|2021-02-25|
GIS, Teledetekcja, Firma
NCBiR przyznaje dofinansowanie na autonomiczne drony do kartowania
Konsorcjum kierowane przez warszawską spółkę Dronehub otrzyma 6,9 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie mobilnej infrastruktury dronowej, której zadaniem będzie zautomatyzowane tworzenie ortofotomap.
Firma Dronehub oferuje kompleksowe rozwiązania typu drone-in-a-box – produkuje stacje dokujące umożliwiające automatyczną wymianę baterii w dronie. Dzięki temu bezzałogowce mogą bez udziału człowieka wykonywać misje w trybie 24/7. Jej rozwiązania są przeznaczone np. do monitoringu oraz inspekcji i pomiarów w przemyśle i rolnictwie, a wśród ich użytkowników jest m.in. koncern PKN Orlen, który wykorzystuje je w swojej płockiej rafinerii.
Dzięki dofinansowaniu NCBiR firma Dronehub chce dalej rozwijać swoje pomysły. Jej projekt zakłada opracowanie systemu do tworzenia ortofotomap przez drony oraz przesyłania i archiwizacji zebranych danych. W ramach przedsięwzięcia powstanie innowacyjne rozwiązanie umożliwiające bezzałogowcom korzystanie ze stacji dokujących, gdy te będą w ruchu. Dzięki temu drony będą mogły realizować starty i lądowania, a także wymianę lub ładowanie baterii bez tracenia czasu na powrót do stacjonarnej bazy dokującej. W ocenie spółki rozwiązanie to znajdzie zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, obiektach przemysłowych oraz w monitoringu i ochronie, w tym w zadaniach realizowanych przez publiczne służby mundurowe.
Grant NCBiR został przyznany w ramach programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Projekt został rozpisany na 25 miesięcy – od lutego 2021 r. do lutego 2023 r. W skład konsorcjum, którego liderem jest Dronehub, wchodzi również Concept Sp. z o.o.
– Świat i technologia pędzą do przodu, wykonywanie pomiarów czy inspekcji na rozległych obszarach przemysłowych przez człowieka jest już marnotrawstwem pieniędzy i czasu. W ramach projektu udoskonalimy nasz system, w którym te procesy realizowane są w pełni autonomicznie przez drony, bez konieczności angażowania człowieka – mówi Vadym Melnyk, założyciel i prezes spółki Dronehub.
– Dodatkowo opracujemy precyzyjne algorytmy, dzięki którym dron realizujący misję będzie mógł korzystać ze stacji dokującej, gdy ta będzie się poruszać, i to z prędkością nawet 30 km/h. To kolejny krok w kierunku oszczędności czasu i optymalizacji procesów monitoringu czy inspekcji – dodaje Melnyk.
JK
|