wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-26| Teledetekcja

NISAR: podwójny radar wprowadzi nową jakość monitoringu deformacji

Agencje kosmiczne USA i Indii wspólnie budują unikatowego satelitę NISAR. Dzięki dwóm radarom SAR dostarczą one danych o deformacjach terenu w niespotykanej dotychczas jakości.


NISAR: podwójny radar wprowadzi nową jakość monitoringu deformacji

Głównym wyróżnikiem aparatu NISAR (NASA-ISRO SAR) jest to, że będzie on wyposażony w dwa radary SAR pracujące w różnych pasmach, tj. L i S. Pierwszy radar powstaje w Stanach Zjednoczonych, a drugi w Indiach. Połączenie danych z obu tych sensorów ma zapewnić naukowcom unikatowe dane o deformacjach terenu. Pasmo L znacznie skuteczniej penetruje bowiem warstwę roślinności. Z kolei pasmo S lepiej sprawdza się w określaniu typu upraw oraz w pomiarach szorstkości terenu.

Drugi wyróżnik szykowanego aparatu to antena. Będzie miała średnicę aż 12 metrów i zostanie zamontowana na wysięgniku o długości 9 metrów. Pozwoli ona pozyskiwać dane w rozdzielczości sięgającej 6 metrów.

Głównym celem misji NISAR ma być prowadzenie w cyklu 12-dniowym pomiarów deformacji powierzchni gruntu dla niemal całego globu. Będą one realizowane z dokładnością aż 1 cm. Satelita ma pozwolić wykrywać ruchy gruntu związane np. z eksploatacją wód podziemnych, aktywnością wulkaniczną czy topnieniem lodowców. Będzie ponadto wykorzystywany w pomiarach biomasy.

– NISAR będzie satelitą działającym w każdych warunkach pogodowych, który da nam bezprecedensową możliwość przyjrzenia się, jak zmienia się powierzchnia Ziemi – powiedział Paul Rosen, naukowiec projektu NISAR w NASA. – Będzie to szczególnie ważne nie tylko dla naukowców, którzy czekali na tego rodzaju jakość i spójność pomiarów, ale także dla ludzi, którzy mają do czynienia z naturalnymi zagrożeniami i katastrofami, takimi jak wulkany czy osunięcia ziemi – dodaje.

Oba radary są już gotowe i teraz nastąpi ich integracja. Start satelity NISAR odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS