wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-23| Teledetekcja

Platforma dostępu do danych Sat4Envi gotowa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy udostępnił aplikację Sat4Envi – platformę, dzięki której dane pochodzące z satelitów programu Copernicus oraz innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych są dostępne dla każdego. Platforma działa pod adresem dane.sat4envi.imgw.pl.


Platforma dostępu do danych Sat4Envi gotowa
Dzięki niej możliwy jest dostęp do danych i zdjęć satelitarnych potrzebnych w wielu gałęziach gospodarki. Widać na nich, m.in.: pyły w atmosferze, zachmurzenie, wyładowania atmosferyczne, opady, chmury lodowe, opad śniegu czy zmrożenia na rzekach i jeziorach.

Portal nie wymaga rejestracji, jednak dla zarejestrowanych użytkowników przewidziano dostęp do większej liczby produktów oraz dodatkowe funkcjonalności, takie jak: pobieranie danych na dysk, zarządzanie ulubionymi produktami czy dostęp do dodatkowych warstw WMS Mapy.

Interfejs aplikacji został podzielony na dwie części. W kolumnie po lewej stronie można znaleźć funkcjonalności pozwalające na wyświetlenie produktu, czyli opracowanych zdjęć satelitarnych, wyszukanie źródłowych danych satelirarnych, wybór miejscowości czy warstw WMS. Po dominującej prawej stronie mamy mapę, na którą nanoszone są dane wraz z dodatkowymi informacjami na ich temat. Poszczególne produkty zostały przyporządkowane do jednej z pięciu kategorii. Kiedy klikniemy jedną z nich, zostaną naniesione produkty z bazy IMGW. Oprócz nanniesienia danych na mapę pojawi się okno z informacją o produkcie, który właśnie przeglądamy. Po prawej stronie wyświetlana jest legenda, klikając w nią można włączać i wyłączać jej opis. Więcej szczegółów dotyczących funkcjonalności aplikacji Sat4Envi możemy znaleźć na specjalnie przygotowanym filmie.


Projekt „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku (Sat4Envi)” jest projektem realizowanym przez IMGW-PIB we współpracy z partnerami, którymi są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe „Cyfronet” AGH oraz Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pytanie Dlaczego IMGW korzysta z OSM a nie serwisów geoportal.gov.pl ? Rozumiem, że oprócz zakresu tematycznego specyficznego dla działalności IMGW będzie to docelowo miejsce dla nieodpłatnych produktów dla administracji w konkurencji do komercyjnego Creodias'a ?
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Pytanie Odpowiedź prosta jest OSM robią darmowo i starają żeby szybko chodziło bo koszty i wiedzą jak to jest jak kasy nie ma na przesyły. Natomiast ww Geoportal ładują grubą kasę i nie do końca kumają że są ludzie którzy nie mają zarąbistych przesyłów. Żyją w domach szklanych :) A poza tym pan płaci, pani płaci :( itd, itp.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS