wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-12| Teledetekcja, Firma

Ortofotomapa Żor gotowa raptem w 7 dni

Równo tydzień – tylko tyle czasu potrzebowała firma MGGP Aero z Tarnowa na wykonanie zdjęć lotniczych i opracowanie na ich podstawie prawdziwej ortofotomapy w rozdzielczości 5 cm.


Ortofotomapa Żor gotowa raptem w 7 dni

Jeden z pierwszych tegorocznych projektów fotogrametrycznych MGGP Aero został opracowany niemal z dnia na dzień – chwali się tarnowska spółka. Jak relacjonuje, zdjęcia lotnicze miasta wykonano już następnego dnia po podpisaniu umowy, a przetworzono je w mniej niż 24 godziny od lądowania. Produkcja prawdziwej ortofotomapy dla powierzchni 100 km kw. łącznie z przygotowaniem jej do publikacji i udostępnieniem w internecie (pod adresem zory.obliview.com) zajęła tylko tydzień.

Dla porównania, rok temu podobne zamówienie firma MGGP Aero zrealizowała w dwa miesiące, co i tak wydawało się całkiem krótkim czasem. Co pozwoliło jeszcze bardziej skrócić przygotowanie danych? „Zbierając ogromne doświadczenie w projektach europejskich, udało nam się uruchomić trzy niezależne linie produkcyjne. Mamy zatem największy potencjał umożliwiający przetwarzanie ogromnej ilości zdjęć” – podkreśla firma.

„Nie mamy w Europie konkurencji pod względem rozmiaru floty, różnorodności zestawów sensorów, technologii przetwarzania danych czy oferowanych produktów teledetekcyjnych. Największą zaletą naszych projektów badawczo-rozwojowych jest to, że odpowiadają na realne zapotrzebowanie zmieniającego się rynku fotogrametrycznego. Nie wpadliśmy w pułapkę dofinansowań, robiąc nikomu niepotrzebne badania czy kupując sensory, których nie można zastosować w prowadzeniu codziennej działalności gospodarczej” – wyjaśniają przedstawiciele MGGP Aero.

Źródło: MGGP Aero/Facebook, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
szczegół Pomiar powierzchni ściany budynku na 'modelu 3d' daje w przybliżeniu (wiadomo) rzeczywistą powierzchnię ściany budynku czy co? Wychodzą mi jakoś śmiesznie małe wartości.
odpowiedz zgłoś
odp: szczegół chyba coś nie tak ze snapowaniem jest, wygląda jakby liczył powierzchni na gruncie.
odpowiedz zgłoś
odp: szczegół @szczegół pomiar powierzchni dostępny dla Żor, to powierzchnia gruntu. Nie ma tam narzędzia do pomiaru 'elewacji' a jedyni powierzchni ziemi. Kliknięcie 2 tych samych punktów XY o różnym Z daje powierzchnię bliską zeru. W celu pomiaru elewacji, zapraszam na katowice.obliview.com gdzie takie narzędzie istnieje i mierzy od razu na zdjęciach ukośnych
odpowiedz zgłoś
Pod wrażeniem Jestem pod niesamowitym wrażeniem jak szybko produkt został dostarczony. Sama aplikacja ObliView też jest super. Taki geoportal mógłby na nią przejść. Szacunek i uznanie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
chcę dostęp Starosta nie ma prawa wydawać publicznych pieniędzy na gadżety. Ma określony zakres zadań i działa w zakresie i na podstawie prawa. Więc jeśli nie do PZGiK to gdzie i jak i po co ? No chyba, że to zamówienia dla gminy, która również ma określone zadania ale tam są możliwości szersze. Zaraz powstanie jakieś uzasadnienie, że to do celów promocji itp itd. i pozamiatane.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Pytanie formalne Skąd i jak można pobrać te dane aby mieć je lokalnie u siebie. Żory proszę o odpowiedź bo będę musiał pisać pisma do was a po co ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Portal obliview.com należy do Żor ? Czy to kolejny SAAS gdzie zamawiający płaci a wykonawca ma dane na swoim portalu i serwerze ? Czy ta ortofotomapa jest w zasobie i można ją pobrać z geoportalu ?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Portal Dobre pytanie, czy Żory mają zamiar udostępniać zdjęcia i ortofoto w ramach otwierania danych, czy może jest to tylko usługa, bez możliwości wykorzystania do innych celów niż przeglądanie?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Portal Trueortho wg. standardu MGGP nie jest przyjmowane do zasobu, za dużo artefaktów.
 5 
 2 
zgłoś
odp: odp: Portal To może zapoznaj się z art 12a ustawy PGiK, to było zamówienie publiczne. Przyjęcie następuje na podstawie protokołu odbioru zamawiającego bez kontroli.
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: Portal Nie następuje bo dane nie przechodzą kontroli zgodnie z rozporządzeniem. Za dużo artefaktow
 1 
 3 
zgłoś
Trochę długie cienie Może trzeba było trochę poczekać z nalotem byłyby zdjęcia lepszej jakości?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Trochę długie cienie Szanowni Państwo, Pojazdy w ruchu nie zostały wyłączone z opracowania ?. Ortorektyfikacja budynków w wielu przypadkach okazała się dosyć slaba, zaś o tzw. "fartuchach" przy opierzeniu dachów nie wspomnę.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Trochę długie cienie Technologia trueorto na swoje ograniczenia i takie artefakty będą występować. Mogłoby być ich mniej - tylko wymaga to większej liczby zdjęć, a to podnosi koszty i czas przetwarzania. Coś za coś.
 3 
 4 
zgłoś
odp: odp: Trochę długie cienie Pewnie powinny zostać wyłączon, ale nie byłoby wtedy takiego ładnegeo newsa:) marketing ponad wszystko, bo konkurencja się rozwija.
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: Trochę długie cienie typowe "nie wiem, ale się wypowiem"
 3 
 3 
zgłoś
odp: Trochę długie cienie typowy "merytoryczny" komentarz. Data nalotu dawała im maksymalnie 2-godzinne okno z kątem powyżej 30 stopni, 2 tygodnie później mieliby już 4h i kąt słońca maksymalny byłby też prawie 10 stopni wyższy. Zrobili nalot bardzo szybko chociaż wcale nie musieli stąd cienie.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Nie no Ewa. Ty to masz szczęście.
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS