|2021-01-29|
Geodezja, GIS, Firma
Geofirmy wśród laureatów Diamentów Forbesa
W tym tygodniu poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu „Diamenty Forbesa” najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Wśród blisko 15 tys. laureatów znalazło się 6 firm związanych z branżą geodezyjną i geoinformatyczną.
fot. Pixabay
|
|
Geofirmy w rankingu Diamentów Forbesa 2021
|
|
|
|
|
Oto 6 geodiamentów
W tegorocznej edycji najwyżej uplasowało się Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Projektowych Geomiar z Jarosławia – na ogólnopolskiej liście zajęło 167. lokatę, a na regionalnej (podkarpackiej) – ósmą. W ostatnich latach spółka bierze aktywny udział w wielu przetargach geodezyjnych, których przedmiotem jest m.in. modernizacja EGiB, cyfryzacja PZGiK czy zakładanie baz BDOT500 i GESUT.
Drugie miejsce w rankingu geofirm zajęła krakowska spółka SmallGIS. W swojej szerokiej ofercie ma m.in. pozyskiwanie danych teledetekcyjnych, budowę systemów GIS, dystrybucję sprzętu i oprogramowania pomiarowego czy organizację szkoleń. Jej najnowsze duże projekty to chociażby budowa Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM) czy teledetekcyjna inwentaryzacja Gorczańskiego Parku Narodowego.
Na podium znalazła się też stołeczna spółka Globema – twórca rozwiązań geoinformatycznych przeznaczonych głównie dla przedsiębiorstw przesyłowych, a także dystrybutor oprogramowania GIS-owego. – Obecność Globemy w rankingu Diamentów Forbesa nie jest przypadkowa. Fakt, że rokrocznie otrzymujemy wyróżnienia rynkowe, potwierdza, że jako firma podążamy we właściwym kierunku – podkreśla Ryszard Rybus, członek zarządu Globemy – Rozwijamy się dynamicznie, nawet mimo utrudnień związanych z pandemią. Wciąż rozszerzamy działalność i wchodzimy na nowe rynki. W zeszłym roku otworzyliśmy kolejny oddział, tym razem w Serbii. Inwestujemy w innowacyjne rozwiązania i dbamy o najwyższą jakość wdrożeń – dodaje.
W dalszej kolejności w rankingu znajdziemy tarnowską firmę MGGP SA, która świadczy kompleksowe usługi nie tylko z zakresu geodezji i geoinformacji, ale także inżynierii oraz środowiska. Wyróżnienie otrzymała również elbląska spółka OPEGIEKA, która oferuje szeroki pakiet usług geodezyjnych, fotogrametrycznych i geoinformatycznych, a także prowadzi prace badawczo-rozwojowe w tych dziedzinach. Tytuł „Diament Forbesa 2021” otrzymała też stołeczna spółka TPI – dystrybutor sprzętu i oprogramowania pomiarowego takich marek jak: Topcon, DJI, TerraSolid, SenseFly czy Faro.
Jak powstał ranking?
Ranking przygotowywany jest przez miesięcznik „Forbes” we współpracy z firmą analityczną Bisnode Polska. W zestawieniu znalazły się firmy, które w 3 ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brano przedsiębiorstwa, które albo złożyły do KRS sprawozdanie finansowe, albo przesłały je do Bisnode. Z zestawienia wyeliminowano jednocześnie firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji.
Analitycy Bisnode Polska wyceniali przedsiębiorstwa, stosując tzw. metodę szwajcarską. Łączy ona metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego know-how. Z kolei wycena na podstawie zysków nie uwzględnia wrażliwości na zmiany sezonowe i koniunkturalne. Ponadto firmy, które dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski. Połączenie tych dwóch metod rekompensuje te ułomności – podkreślają organizatorzy rankingu.
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|