Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-16| GIS, Teledetekcja

Kalifornijski startup zapowiada radarowe 15 cm z orbity

Działająca w Dolinie Krzemowej firma Umbra zapowiedziała wystrzelenie małych satelitów radarowych, które będą dostarczać zobrazowania w rozdzielczości nawet 15 cm.


Kalifornijski startup zapowiada radarowe 15 cm z orbity

Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki portalowi SpaceNews.com, możliwość osiągnięcia tak wysokiej rozdzielczości to wyzwanie nie tylko technologiczne, ale i prawne. Podwyższanie tego parametru jest bowiem uzależnione od szerokości spektrum promieniowania elektromagnetycznego dostępnego dla danego sensora.

A tu firma Umbra może pochwalić się uzyskaniem od Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) eksperymentalnej licencji na użytkowanie przez swoje radary SAR dwóch pasm, tj. w zakresie 1200 MHz skupionego na częstotliwości 9,8 GHz oraz w zakresie 600 MHz skupionego na częstotliwości 9,6 GHz.

Pierwsze satelity konstelacji Umbra mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w tym roku. Na ich budowę w styczniu br. spółce udało się zebrać od inwestorów 32 mln dolarów.

W przeciwieństwie do części swoich konkurentów Umbra chce skupić się na dostarczaniu klientom surowych danych w relatywnie niskich cenach (tj. porównywalnymi z sensorami optycznymi) zamiast oferowania usług analitycznych. Standardowo firma będzie oferować zobrazowania w rozdzielczości 25 cm. Te z pikselem 15 cm będą dostępne dla wybranych klientów w USA i wybranych innych krajach. Gabe Dominocielo, współzałożyciel i prezes Umbra, podkreśla, że dane w tak wysokiej rozdzielczości otwierają zupełnie nowe możliwości ich analizy z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS