|2021-01-28|
Teledetekcja, Edukacja, Instytucje
Podkarpackie z zielonym światłem dla rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych
Wczoraj (27 stycznia) w Rzeszowie podpisany został list intencyjny, który daje zielone światło dla utworzenia klastra kosmicznego na Podkarpaciu i realizacji projektu Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.
fot. podkarpackie.pl
|
|
|
|
|
|
Dokument został podpisany pomiędzy: Województwem Podkarpackim, EXATEL S.A., Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Głównym celem podjętych działań jest rozbudowa krajowych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych przy udziale sektora komercyjnego oraz naukowego.
Pierwszym zadaniem interesariuszy listu jest współpraca w przygotowaniu, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, wniosku aplikacyjnego dotyczącego stworzenia Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Będzie on powstawał przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które będzie jednym z beneficjentów wypracowanych technologii. Efektem projektu ma być stworzenie pierwszej polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych.
– To historyczny moment – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl tuż po podpisaniu listu, dodając, że Podkarpacie to jedyny region, który jako inteligentną specjalizację ma lotnictwo i kosmonautykę. – Jesteśmy też w sieci NEREUS, zajmującej się sprawami kosmonautyki na poziomie europejskim. Na Podkarpaciu funkcjonuje też oddział Polskiej Agencji Kosmicznej, co stanowi dla nas ważny wyróżnik – mówił marszałek Ortyl.
Dokument określa ramy współpracy w zakresie budowy i utrzymania klastra kosmicznego na terenie województwa podkarpackiego oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Deklarowanym celem inicjatywy jest wzmocnienie potencjału gospodarczego kraju w obszarze technologii kosmicznych oraz technik satelitarnych. Projekt ma także zwiększyć wśród podmiotów publicznych wykorzystanie technologii satelitarnych, które będą wspierać systemy przyjazne dla środowiska i klimatu, m.in. poprzez dostarczanie danych do prognozowania zagrożeń dla środowiska, planowania działań i inwestycji na rzecz ochrony środowiska oraz klimatu.
Przy podpisaniu dokumentu obecni byli: wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa oraz wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Projekt Satelitarny System Obserwacji Ziemi oraz klaster kosmiczny zaplanowane są w taki sposób, by miały wpływ na wzrost gospodarczy w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych. Mają również przełożyć się na wzmocnienie suwerenności i bezpieczeństwa kraju w zakresie obrazowania jego terytorium. Kolejnym obszarem zakładanego postępu jest tworzenie miejsc pracy i nowych usług w zakresie obserwacji satelitarnej Ziemi. Oprócz tego oczekiwane jest wzmocnienie sektora start-upów bazujących m.in. na analizie danych satelitarnych poprzez zwiększenie dostępności tego typu informacji. Oczekiwane jest też uzyskiwanie wymiernych efektów w postaci cyfrowego postępu w społeczeństwie, gospodarce i administracji publicznej.
AW
|