Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-29| Geodezja, GIS, Firma

Geofirmy wśród laureatów Diamentów Forbesa

W tym tygodniu poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu „Diamenty Forbesa” najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Wśród blisko 15 tys. laureatów znalazło się 6 firm związanych z branżą geodezyjną i geoinformatyczną.


Geofirmy wśród laureatów Diamentów Forbesa <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Geofirmy wśród laureatów Diamentów Forbesa <br />
Geofirmy w rankingu Diamentów Forbesa 2021
Geofirmy w rankingu Diamentów Forbesa 2021

Oto 6 geodiamentów

W tegorocznej edycji najwyżej uplasowało się Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Projektowych Geomiar z Jarosławia – na ogólnopolskiej liście zajęło 167. lokatę, a na regionalnej (podkarpackiej) – ósmą. W ostatnich latach spółka bierze aktywny udział w wielu przetargach geodezyjnych, których przedmiotem jest m.in. modernizacja EGiB, cyfryzacja PZGiK czy zakładanie baz BDOT500 i GESUT.

Drugie miejsce w rankingu geofirm zajęła krakowska spółka SmallGIS. W swojej szerokiej ofercie ma m.in. pozyskiwanie danych teledetekcyjnych, budowę systemów GIS, dystrybucję sprzętu i oprogramowania pomiarowego czy organizację szkoleń. Jej najnowsze duże projekty to chociażby budowa Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM) czy teledetekcyjna inwentaryzacja Gorczańskiego Parku Narodowego.

Na podium znalazła się też stołeczna spółka Globema – twórca rozwiązań geoinformatycznych przeznaczonych głównie dla przedsiębiorstw przesyłowych, a także dystrybutor oprogramowania GIS-owego. – Obecność Globemy w rankingu Diamentów Forbesa nie jest przypadkowa. Fakt, że rokrocznie otrzymujemy wyróżnienia rynkowe, potwierdza, że jako firma podążamy we właściwym kierunku – podkreśla Ryszard Rybus, członek zarządu Globemy – Rozwijamy się dynamicznie, nawet mimo utrudnień związanych z pandemią. Wciąż rozszerzamy działalność i wchodzimy na nowe rynki. W zeszłym roku otworzyliśmy kolejny oddział, tym razem w Serbii. Inwestujemy w innowacyjne rozwiązania i dbamy o najwyższą jakość wdrożeń – dodaje.

W dalszej kolejności w rankingu znajdziemy tarnowską firmę MGGP SA, która świadczy kompleksowe usługi nie tylko z zakresu geodezji i geoinformacji, ale także inżynierii oraz środowiska. Wyróżnienie otrzymała również elbląska spółka OPEGIEKA, która oferuje szeroki pakiet usług geodezyjnych, fotogrametrycznych i geoinformatycznych, a także prowadzi prace badawczo-rozwojowe w tych dziedzinach. Tytuł „Diament Forbesa 2021” otrzymała też stołeczna spółka TPI – dystrybutor sprzętu i oprogramowania pomiarowego takich marek jak: Topcon, DJI, TerraSolid, SenseFly czy Faro.

Jak powstał ranking?

Ranking przygotowywany jest przez miesięcznik „Forbes” we współpracy z firmą analityczną Bisnode Polska. W zestawieniu znalazły się firmy, które w 3 ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brano przedsiębiorstwa, które albo złożyły do KRS sprawozdanie finansowe, albo przesłały je do Bisnode. Z zestawienia wyeliminowano jednocześnie firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji.

Analitycy Bisnode Polska wyceniali przedsiębiorstwa, stosując tzw. metodę szwajcarską. Łączy ona metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego know-how. Z kolei wycena na podstawie zysków nie uwzględnia wrażliwości na zmiany sezonowe i koniunkturalne. Ponadto firmy, które dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski. Połączenie tych dwóch metod rekompensuje te ułomności – podkreślają organizatorzy rankingu.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS