wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-11| Teledetekcja, Firma

Nowe satelity ICEYE już dostarczają dane

Kolejne trzy satelity radarowe polsko-fińskiej konstelacji ICEYE, które wystrzelono w styczniu br., przesłały pierwsze zobrazowania Ziemi.


Nowe satelity ICEYE już dostarczają dane

Firma ICEYE pozyskuje obecnie dane SAR z najbardziej zaawansowanej na świecie komercyjnej konstelacji satelitów radarowych przeznaczonych do obserwacji Ziemi. Dane z najnowszej generacji urządzeń już wkrótce trafią do klientów tej spółki.

ICEYE konsekwentnie realizuje swój plan budowy konstelacji satelitów obrazowania radarowego umożliwiających ciągłą obserwację powierzchni naszej planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Pod koniec stycznia, w ramach misji Transporter-1, należąca do SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę trzy kolejne satelity zaprojektowane i zbudowane przez ICEYE.

Firma opublikowała właśnie pierwszy zestaw zdjęć z nowych satelitów, które pomyślnie zakończyły wstępne operacje i obecnie przechodzą kalibrację (pierwsze z nich wykonano już 15 lutego, a więc niecały miesiąc po starcie). Cały proces wystrzelenia oraz wstępnych testów urządzeń w przestrzeni kosmicznej nadzorowany był z mieszczącego się w Warszawie Centrum Operacji Satelitarnych ICEYE, z którego zarządzana jest cała flota satelitów wchodzących w skład konstelacji. Po zakończeniu tej krytycznej dla każdej misji fazy, urządzenia staną się komercyjnie dostępne dla klientów, którzy będą mogli zamawiać obrazy dostosowane do własnych potrzeb.

– Posiadając największą na świecie flotę satelitów SAR zoptymalizowaną pod kątem konkretnych zadań, ICEYE ma unikalną pozycję do dostarczania najlepszych w swojej klasie danych w zakresie ciągłego monitoringu – powiedział Rafał Modrzewski, prezes zarządu i współzałożyciel ICEYE. – Oglądanie pierwszych obrazów z nowych urządzeń kosmicznych to zawsze ekscytujący moment. Każda „klatka” symbolizuje przecież ogromny wysiłek naszego zespołu – dodaje.

W ciągu trzech lat od wystrzelenia swojego pierwszego prototypowego satelity firma ICEYE stała się operatorem największej na świecie komercyjnej konstelacji satelitów SAR, z każdą kolejną misją zwiększając swoje zdolności do szybkiego i niezawodnego dostarczania danych z obserwacji Ziemi. Nowe zdolności obserwacyjne posłużą między innymi do rozwijania kolejnych produktów informacyjnych bazujących na pozyskiwanych tą drogą danych.

Wkrótce po publikacji zdjęć wykonanych przez najnowsze satelity firma ICEYE ogłosiła nawiązanie strategicznej współpracy ze Swiss Re – światowym gigantem w dziedzinie ubezpieczeń i reasekuracji ze Szwajcarii.

Partnerstwo przyczyni się do rozwoju usług Swiss Re w zakresie katastrof naturalnych, umożliwiając tworzenie systemów wczesnego ostrzegania i monitorowanie powodzi w czasie zbliżonym do rzeczywistego, opartych o monitorowanie za pomocą radarowego obrazowania satelitarnego. Unikalna konstelacja satelitów radarowych ICEYE zapewni Swiss Re globalny zasięg w celu śledzenia i szybszego reagowania na powodzie na całym świecie, co pomoże w zarządzaniu ryzykiem związanym z występowaniem tego typu zdarzeń i przyspieszy wypłaty odszkodowań. Klienci Swiss Re odniosą korzyści z rozszerzonych analiz i rozwiązań dostosowanych do swoich potrzeb.

Obie firmy planują rozszerzyć projekt na monitoring i analizę innych gwałtownych zdarzeń, takich jak pożary, a także szkody spowodowane przez wiatr czy trzęsienia ziemi.

Źródło: ICEYE, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS