wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-11| GIS, Teledetekcja

Surowce na słodycze pod okiem satelitów

Będący składnikiem wielu słodyczy olej palmowy przyczynia się do dramatycznego kurczenia się cennych lasów tropikalnych. By zminimalizować to negatywne zjawisko, firma Ferrero – producent pralin Rafaello czy Rocher, postanowiła sięgnąć po zobrazowania satelitarne.


Surowce na słodycze pod okiem satelitów

Dane te są wykorzystywane w ramach usługi Starling będącej wspólnym przedsięwzięciem Earthworm Foundation oraz koncernu Airbus – właściciela takich satelitów obserwacyjnych jak SPOT czy Pleiades. Serwis łączy zastosowanie zobrazowań satelitarnych oraz inspekcji terenowych w celu wykonywania audytu plantacji oraz śledzenia w czasie prawie rzeczywistym zmian w pokryciu terenu, w tym powierzchni lasów deszczowych.

Dla Ferrero udział w tej inicjatywie jest częścią dłuższej drogi rozpoczętej już w 2013 r., gdy firma rozpoczęła współpracę z Earthworm Foundation w celu zapewnienia zrównoważonych upraw palmy oleistej. Trzy lata później spółka zapewniła sobie pełną możliwość śledzenia źródła pochodzenia oleju palmowego i w tym samym roku zaczęła pilotażowe wykorzystanie usługi Starling. W pierwszej kolejności objęła ona wybrane uprawy w Malezji i Indonezji. Teraz firma deklaruje, że satelitarny monitoring obejmuje już 100% jej łańcucha dostaw.

Marco Gonçalves, dyrektor w firmie Ferrero, uważa, że stosowanie usługi Starling będzie wspierać zobowiązanie firmy do zaprzestania wylesiania. – Ferrero jest w pełni zaangażowane w zapewnienie wolnego od wylesiania łańcucha dostaw oleju palmowego i nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które są w stanie wesprzeć nasze zaangażowanie. Starling oferuje najnowocześniejszą technologię, która pozwala nam niezawodnie monitorować potencjalną zmianę użytkowania terenu w naszym całym łańcuchu dostaw, umożliwiając nam podejmowanie odpowiednich działań – powiedział Gonçalves. – Wciąż zobowiązujemy się do pozyskiwania oleju palmowego, który jest w 100% certyfikowany przez RSPO Segregated (SG) i identyfikowalny z konkretnymi plantacjami, i jesteśmy przekonani, że to narzędzie weryfikacji wzmocni nasze wysiłki w tym celu – dodaje.

Prezes Earthworm Foundation Bastien Sachet pochwala ten ruch. – Ferrero jest jedną z pierwszych firm, które wdrożyły monitoring satelitarny w całym łańcuchu dostaw oleju palmowego, przyspieszając realizację swojego zobowiązania do zaprzestania wylesiania i demonstrując nowy standard dla branży w zakresie przejrzystości i odpowiedzialności. Jednak wylesianie jest wyzwaniem globalnym, za które wspólnie odpowiadają wszystkie podmioty w łańcuchach dostaw. Żadna firma nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym zjawiskiem. Aby przyspieszyć walkę z nim, więcej przedsiębiorstw musi poprzeć swoje zobowiązania spójnym monitorowaniem, weryfikacją i ukierunkowanymi działaniami. Ich wspólne oddanie i skoordynowane działanie jest kluczem do pomyślnej transformacji – powiedział.

François Lombard, dyrektor w firmie Airbus Defence and Space, dodał: – Aby zapewnić globalne i precyzyjne monitorowanie wylesiania na odpowiednim poziomie skali i częstotliwości, musieliśmy opracować bardzo zaawansowane rozwiązanie łączące to, co najlepsze w naszej technologii obserwacji Ziemi, z analizami terenu bazującymi na sztucznej inteligencji. Nasze rozwiązanie Starling może zagwarantować unikalną, niezawodną i skuteczną usługę monitorowania w celu weryfikacji i aktywnej pracy nad zobowiązaniami niezwiązanymi z wylesianiem – podkreśla.

Źródło: Airbus, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS