wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-26| Teledetekcja

Kontenerowiec zablokował Kanał Sueski [okiem satelity]

We wtorek 23 marca podczas przeprawy przez Kanał Sueski ogromny kontenerowiec obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie. Tym samym w obu kierunkach zablokowany został jeden z najbardziej zatłoczonych kanałów żeglugowych.


Kontenerowiec zablokował Kanał Sueski [okiem satelity]
Kontenerowiec zablokował Kanał Sueski [okiem satelity]
Kontenerowiec zablokował Kanał Sueski [okiem satelity]

Kontenerowiec MV Ever Given waży 200 tys. ton, ma 400 m długości oraz 59 m szerokości. Jest to jedna z największych pływających jednostek towarowych na świecie. Statek osiadł na mieliźnie 6 km na północ od południowego ujścia kanału w pobliżu miasta Suez po tym, jak stracił zdolność manewrowania przy silnym wietrze i burzy pyłowej.

Na obu końcach kanału zgromadziło się kilkadziesiąt statków, w tym inne duże kontenerowce, a także tankowce z ropą i gazem oraz masowce przewożące zboże, tworząc jeden z największych korków żeglugowych, jakie widziano od lat. Przez liczący 193 km Kanał Sueski przepływa codziennie ok. 12% całego światowego handlu wszystkimi towarami.

Na razie nie wiadomo, na jak długo kanał zostanie zablokowany. Cały czas trwają prace nad ściągnięciem jednostki z mielizny przy użyciu holowników.

Zarówno sam kontenerowiec Ever Given, jak i spowodowany przez niego korek są dobrze widoczne na zobrazowaniach satelitarnych z europejskiej konstelacji Sentinel. Prezentowane obok zdjęcie pochodzą z platformy CREODIAS.eu.

Zobrazowania komentuje dr Sylwia Nasiłowska – product manager w CloudFerro

Zobrazowania satelitarne dają szerszą perspektywę na rozwijającą się sytuację w egipskim Kanale Sueskim, gdzie ogromny kontenerowiec utknął w poprzek, blokując ruchliwy kanał. Na obrazach z europejskich satelitów Copernicus Sentinel-2 widzimy nie tylko sytuację samego kontenerowca Ever Given, ale także wiele innych jednostek czekających na możliwość wpłynięcia do kanału, po obu jego stronach. Oprócz szeregu systemów naziemnych służących do monitorowania funkcjonowania kanału z powodzeniem można do tego stosować dane satelitarne.

Dane z satelitów dają nam nie tylko szeroką perspektywę całej sytuacji, ale również możliwość analizy charakterystyki obserwowanych zjawisk. Zdarzenie w Kanele Sueskim zostało zarejestrowane przez obydwa flagowe europejskie systemy satelitarne programu Copernicus: Sentinel-1 oraz Sentinel-2, następnego dnia po zdarzeniu.

Otwarte dane z systemu Copernicus rejestrują obraz w rozdzielczości nawet do 10 metrów. Kontenerowiec o wymiarach około 400 na 60 metrów jest wyraźnie widoczny zarówno na danych optycznych, jak i radarowych. Niestety, w chwili zobrazowania nad Kanałem Sueskim unosiły się chmury. Z tego powodu, obrazy zarejestrowane w świetle widzialnym i podczerwieni (Sentinel-2) wydają się zamglone.

Dane radarowe (z satelity Sentinel-1), dzięki wykorzystaniu znacznie dłuższych fali oraz aktywnej technice rejestracji sygnału, są niewrażliwe na zachmurzenie (mikrofale przenikają nawet przez grubsze chmury). Kanał Sueski oraz Zatoka Sueska są znakomicie widoczne zarówno na zdjęciu zarówno z 24, jak i 25 marca. Relatywnie płaska powierzchnia wody jest czarna lub ciemno szara, statki natomiast są białe, gdyż ich kształt oraz mnogość elementów generują bardzo silny sygnał.

Wymienione zdjęcia satelitarne są udostępniane w czasie prawie rzeczywistym na platformie CREODIAS.eu, gdzie każdy nieodpłatnie może zobaczyć aktualną sytuację, zarówno na całej długości kanału, jak i na jego północnym i południowym krańcu.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ale Jakie to zastosowanie? Jaką nową informację niosą te zdjęcia. No o tym, że konterenowiec się zablokował i że jest korek wiemy ze źródeł naziemnych itd. Artykuł wydmuszka. Widać idą święta.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Ale dlaczego wydmuszka? A ja bym chętnie popracował przy pomiarze jego obecnego położenia oraz przy projektowaniu drogi zejścia statku z tej mielizny. Petarda robota!
odpowiedz zgłoś
kanał Sueski Już kilka godzin po zgłoszeniu zobrazowanie mikrofalowe zostało pozyskane przez satelity mikrofalowe Capella Sapce. Zapraszamy po więcej szczegółów https://www.facebook.com/ProGea4D
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS