Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-26| Teledetekcja

Sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim widziane z kosmosu

Od niedawna na zobrazowaniach z satelitów Sentinel-2 przedstawiających Zalew Szczeciński można zobaczyć sztuczne wyspy. Powstały one z urobku wydobytego z dna podczas pogłębiania do 12,5 m wodnego Świnoujście-Szczecin.


Sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim widziane z kosmosu

Jedna wyspa ma 270 hektarów powierzchni, druga jest o około połowę mniejsza. Nowe wyspy zlokalizowane są na wysokości 22 i 28 km toru, licząc od Świnoujścia. Ich nazwy, wybrane w konkursie, to Brysna (wyspa północna) i Śmięcka (wyspa południowa).

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do około 11 m. Oznacza to, że wpłyną tu dwa razy większe jednostki niż obecnie. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem, które będzie zdolne przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych przez, jak oszacowano, kilkanaście najbliższych lat. Jak informował Urząd Morski w Szczecinie, na obydwu wyspach ma być nasadzona roślinność, „by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych”.

Prezentowane zobrazowania wykonane zostały w lutym i październiku 2020 r. oraz w styczniu i lutym br. w kompozycji z wykorzystaniem bliskiej podczerwieni. Takie ich zestawienie pozwala uchwycić dynamikę prac prowadzonych na Zalewie Szczecińskim. Dodatkowo na zobrazowaniu z lutego 2021 r. można obejrzeć zbiornik skuty lodem z wydrążonym przez lodołamacze szlakiem transportowym.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS