wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-04| Geodezja, GIS, Edukacja

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystępuje do OGC

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu to pierwsza uczelnia w Polsce, która została członkiem globalnej organizacji OGC (Open Geospatial Consortium), czuwającej nad opracowaniem i popularyzacją standardów danych przestrzennych.


Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystępuje do OGC

Jak informuje dr PaweÅ‚ BogusÅ‚awski, koordynator ds. współpracy UPWr z OGC, na co dzieÅ„ zwiÄ…zany z Instytutem Geodezji i Geoinformatyki, czÅ‚onkostwo to nie tylko dostÄ™p do informacji technicznych, możliwość udziaÅ‚u w pracach grup zadaniowych, ale także szansa na udziaÅ‚ w projektach testowych (OGC testbeds), w których standardy poddawane sÄ… praktycznej weryfikacji na rzeczywistych danych w realnych warunkach projektowych. Uniwersytet Przyrodniczy we WrocÅ‚awiu to trzeci polski podmiot, który nawiÄ…zaÅ‚ współpracÄ™ z OGC na zasadach czÅ‚onkowskich – wczeÅ›niej czÅ‚onkami konsorcjum zostaÅ‚y PaÅ„stwowy Instytut Geologiczny oraz UrzÄ…d Miasta Warszawa.

– Wymiana doÅ›wiadczeÅ„ w ramach OGC z wiodÄ…cymi uczelniami w zakresie standaryzacji danych i usÅ‚ug geoprzestrzennych otwiera przed nami szerokie pola badawcze w ramach współpracy miÄ™dzyuczelnianej oraz możliwoÅ›ci aplikowania o granty i projekty w konkursach krajowych i zagranicznych – tÅ‚umaczy dr BogusÅ‚awski. Dodaje też, że przystÄ…pienie do OGC to także możliwość korzystania z najnowszych informacji, które mogÄ… zostać wykorzystane w prowadzeniu dydaktyki, projektów badawczych i w ramach prac dyplomowych i doktorskich.

Geodane to nie tylko zdjęcia satelitarne czy chmury punktów pozyskane przy pomocy skaningu laserowego, ale także dane pochodzące z różnego rodzaju urządzeń o znanej lokalizacji. Za przykład mogą posłużyć autobusy komunikacji miejskiej wyposażone w GPS, które przesyłają informację o aktualnym położeniu. Innym przykładem są stacje pogodowe udostępniające aktualny stan sensorów pomiarowych. Użycie tego typu danych pochodzących z różnych źródeł w niestandaryzowanej postaci byłoby kłopotliwe.

– Standaryzacja umożliwia zapis w ogólnie przyjÄ™tych formatach, a ich wykorzystanie w różnych systemach pozwala na uzyskanie użytecznej informacji – mówi dr BogusÅ‚awski. I wylicza niektóre obszary, w których korzystanie z geodanych jest codziennoÅ›ciÄ…: monitoring powodziowy, planowanie przestrzenne, zagrożenia sejsmiczne, ale też rolnictwo, gdzie dane te sÅ‚użą do kontroli plonów, nawodnienia, zagrożenia chorobami czy strat spowodowanych przez szkodniki lub innÄ… dziaÅ‚alność czÅ‚owieka czy zwierzÄ…t.
– Spektrum zastosowaÅ„ jest olbrzymie i w zasadzie dotyczy wszystkich dziedzin gospodarki. WiÄ™kszość z nas korzysta przecież z Google Maps, GPS w telefonie czy nawigacji w samochodzie. Stworzenie takich globalnych zasobów byÅ‚oby niemożliwe bez pobierania w sposób automatyczny danych na caÅ‚ej Ziemi, przy jednoczesnym przetwarzaniu tych danych zgodnie ze standardami, pozwalajÄ…cymi na ich obróbkÄ™ i wielokrotne wykorzystywanie – dodaje dr PaweÅ‚ BogusÅ‚awski.

Razem z prof. Witoldem Rohmem, odpowiedzialnym za koordynację biznesową członkostwa UPWr w OGC, podkreślają, że to właśnie dynamika rozwoju formatów danych przestrzennych i usług oraz konieczność ich wymiany w prowadzonych w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki projektach skłoniła naukowców do przystąpienia do konsorcjum.
– Takim przykÅ‚adem mogÄ… być projekty EPOS-PL i EPOS-PL+, w których dane zapisane w różnych formatach pochodzÄ…ce z różnych źródeÅ‚ sÄ… przetwarzane przez opracowany system analiz. Wyniki sÄ… zapisywane w standardowych formatach i wykorzystywane przez użytkowników systemu do dalszej analizy – tÅ‚umaczÄ… naukowcy z UPWr.

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od wielu lat prowadzi dydaktykę oraz badania naukowe z zakresu szeroko rozumianej geoprzestrzeni. Badawcze grupy tematyczne skupiają się między innymi na przetwarzaniu dużych zbiorów danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, integracji danych satelitarnych i ich wykorzystaniu w rolnictwie oraz implementacji geoinformacyjnych usług sieciowych. Związana jest z tym optymalizacja technologii pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania geodanych, co wymaga wdrażania standardów wymiany danych w realizowanych projektach. Infrastruktura informacji przestrzennej zbudowana w ramach przedsięwzięć badawczo-rozwojowych (np. platforma GIS3D projektów EPOS-PL i EPOS-PL+) umożliwi implementację usług oraz udostępnianie danych opartych na globalnych standardach OGC.

UmowÄ™ o przystÄ…pieniu do OGC rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we WrocÅ‚awiu prof. JarosÅ‚aw Bosy podpisaÅ‚ w lutym 2021 roku. – A my zapraszamy zainteresowanych do współpracy i kontaktu, najlepiej drogÄ… mailowÄ… na adres pawel.boguslawski@upwr.edu.pl. OGC daje możliwość wymiany wiedzy, doÅ›wiadczeÅ„ pomiÄ™dzy czÅ‚onkami konsorcjum. Mamy możliwość udziaÅ‚u w dyskusjach nad standardami, a także w grupach tematycznych, które zajmujÄ… siÄ™ m.in. rolnictwem, architekturÄ…, energiÄ…, transportem i wieloma innymi obszarami – zachÄ™ca dr PaweÅ‚ BogusÅ‚awski, podkreÅ›lajÄ…c, że w konsorcjum zrzeszone sÄ… nie tylko uczelnie i jednostki badawcze, ale też jednostki publiczne, samorzÄ…dowe, administracji, a jednym z celów OGC jest nawiÄ…zanie współpracy oraz prowadzenie tzw. networkingu, czyli kojarzenia partnerów. OGC daje szansÄ™ znalezienia jednostki zainteresowanej podjÄ™ciem wspólnych dziaÅ‚aÅ„, ale oferuje też fundusze na innowacje, co daje możliwość uczestniczenia w projektach finansowanych przez różne instytucje zamawiajÄ…ce.

Źródło: UPWr


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
w końcu ktoś naukowo zajmie się tematem .gml w polskiej geodezji.
 1 
odpowiedz zgłoś



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • WÅ‚aÅ›cicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesiÄ™cznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje siÄ™ od czerwca 1995 roku i jest najwiÄ™kszym oraz najbardziej popularnym polskim miesiÄ™cznikiem prezentujÄ…cym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesiÄ™cznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratÄ™, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna PakuÅ‚a-KwieciÅ„ska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzÄ…cy Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS