Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-02-25| Mapy

Kolejne WIG-owskie nowości w Archiwum Map WIG

Po raz drugi w tym miesiącu Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego zostało wzbogacone o pokaźny zbiór nabytków opracowanych przez WIG.


Kolejne WIG-owskie nowości w Archiwum Map WIG <br />
Mapa Szczegółowa Polski, rejon Wilno, fragm. ark. 4 Wierszuliszki
Mapa Szczegółowa Polski, rejon Wilno, fragm. ark. 4 Wierszuliszki
Są to mapy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej (polona.pl):
kilkadziesiąt starszych wydań map WIG w skali 1:25 000 (lata 20. XX wieku), w cięciu: rosyjskim (Rejony: Wilno, Dęblin, Brześć, Osowiec) i niemieckim (Rejony: Pomorze, Grudziądz, Wisła, Toruń, Zagłębie Polskie);
• kilkadziesiąt WIG-owskich przedruków austro-węgierskich map KuK, czyli Kaiserlich und Königlich Militaergeografisches Institut, w skali 1:25 000 (na tym samym skorowidzu);
kilkadziesiąt, prawdopodobnie oryginalnych, arkuszy mapy KuK (jak informują administratorzy Archiwum, trudno jednoznacznie potwierdzić, mimo braku bezpośrednich śladów, czy nie są również przedrukami wykonanymi w WIG z matryc, które po 1920 r. Austria przekazała Polsce).

Z nielicznymi wyjątkami (przedruki map KuK i oryginałów), mapy te (pochodzące z innych źródeł) już wcześniej można było znaleźć w zbiorach. Nowe materiały z polony przeskanowano jednak w wysokiej jakości i rozdzielczości, dlatego warto z nich korzystać, nb. ciekawostki/unikaty: wydanie prowizoryczne większości arkuszy z Rejonu Wilno oraz próbna wersja arkusza z Rejonu Pomorze „Chylonja” z błędną numeracją.

Aktualizacja obejmuje również arkusze z minizestawu „Polska i kraje ościenne”, wydanego przez WIG w Edynburgu w 1943 r., a także kilka arkuszy Mapy Międzynarodowej Świata w wydaniu WIG oraz jeden niemiecki niedatowany przedruk arkusza „Lwow (Lemberg)”, z wydania WIG z 1938 r., prawdopodobnie niemieckie datowanie ok. 1938-1940.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama