|2021-02-10|
Teledetekcja, Firma
Umowa na wystrzelenie polskich satelitów Stork podpisana
Wrocławska firma SatRevolution zawarła kontrakt z kalifornijską spółką Virgin Orbit na wystrzelenie dwóch pierwszych satelitów teledetekcyjnych konstelacji Stork.
Umowa obejmuje wyniesienie na orbitę okołoziemską aparatów Stork-4 oraz Stork-5 (MARTA) na pokładzie zupełnie nowej rakiety nośnej LauncherOne. LauncherOne to konstrukcja o tyle wyjątkowa, że jej start następuje nie z ziemi, ale z pokładu specjalnie zmodyfikowanego jumbo jeta. Pierwsze udane wyniesienie LauncherOne nastąpiło pod koniec stycznia br. Start satelitów Stork, który ma się odbyć jeszcze w tym roku, ma być pierwszym operacyjnym wykorzystaniem tej rakiety.
Wydarzenie to będzie ważne dla obu spółek. Dla SatRevolution będzie to start pierwszych satelitów swojej konstelacji Stork. Aparaty zaprojektowano na bazie własnej platformy UniBus 3U CubeSat. Łącznie na orbicie ma znaleźć się 14 takich satelitów, które będą dostarczać średniorozdzielcze zobrazowania Ziemi (tj. z pikselem 5,8 m) m.in. dla klientów z branży rolniczej i energetycznej.
Z kolei z punktu widzenia Virgin Orbit operacja będzie o tyle istotna, że ma stanowić pokaz unikatowej usługi tzw. responsywnego startu, dzięki której satelity będą mogły być integrowane z rakietą nośna nawet tuż przed wystrzeleniem.
– Responsywność usług Virgin Orbit przynosi ogromne korzyści dla twórców konstelacji satelitarnych takich jak SatRevolution. Cieszymy się, że możemy być częścią pierwszej komercyjnej misji LauncherOne i z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie naszego partnerstwa i przyjaźni poprzez kolejne wspólne działania – komentuje Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu firmy SatRevolution.
– Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wystrzelić najnowocześniejsze satelity z naszymi przyjaciółmi z SatRevolution. Wrocławianie udowadniają, że rewolucja małych satelitów jest w pełnym rozkwicie – mówił prezes zarządu Virgin Orbit Dan Hart. – Innowacyjne sieci satelitarne, takie jak Stork, posiadają ogromną wartość w łańcuchu kosmicznych dostaw. LauncherOne jest gotowy, aby wynieść te konstelacje na orbitę dla naszych klientów – podkreśla.
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|