wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-16| GIS, Teledetekcja

Kalifornijski startup zapowiada radarowe 15 cm z orbity

Działająca w Dolinie Krzemowej firma Umbra zapowiedziała wystrzelenie małych satelitów radarowych, które będą dostarczać zobrazowania w rozdzielczości nawet 15 cm.


Kalifornijski startup zapowiada radarowe 15 cm z orbity

Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki portalowi SpaceNews.com, możliwość osiągnięcia tak wysokiej rozdzielczości to wyzwanie nie tylko technologiczne, ale i prawne. Podwyższanie tego parametru jest bowiem uzależnione od szerokości spektrum promieniowania elektromagnetycznego dostępnego dla danego sensora.

A tu firma Umbra może pochwalić się uzyskaniem od Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) eksperymentalnej licencji na użytkowanie przez swoje radary SAR dwóch pasm, tj. w zakresie 1200 MHz skupionego na częstotliwości 9,8 GHz oraz w zakresie 600 MHz skupionego na częstotliwości 9,6 GHz.

Pierwsze satelity konstelacji Umbra mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w tym roku. Na ich budowę w styczniu br. spółce udało się zebrać od inwestorów 32 mln dolarów.

W przeciwieństwie do części swoich konkurentów Umbra chce skupić się na dostarczaniu klientom surowych danych w relatywnie niskich cenach (tj. porównywalnymi z sensorami optycznymi) zamiast oferowania usług analitycznych. Standardowo firma będzie oferować zobrazowania w rozdzielczości 25 cm. Te z pikselem 15 cm będą dostępne dla wybranych klientów w USA i wybranych innych krajach. Gabe Dominocielo, współzałożyciel i prezes Umbra, podkreśla, że dane w tak wysokiej rozdzielczości otwierają zupełnie nowe możliwości ich analizy z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS