Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-26| GIS, Teledetekcja

Submetrowe wielospektralne obrazy satelitarne kilka razy dziennie

Oferta krakowskiej firmy ProGea 4D poszerzyła się o obrazy satelitarne pozyskiwane przez unikatową konstelację ÑuSats.


Submetrowe wielospektralne obrazy satelitarne kilka razy dziennie
Submetrowe wielospektralne obrazy satelitarne kilka razy dziennie

Flota mikrosatelitów ÑuSats (Aleph-1) o wymiarach 43 x 45 x 75 cm i wadze 37 kg zarządzana jest przez argentyńską firmę Satellogic z Buenos Aires. Oferuje ona obrazy za pośrednictwem partnera – European Space Imaging, firmę specjalizującą się w obserwacji Ziemi i posiadającą własny komponent naziemny, czyli stację odbiorczą pod Monachium.

Obecnie na orbicie niskiej (LEO) znajduje się 13 sprawnych mikrosatelitów ÑuSat, tworzących konstelację Aleph-1. Zapewniają one częstą rewizytę (2-3 dziennie) i pozyskiwanie obrazów rozległych obszarów każdego dnia. Pierwsze testowe satelity ÑuSats (BugSats-1) zostały wystrzelone już w 2013 r., a działające do dziś aparaty Aleph-1 umieszczono na orbicie LEO w 2016 roku.

Flota Satellogic dostarcza obrazy wielospektralne w submetrowej rozdzielczości terenowej (99 cm) oraz dane o pikselu 25 m w przypadku obrazowania hiperspektralnego (HS). Sensor wielospektralny (MS) posiada 4 kanały rejestracji (RGB+NIR), podczas gdy hiperspektralny (HS) – aż 29 (w zakresie 400-900 nm). Dodatkowo satelity ÑuSat wyposażono w sensor termalny rejestrujący obrazy w pasie obserwacji o szerokości 92 km w zakresie spektralnym 8-14 µm, zapewniając rozdzielczość terenową 90 m. Rozdzielczość pomiaru temperatury to 0,01 Kelvina.

Obrazy z sensorów MS i HS są dostępne na różnych poziomach przetworzenia (korekcja radiometryczna i geometryczna). W momencie osiągnięcia docelowej liczebności floty mikrosatelitów ÑuSats konstelacja ma zapewnić godzinny czas rewizyty dla każdego zdefiniowanego obiektu zainteresowania. W planach jest utworzenie floty ponad 100 satelitów, co pozwoli na zwiększenie częstotliwości pozyskania obrazów 99 cm nawet do 15 min.

Konstelacja satelitów Aleph-1 (Satellogic) zapewnia użytkownikowi idealną równowagę pomiędzy częstotliwością pozyskiwania obrazów (do kilku razy dziennie) oraz ich jakości przy zachowaniu konkurencyjnej ceny. Obrazy można wykorzystywać w: kartowaniu rozległych obszarów lądów, monitorowaniu mórz i oceanów, pod kątem detekcji zmian, w rolnictwie precyzyjnym i/lub eksploracji złóż minerałów, w leśnictwie i innych obszarach infrastruktury.

Wysokorozdzielcze obrazy wielospektralne Alef-1 (Satellogic) można testować i zamawiać u polskiego dystrybutora – w firmie ProGea 4D Sp. z. o.o.

Źródło: ProGea 4D Sp. z o.o.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS