|2021-04-01|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Prawo
Kwietniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 4/2021. W materiale okładkowym piszemy o znaczeniu szczegółowych i aktualnych danych przestrzennych dla... realizacji pozaziemskich projektów badawczych (misja NASA „Mars 2020”).
W „klimaty kosmiczne” wpisuje się też kolejna edycja naszego przeglądu zmian w systemach nawigacji satelitarnej. Po latach oczekiwań mamy wreszcie do dyspozycji cztery globalne systemy GNSS. A ich administratorzy wcale nie zamierzają spoczywać na laurach.
W kwietniowym wydaniu publikujemy ponadto artykuł o finansowaniu samorządowej geodezji. W zasadzie już od chwili powstania powiatów w 1999 r. mają one poważny problem ze znalezieniem funduszy na realizację swoich zadań geodezyjnych.
Uwadze czytelników polecamy również wywiad z prof. Julianem Niebylskim, zmarłym niedawno szczecińskim geodetą, twórcą dyscypliny naukowej metrologia okrętowa, a także artykuł prawny sędzi Magdaleny Durzyńskiej o tym, dlaczego nie należy dzielić budynku, oraz materiał przybliżający funkcjonowanie krajowego geoportalu firmy Geobid.
Miłośników historii z pewnością zainteresują: tekst o powołaniu w kwietniu 1631 r. Katedry Geometrii Praktycznej w Akademii Krakowskiej oraz III część artykułu o maskowaniu na polskich i sowieckich wojskowych mapach topograficznych obszarów zajmowanych przez Armię Radziecką. Temat maskowania – tyle że współczesnych zobrazowań satelitarnych – poruszamy również w tekście „Sztuka ukrywania”. Kinga Reda z WAT pisze o algorytmach sztucznej inteligencji, które pozwalają na ukrycie wrażliwych informacji przed analizą wizualną czy zmylenie klasyfikatorów.
Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili kwietniowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych kwietniowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.
Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!
Zawartość kwietniowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.
Redakcja
|