|2021-02-01|
Geodezja, GIS
Geobid uruchamia ogólnopolski geoportal
Katowicka firma Geobid znana była dotychczas jako twórca powiatowych serwisów mapowych. Ale dziś poinformowała o uruchomieniu ogólnopolskiego geoportalu. Co go wyróżnia?
Portal znajdziemy pod adresem Polska.geoportal2.pl. Jak wyjaśniają jego twórcy, ich celem było stworzenie szybkiego, ogólnopolskiego serwisu prezentującego najbardziej istotne dane i wyposażonego w rozbudowane funkcje wyświetlania danych przestrzennych – przede wszystkim geodezyjnych.
Portal posiada interfejs jak w powiatowych serwisach tworzonych przez tę spółkę. Podobnie jak w lokalnych serwisach Geobidu znajdziemy tu zatem narzędzia do wyświetlania plików DXF i GML, w tym prezentacji danych GML w schematach BDOT500, GESUT i EGiB (mogą one mieć współrzędne w układzie 1992 lub w dowolnej strefie układu 2000). Geoportal pozwala także podłączyć usługę sieciową WFS oraz pobrać oferowane przez nią dane do pliku SHP. Witrynę wyposażono ponadto w narzędzie, które oferuje rozbudowane funkcje pomiarów długości i powierzchni z możliwością edycji markera, załadowania go z pola tekstowego lub z pliku oraz eksportu markera do pliku tekstowego.
Serwis wyświetla dla kursora współrzędne w układach 1992 lub 2000, pozwala także zlokalizować na mapie wpisane przez użytkownika koordynaty. Co istotne, w przypadku układu 2000 portal automatycznie rozpoznaje odpowiednią strefę.
Geoportal pozwala także wyszukiwać działki oraz miejscowości, ulice i adresy. O ile to pierwsze narzędzie bazuje na usłudze GUGiK (tj. ULDK), o tyle wyszukiwanie danych adresowych wykorzystuje własne rozwiązanie Geobidu.
Wśród innych przydatnych narzędzi geoportalu firma Geobid wymienia generowanie krótkiego linku do aktualnej kompozycji mapowej wraz z kodem QR czy wyświetlanie aktualnej pozycji użytkownika na podstawie danych GPS z jego urządzenia mobilnego.
Jeśli chodzi o oferowane dane, podstawową warstwą podkładową są utworzone przez Geobid kafelki mapy Polski bazujące na zasobach otwartego projektu OpenStreetMap. Znajdziemy tu także warstwy: ortofotomapy, podziału administracyjnego, cieniowania rzeźby, obszarów ochrony przyrody czy zagrożenia powodziowego. Wśród danych samorządowych umieszczono tu warstwy: działek i budynków, uzbrojenia terenu, ulic i adresów oraz zagospodarowania przestrzennego. Geoportal pozwala ponadto na ładowanie zewnętrznych usług WMS.
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|