wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-02| GNSS, Sprzęt, Firma, Software

Technologia Sony pomoże archiwizować dane z satelitów Sentinel

Włoska firma Exprivia (specjalizująca się w technologii informacyjnej i komunikacyjnej), współpracując z Sony, będzie przez najbliższych 18 miesięcy świadczyć usługę długoterminowego przetwarzania danych z satelitów wykorzystywanych we wspólnym programie Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Copernicus Sentinels.


Technologia Sony pomoże archiwizować dane z satelitów Sentinel
Technologia Sony pomoże archiwizować dane z satelitów Sentinel

Firma Exprivia wygrała rozpisany przez ESA międzynarodowy przetarg na system do długookresowej archiwizacji danych (LTA) z par satelitów Sentinel-1, -2 i -3. Satelity te monitorują środowisko lądowe i morskie oraz powierzchnie lądów i ich ruchy. Dostarczają informacji o skażeniach, zmianach klimatu i ekosystemach, wspomagają też planowanie pomocy humanitarnej w sytuacjach kryzysowych.

W pionierskim systemie archiwizacji nieprzetworzonych danych – pobieranych bezpośrednio z satelity – po raz pierwszy w Europie wykorzystane zostaną nowe nośniki optyczne ODA GEN3. Bazują one na technologii Sony Optical Disc Archive 3. generacji, przeznaczonej do długotrwałej archiwizacji w segmencie big data. Dzięki ODA olbrzymie ilości danych (ponad 8 petabajtów do końca 2021 r.) pochodzących z obserwacji Ziemi będą przez następnych 100 lat przechowywane w wydajniejszych i trwalszych urządzeniach niż tradycyjne nośniki magnetyczne. Po przetworzeniu na wyższych poziomach dane te będą nieodpłatnie udostępniane zainteresowanym obywatelom, podmiotom publicznym i prywatnym (między innymi instytutom badawczym, wojsku i władzom państwowym) oraz upoważnionym firmom.

Usługa LTA, opracowana pierwotnie przez włoską firmę na potrzeby lotnictwa i bazująca na technologii optycznej, rejestruje każdego dnia około jednego terabajta danych dostarczanych z każdego satelity przez europejskie ośrodki „gromadzenia i przetwarzania”, generuje z nich metadane i zapisuje je on-line, near-line i off-line. Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Exprivia pozwoli na katalogowanie, sprawdzanie i indeksowanie danych, gwarantując ich utrwalenie i możliwość użycia w przyszłości. Po raz pierwszy ESA powierza przechowywanie danych zewnętrznej firmie, która zapewni szybkie i dokładne utrwalenie gromadzonych danych oraz okresową kontrolę ich dostępności.

– Nieprzetworzone dane gromadzone przez satelity Copernicus mają fundamentalne znaczenie jako źródło wszelkiego rodzaju informacji o naszej planecie – mówi Roberto Medri, dyrektor działu Digital Factory, Defence & Aerospace w firmie Exprivia. – W połączeniu z technologią ODA firmy Sony rozwiązanie opracowane przez firmę Exprivia gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo. W najbliższych dekadach przyczyni się ono do pogłębienia wiedzy z takich dziedzin, jak środowisko, geologia, meteorologia i zjawiska atmosferyczne. Dzięki temu nowemu podejściu przyszłe pokolenia zyskają bezpłatny dostęp do informacji przydatnych do ochrony Ziemi. Zastosowania tej technologii rozszerzają się z badań kosmicznych na sektor IT, na przykład ochronę niejednorodnych baz danych w przemyśle, służbie zdrowia, administracji publicznej i bankowości – wymienia.

Firma Sony dołączyła do zespołu realizującego ten prestiżowy projekt, wnosząc nowatorskie podejście do ochrony danych.
– W 2012 r., po przeszło 30 latach prac, dział badawczo-rozwojowy Sony wprowadził system Optical Disc Archive (ODA), przeznaczony do długoterminowej archiwizacji – mówi Benito Manlio Mari, kierownik sprzedaży w oddziale krajowym Sony Professional Solutions Europe. – Rozwiązanie ODA, oparte na technologii optycznej, od razu przyjęło się na rynku, co wynika z szeregu jego niepowtarzalnych właściwości, takich jak bardzo duża niezawodność, strategie ochrony i bezpośredni dostęp do danych – dodaje.

Obecnie na rynku dostępna jest już trzecia generacja rozwiązania ODA z nośnikami WORM o pojemności 5,5 TB umożliwiającymi odczyt z prędkością do 3 Gb/s i zapis z prędkością do 1,5 Gb/s.

– ODA pozwala przechowywać zapisane dane przez 100 lat, wykazuje wysoką odporność na czynniki środowiskowe, a w porównaniu z innymi nośnikami fizycznymi odznacza się najwyższą przewidywaną odtwarzalnością w relacji do rozwoju generacji technologii optycznych – mówi Valter Corda, menedżer produktu w dziale Sony Professional Solutions Europe. — Co więcej, w przypadku ODA przejście na platformę nowej generacji nie wiąże się z koniecznością odczytu danych, przez co koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w rozwiązaniach opartych na taśmach magnetycznych lub dyskach twardych – podkreśla.

– Sony chce podziękować firmie Exprivia za jej wkład w projekt, nie tylko w aspekcie wdrożenia technologii, osiągniętej poprzez wyraźny nacisk na integrację systemu ODA, lecz także zrównoważonego rozwoju, stanowiącego element tożsamości Sony – dodaje Alfredo Donadei, menedżer ds. sprzedaży w Sony Professional Solutions Europe.

Oprócz Sony strategicznymi partnerami firmy Exprivia były dwa inne podmioty: firma Retelit, która dostarczyła infrastrukturę chmurową do przetwarzania dużych ilości danych do archiwizacji, oraz lokalny operator telekomunikacyjny Mandarin | Open Hub Med, zarządzający usługami kolokacji i wymianą ruchu IP w Open Hub Med Data Center.

Źródło: Exprivia, Sony


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS