wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-18| GIS, Mapy

Ponad połowa gmin udostępnia miejscowe plany w krajowej integracji MPZP

Już 55% wszystkich gmin w kraju publikuje swoje opracowania planistyczne w usłudze zbiorczej Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.


Ponad połowa gmin udostępnia miejscowe plany w krajowej integracji MPZP
Ponad połowa gmin udostępnia miejscowe plany w krajowej integracji MPZP

Według stanu na dziś swoje MPZP udostępniają w tym serwisie 1354 gminy, z czego 75% (kolor zielony na mapie obok) to opracowania rastrowe, a 25% (kolor niebieski) – wektorowe.

Dane serwowane przez usługę można przeglądać w Geoportalu (warstwa „Plany zagospodarowania przestrzennego”), a także wczytując jej adres do aplikacji GIS-owych obsługujących standard WMS.

Usługa KI MPZP została uruchomiona przez warszawską firmę Geo-System w sierpniu 2017 r. – początkowo integrowała dane ze 121 jednostek samorządowych. W kwietniu 2019 r. jej rozwijanie przejął GUGiK – wówczas oferowała ona plany z 969 samorządów. W styczniu br. usługa zanotowała rekordowe 11,5 mln wywołań.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A Łódź? Miasto wojewódzkie i plany można tylko w "super szybkiej" przeglądarce przeglądać:( a wmsa nie można się doczekać. Może dlatego że to miejska spółka robi plany a nie zewnętrzna firma?
 2 
odpowiedz zgłoś
Już odpowiadam 1. 50% mpzp jest zrobiona na od****dol w skali 1:5000 lub nawet 1:10000, 2. Mpzp są robione na zeskanowanej papierowej mapie zasadniczej, 3. Granice działek z papierowej mapy zasadniczej nie są zgodne z aktualna mapą numeryczną i taki plan się rozjeżdża nawet o 50m!!!!, 4. Przez udostępnianie planów dla petentów gmina nie może pobierać opłaty za wydanie odpisu z planu, 5. Wiem bo muszę z takich planów niestety korzystać.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Już odpowiadam "4. Przez udostępnianie planów dla petentów gmina nie może pobierać opłaty za wydanie odpisu z planu, "- proszę być precyzyjnym. Wgląd do planów jest nieodpłatny i powszechny, ponieważ MPZP stanowią prawo miejscowe. Gmina pobiera opłaty za tzw. wypisy i wyrysy, co wynika z ustawi UoPZP i ustawy o opłacie skarbowej. A dokładnie za wytworzenie wyrysu jest opłata, a nie za informację. Wypisy nie są dokumentem stanowiącym podstawę jakiejkolwiek decyzji czy procesu administracyjnego. Są tylko dlatego, żę w 2003 roku nikt nie śnił o planach z georeferencją w intrenecie. Więc wręcz przeciwnie, gminy nie muszą robić zbędnych dokumentów, za które zgodnie z ustawą muszą skasować petentów po -100zł. A jeśli gmina opiera swój budżet o 100 wypisów po 100zł to ja nie wiem co myślę.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Już odpowiadam Rozumiem. Nie byłem precyzyjny. Skrótem myślowym nawiązałem do pkt nr 3. "Granice działek z papierowej mapy zasadniczej nie są zgodne z aktualna mapą numeryczną i taki plan się rozjeżdża nawet o 50m!!!!" W sytuacji kiedy jeszcze niedawno wydział budownictwa wymagał od architektów precyzyjnego wnoszenia linii podziału powierzchniowego, zostaliśmy niejako zobligowani do wnoszenia planu na mapę. Jak może się Pan domyślić wniesienie takiego planu to była operacja dosyć skomplikowana. Gminy nieźle sobie na nas zarobiły wtedy.
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS