wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-18| Geodezja, Prawo, Kataster

Własność w trójwymiarze, czyli Sejm pochyla się nad katastrem 3D

Kataster 3D to zagadnienie, bez którego nie obejdzie się żadna poważna konferencja naukowa poświęcona geodezji i kartografii. I dzieje się tak, choć nadal nie mamy w Polsce nawet katastru 2D z prawdziwego zdarzenia! A ostatnio – o czym piszemy w marcowym GEODECIE – tematem tym zajęli się posłowie.


Własność w trójwymiarze, czyli Sejm pochyla się nad katastrem 3D

Temat katastru 3D (czy też tzw. własności warstwowej) powrócił w tym roku za sprawą zespołu parlamentarnego. Powstał on już w sierpniu 2020 r., jednak dopiero w lutym br. odbyło się pierwsze posiedzenie. Zgodnie z regulaminem zespół postawił sobie kilka zadań, do których należy m.in.:

 • analiza zagadnień związanych z prawem własności warstwowej,
 • zajmowanie stanowisk w sprawach dotyczących prawa własności warstwowej,
 • występowanie z inicjatywami dotyczącymi prawa własności warstwowej.

Obecnie w skład zespołu wchodzi pięciu posłów Prawa i Sprawiedliwoś­ci: Paweł Lisiecki (przewodniczący), Paweł Rychlik, Sławomir Skwarek, Tomasz Rzymkowski oraz Piotr Uściński. W pierwszym posiedzeniu brali udział ponadto przedstawiciele ministerstw: Infrastruktury, Sprawiedliwości, Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Rządowego Centrum Legislacji oraz spółki Polskie Koleje Państwowe. Uczestnicy spotkania poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Jakie zmiany w przepisach prawa są konieczne do wprowadzenia w Polsce prawa warstwowego?”.

Z inspiracji kolei

Jak na początku spotkania podkreślił przewodniczący Paweł Lisiecki, do podjęcia tematu własności warstwowej skłoniły zespół problemy związane z planowaniem czy przygotowywaniem nowych inwestycji. Dotyczą one często spółek PKP, które chciałyby np. w prosty sposób umożliwić inwestorom „nadbudowanie” linii kolejowych w atrakcyjnych miejscach w centrach miast i czerpać z tego zyski. Sprawy nie ułatwia to, że spółki PKP są tylko użytkownikiem wieczystym gruntów należących do Skarbu Państwa. – Inwestorzy oczekiwaliby mocnego, trwałego prawa rzeczowego, które gwarantowałoby też możliwość przenoszenia tego prawa na inne podmioty – tłumaczył radca prawny w PKP Przemysław Ciszak. Generalnie linie kolejowe zdominowały spotkanie i w ich kontekście omawiano większość propozycji. Równie dużo, co o samej własności warstwowej, dyskutowano też o mankamentach prawa użytkowania wieczystego jako ograniczonego prawa rzeczowego.

Z wypowiedzi uczestników dyskusji reprezentujących różne departamenty resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe wynika, że istnieje potrzeba nowelizacji prawa w tym zakresie. Ich zdaniem można to wykonać na dwa sposoby...


Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Inne prace Warto aby Członkowie Zespołu zapoznali się również np. z dysertacją doktorską p. dr inż. Łukasza Śliwińskiego AGH lub opracowaniem habilitacyjnym p. dr hab. inż. Marcina Karabina PW. Obie prace przedstawiają bardzo praktyczne podejście do tematu.
 2 
odpowiedz zgłoś
3d 3D - proponuję zapoznać się Członkom Zespołu Sejmowego i obecnym tu dskutantom z dysertacją doktorską Pani dr inż. Katarzyny Góźdź w Wojskowej Akademii Technicznej
odpowiedz zgłoś
O zesz kur*a Ja pier**le
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ale mamy mapy ewidencyjne 1:2880 z zaborów, a oni o 3D "... nadal nie mamy w Polsce nawet katastru 2D z prawdziwego zdarzenia!". Zróbmy (na papierze) dla wszystkich miast, budynków, terenów itd. BIM, miasta bliźniacze, 3D, 4D i inne "cuda". Będziemy pierwszym państwem na świecie, które to osiągnie i będzie się czym chwalić na konferencjach. Tylko nieliczni wiedzą, że nasz kataster, nawet ten 2D jest do 1D. Niech PKP otworzy tereny zamknięte to można ewentualnie porozmawiać.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Ale mamy mapy ewidencyjne 1:2880 z zaborów, a oni o 3D w zakresie EGB dane z terenów PKP są powiatach. Dziwne, że PKP jest takim motorniczym zmian, dla mnie każda wizyta w KODGiK to powrót do przeszłości, o dekady. W zasadzie to odmawiam już robienia map zahaczających o tereny kolejowe. Chyba nie ja jeden, bo ostatnio zapytania ofertowe na mapy pod sieci przechodzące przez tereny PKP są podzielone na etapy: na terenach PKP i poza PKP. Koszt mapy na terenie PKP wychodzi tak z 10x drożej niż normalnej mapy. I trwa nieobliczalnie dłużej. I jest tajemnicą poliszynela, że prace kameralne należy zwykle zlecić jakiemuś pracownikowi PKP, inaczej będzie to trwać nieobliczalnie dłużej x3. Bo to może się wiązać z koniecznością odszukania szablonów i rapidografów oraz zrobieniem najpierw wyplotów, żeby wpasować się w lokalną mapę szlaku, kartowanie tylko na miejscu. No i te płatne niemało uzgodnienia branżowe we wszystkich spółkach PKP, działających jakby na złość sobie nawzajem. Portali do pracy zdalnej brak. Także żądań dużo, od siebie niewiele.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
Czy producenci oprogramowania zmodyfikowali już swoje producenckie pliki wymiany żeby jako jedyne mogły przenosić informacje o katastrze 3d ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Najwyższa pora zająć się katastrem 3D!
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
jaki to ma sens Jaki to ma sens ładować kasę na 3d jeżeli w gminach plany są w papierze. Gdzie logika
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: jaki to ma sens tam gdzie już brak logiki, znajdują się pieniądze. Nie ważne jak zostaną spożytkowane i jaki efekt będzie, ktoś zrobi na tym interes. Jak któryś z kolegów na tym forum spostrzegł to na dzień dzisiejszy mamy ewidencję w 1d (znajdującej się pośrodku pomiędzy piętami a głową). A tu będą aż 3d. Na terenach poniemieckich, gdzie mieszkam, Niemcy w czasie około 35 lat zrobili 100% ewidencji gruntów począwszy od triangulacji, poligonizacji. ustalenia i stabilizacji granic, pomierzenia na domiary prostokątne, obliczeń współrzędnych, założenia ewidencji gruntów. Praca na ich materiałach (tam gdzie granice zostały przyjęte regulacją i są poniemieckie dane) to bajka. Robiąc przeliczenia dostaję dokładności współrzędnych w granicach 20-3cm i znajduję osnowę oraz punkty graniczne. Od II Wojny Światowej minęło 75 lat i jaki obecnie mamy obraz ewidencji, jakie s max. 20% poprawnej (wg mojej oceny) i na dodatek bez sprawdzenia nie wiadomo które to są. Jeszcze parę modernizacji a będziemy mieli d do n.
 1 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS