Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-03| Geodezja, Firma

Raport GEODETY. Nasze bezrobocie 2020

Za nami wyjątkowo trudny rok pandemii, a zarazem wzrostu bezrobocia w Polsce, choć nie tak dużego, jak wcześniej prognozowano. Również liczba bezrobotnych geodetów i kartografów po 6 latach spadków zaczęła rosnąć. To początek zmiany trendu czy tylko chwilowe wahnięcie? W marcowym GEODECIE publikujemy coroczny raport z rynku pracy.


Raport GEODETY. Nasze bezrobocie 2020 <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Raport GEODETY. Nasze bezrobocie 2020 <br />
Fot. Raport GEODETY
Fot. Raport GEODETY
Mimo blokad nakładanych na gospodarkę w związku z pandemią stopa bezrobocia w kraju wzros­ła rok do roku z 5,1 do 6,2%, a więc zaledwie o 1,1 pkt proc. Według danych GUS liczba bezrobotnych zwiększyła się w tym czasie o 180 tys. Tarcze antykryzysowe powstrzymały część zwolnień, choć sporo zatrudnionych faktycznie nie pracuje, bo zakład pracy jest czasowo zamknięty. Przybyło też więcej niż zwykle emerytów.

Na szczęś­cie w branży geodezyjnej nie ma przestojów, ale oczywiście są obostrzenia, których przestrzeganie zmusza do pewnych ograniczeń. Jak jednak przekonują pracodawcy, pandemia nie wpłynęła na razie w istotny sposób na rynek pracy.

• W kraju

Na koniec ubiegłego roku liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 1,046 mln. 1284 geodetów i kartografów bez pracy stanowiło wśród nich 1,2 promila. W całym 2020 roku liczba bezrobotnych w branży wzrosła o 11%, a zatem prawie o tyle, o ile spadła w roku 2019. Co istotne, dynamika wzrostu liczby bezrobotnych w branży była o blisko połowę niższa niż liczby bezrobotnych ogółem (21%). Trendy te ilustruje wykres obok, na którym pokazujemy procentowe zmiany liczby bezrobotnych w branży i w Polsce ogółem w poszczególnych latach, w odniesieniu do roku 2001, kiedy zaczęliśmy zbierać i publikować dane. Warto też wspomnieć, że na koniec czerwca 2020 r. odnotowano większy wzrost liczby bezrobotnych w branży niż na koniec roku i była to zmiana na poziomie 17%. Wpływ na to mógł mieć pierwszy lockdown (ogłoszony w marcu ub.r.), kiedy nie było wiadomo, z czym mamy do czynienia i jakie będą dalsze losy polskiej gospodarki.

• W regionach

W ujęciu regionalnym sytuacja w branży nie jest jednolita...

W artykule prezentujemy wybrane wskaźniki dotyczące bezrobocia w branży, m.in.: napływu bezrobotnych w ciągu całego 2020 r. oraz zgłoszonych dla nich ofert pracy, udziału wśród osób bez pracy kobiet, absolwentów czy osób z wyższym wykształceniem. Przyglądamy się sytuacji ogółem w Polsce, ale także w poszczególnych województwach oraz dla konkretnych zawodów i specjalności. Sytuację na rynku pracy komentują też dla nas przedsiębiorcy geodezyjni.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS