Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-18| Geodezja, Prawo, Kataster

Własność w trójwymiarze, czyli Sejm pochyla się nad katastrem 3D

Kataster 3D to zagadnienie, bez którego nie obejdzie się żadna poważna konferencja naukowa poświęcona geodezji i kartografii. I dzieje się tak, choć nadal nie mamy w Polsce nawet katastru 2D z prawdziwego zdarzenia! A ostatnio – o czym piszemy w marcowym GEODECIE – tematem tym zajęli się posłowie.


Własność w trójwymiarze, czyli Sejm pochyla się nad katastrem 3D

Temat katastru 3D (czy też tzw. własności warstwowej) powrócił w tym roku za sprawą zespołu parlamentarnego. Powstał on już w sierpniu 2020 r., jednak dopiero w lutym br. odbyło się pierwsze posiedzenie. Zgodnie z regulaminem zespół postawił sobie kilka zadań, do których należy m.in.:

  • analiza zagadnień związanych z prawem własności warstwowej,
  • zajmowanie stanowisk w sprawach dotyczących prawa własności warstwowej,
  • występowanie z inicjatywami dotyczącymi prawa własności warstwowej.

Obecnie w skład zespołu wchodzi pięciu posłów Prawa i Sprawiedliwoś­ci: Paweł Lisiecki (przewodniczący), Paweł Rychlik, Sławomir Skwarek, Tomasz Rzymkowski oraz Piotr Uściński. W pierwszym posiedzeniu brali udział ponadto przedstawiciele ministerstw: Infrastruktury, Sprawiedliwości, Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Rządowego Centrum Legislacji oraz spółki Polskie Koleje Państwowe. Uczestnicy spotkania poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Jakie zmiany w przepisach prawa są konieczne do wprowadzenia w Polsce prawa warstwowego?”.

Z inspiracji kolei

Jak na początku spotkania podkreślił przewodniczący Paweł Lisiecki, do podjęcia tematu własności warstwowej skłoniły zespół problemy związane z planowaniem czy przygotowywaniem nowych inwestycji. Dotyczą one często spółek PKP, które chciałyby np. w prosty sposób umożliwić inwestorom „nadbudowanie” linii kolejowych w atrakcyjnych miejscach w centrach miast i czerpać z tego zyski. Sprawy nie ułatwia to, że spółki PKP są tylko użytkownikiem wieczystym gruntów należących do Skarbu Państwa. – Inwestorzy oczekiwaliby mocnego, trwałego prawa rzeczowego, które gwarantowałoby też możliwość przenoszenia tego prawa na inne podmioty – tłumaczył radca prawny w PKP Przemysław Ciszak. Generalnie linie kolejowe zdominowały spotkanie i w ich kontekście omawiano większość propozycji. Równie dużo, co o samej własności warstwowej, dyskutowano też o mankamentach prawa użytkowania wieczystego jako ograniczonego prawa rzeczowego.

Z wypowiedzi uczestników dyskusji reprezentujących różne departamenty resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe wynika, że istnieje potrzeba nowelizacji prawa w tym zakresie. Ich zdaniem można to wykonać na dwa sposoby...


Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS