Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-02-22| Geodezja, Prawo, Kataster

NSA: uwłaszczenie nie tylko na podstawie EGiB

Decyzje dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego na własność nie muszą bazować wyłącznie na danych ewidencji gruntów i budynków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. O interesującym wyroku w tej sprawie pisze dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej”.


NSA: uwłaszczenie nie tylko na podstawie EGiB

Przyczyną sporu jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w którym spółdzielni mieszkaniowej odmówiono wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W uzasadnieniu organ powołał się na wypis z kartoteki budynków prowadzony przez urząd miejski, z którego wynikało, że nieruchomość jest zabudowana budynkiem o funkcji handlowo-usługowej, tymczasem możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego dotyczy tylko budynków mieszkalnych. SKO dodało jednocześnie, że dla potrzeb tego przekształcenia nie można korygować danych EGiB.

Spółdzielnia argumentowała natomiast, że ustawa przekształceniowa ustanawia dla gruntów pod budynkami wielorodzinnymi tylko jeden warunek – tj. liczba lokali mieszkalnych w danym budynku nie może być mniejsza niż liczba lokali o funkcji niemieszkalnej, a tak jest właśnie w przypadku przedmiotowego budynku, gdzie znajduje się 9 lokali mieszkalnych. Zaświadczenie powinno zatem zostać wydane.

Tak sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, a ten przyznał rację SKO. W uzasadnieniu WSA odwołał się do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczących wydawania zaświadczeń. Wynika z nich, że dokumentem tym organ jedynie potwierdza istnienie określonego stanu na podstawie posiadanych danych, przy czym poświadczane informacje muszą być oczywiste oraz bezspornie wynikać z prowadzonych przez organ rejestrów, ewidencji, zbiorów itp. W przypadku braku odpowiednich danych, organ zaświadczenia nie wydaje.

W ocenie WSA w tej sprawie znaczenia nie ma nawet fakt, że pewne dane wskazywały na wątpliwą aktualność danych EGiB (np. to, że teren przedmiotowej działki oznaczony został klasoużytkiem B). Aktualizacja EGiB nie może bowiem w tym przypadku stanowić czynności wyjaśniających.

Spółdzielnia mieszkaniowa odwołała się od tego orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten wyrokiem z 9 września 2020 r. (sygn. akt I OSK 181/20) uchylił zaskarżony wyrok WSA i postanowienie SKO.

W uzasadnieniu NSA zwrócił uwagę, że ustawa przekształceniowa wprowadziła inne regulacje dotyczące zaświadczeń niż w Kpa. „Celem zaświadczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy przekształceniowej jest potwierdzenie zaistnienia z mocy prawa nowego stanu prawnego, co odpowiada w rzeczywistości aktowi o charakterze deklaratoryjnym. (…) Jego wydanie poprzedza postępowanie uproszczone, ograniczone do zbadania treści danych będących w posiadaniu organu” – czytamy.

Sędziowie podkreślają jednocześnie, że ustawa przekształceniowa nie zawiera odwołania do ewidencji gruntów i budynków jako do wyłącznego źródła, które pozwala na odpowiednie zakwalifikowanie danego obiektu znajdującego się na gruncie objętym przekształceniem. Wpis do EGiB nie pełni zatem na gruncie tej ustawy dominującej, a tym bardziej wyłącznej roli źródła informacji. Wydający zaświadczenie organ powinien zatem dążyć do potwierdzenia przesłanek przedmiotowych zawartych w tych przepisach z uwzględnieniem wszystkich danych, jakie są w jego posiadaniu.

NSA zaznacza, że aprobuje w pełni dotychczasowe stanowisko orzecznictwa, zgodnie z którym organ wydający zaświadczenie nie może dokonywać ocen prawnych ani nowych ustaleń. Nie powinien także rozstrzygać jakichkolwiek kwestii spornych. Jednak dokonanie weryfikacji funkcji budynku na podstawie posiadanych przez urząd danych nie przekracza kompetencji organu. „Liczba i charakter lokali znajdujących się w obiekcie nie jest kwestią prawa, lecz faktu i nie jest kwestią sporną. Dane te wynikają z kartoteki budynku i kartoteki lokali, a więc z dokumentów będących w posiadaniu organu” – podkreśla NSA.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama