mawiał Lem. Techmex owszem nawet była antena odbioru IKONOS-2 ale dane satelitarne się nie przyjęły jak prawo na Podhalu :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS