wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-16| GIS, Teledetekcja

Najnowsze ortofotomapy w usługach WMS i WMTS GUGiK

Zgodnie z zapowiedziami Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaktualizował ortofotomapy dostępne w swoich usługach sieciowych WMS i WMTS oraz na warstwach w Geoportalu.


Najnowsze ortofotomapy w usługach WMS i WMTS GUGiK

W zeszłym roku do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego trafiły nowe ortofotomapy pokrywające aż 225 tys. km kw., a tylko w tym roku aktualizacje tego zasobu objęły kolejnych 68 tys. km kw. Spora część tych opracowań dostępna była jednak tylko poprzez pobieranie pojedynczych arkuszy w plikach GeoTIFF i nie dało się ich przeglądać w formie mozaiki na warstwach Geoportalu bądź w usługach sieciowych WMS i WMTS.

Teraz się do jednak zmienia. GUGiK przygotował bowiem usługi sieciowe dostępne pod nowymi adresami, które udostępniają najnowszą ortofotomapę dostępną dla danego terenu. Usługi pogrupowano wg rozdzielczości. Przygotowano zatem oddzielne serwisy dla ortofotomapy w standardowej (25 cm) oraz wysokiej rozdzielczości (3-10 cm). Dzięki temu te opracowania, które są nowsze, ale wykonane w mniejszej rozdzielczości, nie przysłaniają starszych danych wysokorozdzielczych. Takie podejście – jak zapewnia GUGiK – pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej informacji.

Nowe usługi dostępne są pod następującymi adresami:

 • Ortofotmapa standardowa WMS: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMS/StandardResolution
 • Ortofotmapa standardowa WMTS: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMTS/StandardResolution
 • Ortofotmapa wysokorozdzielcza WMS: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMS/HighResolution
 • Ortofotmapa wysokorozdzielcza WMTS: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMTS/HighResolution

Powyższe serwisy dostępne są również w Geoportalu jako predefiniowane warstwy – znajdziemy je w grupie „Ortofotomapa”.

Jednocześnie GUGiK zapowiada, że usługi dostępne pod dotychczasowymi adresami zostaną wkrótce wyłączone.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wmts szkoda, że WMTS nie działa...
odpowiedz zgłoś
no w końcu! Ileż można było czekać na tą aktualizację? rok 2020, najnowsze zdjęcia z 2018 czy 2019 a w Geoportalu i WMTS dostępne były z 2010 i 2012 w wielu miejscach. W końcu będzie można pracować na aktualnych zdjęciach i nie zawalać sobie miejsca gigabajtami arkuszy pobieranymi pojedynczo
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS