Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-01-27| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA: przy modernizacji EGiB liczą się tylko niektóre uwagi

Ze względów formalnych pewne uwagi do modernizacji EGiB w ogóle nie powinny być rozpatrywane – zwraca uwagę w swoim niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.


WSA: przy modernizacji EGiB liczą się tylko niektóre uwagi <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Sprawa ma swój początek jeszcze w latach 2012-2013, gdy w pewnej mazowieckiej miejscowości przeprowadzana była modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Podczas wyłożenia operatu opisowo-kartograficznego właścicielka jednej z nieruchomości zgłosiła do niego uwagę. W jej ocenie granica jej działki na mapie nie zgadzała się ze stanem na gruncie.

Jej wniosek wywołał wieloletnią lawinę czynności administracyjnych, które obejmowały m.in. dwukrotne ustalanie granicy w ramach rękojmi. W obu przypadkach na jednym odcinku ustalono ją na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania, a na pozostałym uznano ją za sporną. Jako że właścicielka za każdym razem nie była zadowolona z rozstrzygnięć starosty i WINGiK-a sprawa aż 3 razy trafiała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Najnowsze orzeczenie pochodzi z 30 września 2020 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 264/20). Sąd uchylił w nim zaskarżoną decyzję WINGiK-a w przedmiocie zmiany przebiegu granicy ewidencyjnej. Co jednak istotne, w uzasadnieniu zwrócił uwagę na zupełnie inny aspekt sporu niż ten podniesiony przez skarżącą.

Sędziowie zauważyli bowiem, że w ramach tej konkretnej modernizacji nie podejmowano prac związanych z ustaleniem przebiegu wszystkich granic działek ewidencyjnych, a jedynie tych, które były w kolizji z budynkami. Tymczasem w rozpatrywanej sprawie nie zachodziła taka kolizja, przebieg granic nie podlegał więc ustaleniu, zatem modernizacja nie wprowadziła w przypadku tych działek żadnych zmian. W tej sytuacji zarzut do modernizacji zgłoszony przez skarżącą nie miał żadnych usprawiedliwionych podstaw i powinien zostać nieuwzględniony z przyczyn formalnych. Fakt ewentualnego sporu co do przebiegu granicy powinien mieć miejsce w sprawie o rozgraniczenie, a nie w trybie zarzutu do modernizacji – zaznacza WSA.

Sędziowie podkreślają jednocześnie, że obowiązujące przepisy nie dają racjonalnych podstaw do przyjęcia poglądu, że zamiarem ustawodawcy było to, aby przy okazji modernizacji EGiB można było skutecznie podnieść wszelkie zarzuty będące poza zakresem i przedmiotem tych prac.

Orzeczenie jest prawomocne.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama