Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-26| Teledetekcja

NISAR: podwójny radar wprowadzi nową jakość monitoringu deformacji

Agencje kosmiczne USA i Indii wspólnie budują unikatowego satelitę NISAR. Dzięki dwóm radarom SAR dostarczą one danych o deformacjach terenu w niespotykanej dotychczas jakości.


NISAR: podwójny radar wprowadzi nową jakość monitoringu deformacji

Głównym wyróżnikiem aparatu NISAR (NASA-ISRO SAR) jest to, że będzie on wyposażony w dwa radary SAR pracujące w różnych pasmach, tj. L i S. Pierwszy radar powstaje w Stanach Zjednoczonych, a drugi w Indiach. Połączenie danych z obu tych sensorów ma zapewnić naukowcom unikatowe dane o deformacjach terenu. Pasmo L znacznie skuteczniej penetruje bowiem warstwę roślinności. Z kolei pasmo S lepiej sprawdza się w określaniu typu upraw oraz w pomiarach szorstkości terenu.

Drugi wyróżnik szykowanego aparatu to antena. Będzie miała średnicę aż 12 metrów i zostanie zamontowana na wysięgniku o długości 9 metrów. Pozwoli ona pozyskiwać dane w rozdzielczości sięgającej 6 metrów.

Głównym celem misji NISAR ma być prowadzenie w cyklu 12-dniowym pomiarów deformacji powierzchni gruntu dla niemal całego globu. Będą one realizowane z dokładnością aż 1 cm. Satelita ma pozwolić wykrywać ruchy gruntu związane np. z eksploatacją wód podziemnych, aktywnością wulkaniczną czy topnieniem lodowców. Będzie ponadto wykorzystywany w pomiarach biomasy.

– NISAR będzie satelitą działającym w każdych warunkach pogodowych, który da nam bezprecedensową możliwość przyjrzenia się, jak zmienia się powierzchnia Ziemi – powiedział Paul Rosen, naukowiec projektu NISAR w NASA. – Będzie to szczególnie ważne nie tylko dla naukowców, którzy czekali na tego rodzaju jakość i spójność pomiarów, ale także dla ludzi, którzy mają do czynienia z naturalnymi zagrożeniami i katastrofami, takimi jak wulkany czy osunięcia ziemi – dodaje.

Oba radary są już gotowe i teraz nastąpi ich integracja. Start satelity NISAR odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS