wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-02| Geodezja

Powiat miński o zaletach elektronicznej wymiany zawiadomień

Od grudnia ubiegłego roku Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim odbiera elektroniczne zawiadomienia o zmianach w księgach wieczystych z wykorzystaniem szyny usług ZSIN. Jakie są zalety i ograniczenia tego rozwiązania, wyjaśnia geodeta powiatowy Marek Ślązak.


Powiat miński o zaletach elektronicznej wymiany zawiadomień

Przypomnijmy, że funkcja ta została udostępniona twórcom oprogramowania geodezyjnego pod koniec listopada i na razie wdrożoną ją w systemie e-property firmy Geo-System. Pierwszym użytkownikiem usługi jest powiat miński. W lutym br. dołączył do niego powiat wołomiński, a w tym tygodniu – piaseczyński.

Jak mówi geodeta powiatowy w Mińsku Mazowieckim Marek Ślązak, od uruchomienia tej funkcji 17 grudnia odebrano za jej pośrednictwem blisko 2 tys. zawiadomień, które w znacznej części zostały już przetworzone, wprowadzono na ich podstawie zmiany w EGiB i przesłano potwierdzenia do ZSIN i Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobrane z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych za pomocą szyny usług ZSIN elektroniczne zawiadomienia z KW automatycznie zasilają system e-property, tj. zakładkę „Dokumenty: podstawa ujawnienia zmian w EGiB”, i są one na bieżąco analizowane pod kątem dokonania aktualizacji danych ewidencyjnych.

„Dużym ułatwieniem jest brak tradycyjnego rejestrowania dokumentów z KW przychodzących pocztą oraz brak konieczności ich przetwarzania do postaci elektronicznej, a następnie »podpinania« skanu dokumentu do zmiany” – tłumaczy Marek Ślązak. „Wszelkie dokumenty stanowiące podstawę wpisu są bowiem dostępne po zalogowaniu do systemu e-property, w którym dokonywana jest aktualizacja. Mechanizm jest bardzo łatwy w obsłudze, co umożliwia sprawne zasilanie bazy nowymi danymi, lub ewentualnie podpięcie dziennika pod już istniejącą zmianę. Poza tym przy aktualizacji bazy pomocne są dodatkowe funkcjonalności systemu w zakresie np. automatycznego wpisywania numeru księgi wieczystej – operator, wybierając polecenie »wprowadź zmianę na podstawie dokumentu«, przechodzi do jednostki rejestrowej, w której system automatycznie wkleja nowy numer księgi wieczystej, a operator tylko potwierdza zmianę” – wyjaśnia miński geodeta powiatowy.

Zwraca jednocześnie uwagę, że jedną z różnic w stosunku do dokumentów papierowych jest to, że zawiadomienia pobierane za pomocą szyny ZSIN w treści zawiadomienia o zmianach danych dokonanych w KW (o którym mowa w załączniku nr 4 rozporządzenia ws. ZSIN) nie zwierają wniosków i podstaw wpisów w księdze wieczystej. „W związku z brakiem informacji o podstawie zmiany w przypadku bardziej skomplikowanej jednostki rejestrowej, której dane zawiadomienie będzie dotyczyło, konieczne będzie przeprowadzenie analizy wprowadzonych wcześniej zmian, w tym pobranie treści zupełnej KW z EKW, tak aby pozyskać dane, których brakuje w zawiadomieniu z KW, a które są niezbędne w celu poprawnego ujawnienia w bazie EGiB. Z rozmów z twórcami systemu wyciągamy wniosek, że poszerzenie zakresu informacji w zawiadomieniu pozwoliłoby na jeszcze większą automatyzację przy tworzeniu zmian” – wyjaśnia Marek Ślązak.

W ocenie mińskiego geodety powiatowego kluczową zaletą nowej usługi jest usprawnienie pracy starostwa. „Statystki naszego urzędu wskazują, że rocznie wpływało do nas ponad 10 tys. zawiadomień z ksiąg wieczystych w formie papierowej, angażując w pierwszej kolejności biuro obsługi interesanta, które przesyłane dokumenty przetwarzało do postaci elektronicznej. Zastosowanie tego rozwiązania eliminuje tysiące papierowych pism z zawiadomieniami o zmianach w KW, co znacznie usprawnia zarówno cały proces prowadzenia EGiB, jak i obieg dokumentów w urzędzie. Z pewnością dużym ułatwieniem byłoby dodanie do zawiadomienia z KW informacji dotyczących podstawy nabycia, gdyż wyeliminowałoby to analizę dokumentów przed procesem aktualizacji danych ewidencyjnych. Wprowadzenie takich ułatwień i uczytelnienie zawiadomień jeszcze bardziej usprawniłoby prowadzenie i aktualizowanie EGiB” – podkreśla Marek Ślązak.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to jest miś na skalę naszych możliwości. I nikt nie spyta po co jest ten miś... I nie będziemy robić żadnych oszczędności na marna 100 tys! A tak serio, dobrze, że coś ruszyło, ale to nieprawdopodobne, że nikt w tym 'Państwie prawa' nie siedzi za wydanie takiej kwoty na coś co dopiero zaczyna działać i to wiele jeszcze uszczegóławiania i poprawek przed nami!
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
zawiadomienia z NKW Problem z zawiadomieniami elektronicznymi jest taki, że mocno różnią się co do treści z zawiadomieniami papierowymi: nie ma podstawy zmiany, nie ma stanu dotychczasowego, więc nawet nie można łatwo stwierdzić co się faktycznie zmieniło. Jak nie ma podstawy to nie wiadomo z jakim dokumentem ten stan jest zgodny, co np. w przypadku blokowisk i zmian lokalowych jest kluczowe.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Niezle Ciekawią mnie dwie kwestie. Czy zawiadomienia z KW są wysyłane przed czy po uprawomocnieniu wpisu? Spotkałem się bowiem z tym, że przed... Do tego sam wpis w KW ma moc wsteczną (ustawa). Jestem także ciekaw jak system zrealizuje zmianę - w KW wprowadzeni nowi właściciele np w drodze poświadczenia dziedziczenia, postanowienia o nabyciu spadku (pełne dane spadkobierców nieznane Staroście, brak ich w zawiadomieniach z KW). Analogicznie ujawnienie w KW dzialu spadku... Wtedy w egib powstaną osoby bez adresów? Zawiadomienie z KW z reguły podaje PESEL, ale może zawierać w dziale II tylko imiona i nazwiska spadkobierców (nie ma tam ich adresów, nie ma ich także w treści działów KW).Sporo tych niejasności do wyeliminowania, a działa się na istotnym rejestrze publicznym...
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Niezle Co mają wspólnego te pytania z artykułem? Przeciez co do zakresu treści i etapów procedury to nic się nie zmieniło- nie krążą papiery tylko dokumenty elektroniczne. Dokumenty elektroniczne w XML podpisane a nie skanowane papiery - rozumiesz ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Niezle Ja rozumiem. Nie podchodzę jednak do tego bezkrytycznie. W moim przekonaniu zadane pytania maja tematu wiele, bowiem dotyczą jakości i poprawności działania tej elektronicznej wymiany - poprawności procedur - zakładam, że znasz procedury sądowe i administracyjne. Jednak w twojej wypowiedzi poza informacją o przejściu z papieru na pliki nie ma praktycznie nic więcej. Jak zawiadomisz właściciela o czynnościach granicznych bez jego danych? Co będzie jeżeli zawiadomisz osobę, która została wykazana w egib na podstawie nieprawomocnego wpisu? Warto przeczytać o uproszczeniach - nawet Minsk twierdzi, że istnieje konieczność tzw analizy zawiadomień. Te niestety czasami miały to do siebie, że przychodziły jako nieprawomocne, a dodatkowo były problemy z wykazaniem danych osobowych (bo ich nie zawierały).
 2 
zgłoś
BRAWO Brawo ZSiN i jego pomysłodawcy - w końcu dotarło, że to nie diabeł wcielony. Lepiej późno niż wcale.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
A co jeśli ktoś przyjdzie i wam te komputerki zaszyfruje. Jak odtworzycie zawiadomienia których nie ma analogowo. W jaki sposób osiągnięto pewność że szyna ZSiN przekazała całość danych które miała przekazać ? Raporty synchronizacyjne są robione a zmiany potwierdzane do systemu ministerstwa sprawiedliwości ?
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
@ Ilu urzędników straci pracę? Skoro tyle mniej pracy to napewno uda się zwolnić część etatów. Jakie są koszty programu? Konkrety
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: @ do zwolnienia jest dwustu urzędników, a koszt programu to cyrka ebałt jakiś 2-3 miliony na miesiąc. To są niesamowite oszczędności i już po kilku latach zwróci się wydanie 500mln na ZSIN i IPE.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ I po co piszesz bzdury ? Co w zsin kosztowalo 500 mln ? A może żeby być uczciwym należy rzetelnie napisać że pod hasłem zsin 500 mln poszło na powiatowy bałagan w egib i dzięki tym pieniądzom dzisiaj ggk może się chwalić krajowa integracja egib ?
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: @ W latach 2000-2005 na budowę ZSIN wydano łącznie ponad 151 mln zł. 150mln 15 lat temu. A ile wydano od 2005 do 2020?
 1 
zgłoś
odp: odp: @ Kochany, co to było 150mln w 2005 roku? Wtedy stawka minimalna wynosiła 849zł, a dziś wynosi 2600zł. Jakby to przeliczyć na surowo to wychodzi raptem 462 mln. Na waciki.
 1 
zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS