|2021-01-27|
Geodezja, Prawo, Kataster
WSA: przy modernizacji EGiB liczą się tylko niektóre uwagi
Ze względów formalnych pewne uwagi do modernizacji EGiB w ogóle nie powinny być rozpatrywane – zwraca uwagę w swoim niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
Sprawa ma swój początek jeszcze w latach 2012-2013, gdy w pewnej mazowieckiej miejscowości przeprowadzana była modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Podczas wyłożenia operatu opisowo-kartograficznego właścicielka jednej z nieruchomości zgłosiła do niego uwagę. W jej ocenie granica jej działki na mapie nie zgadzała się ze stanem na gruncie.
Jej wniosek wywołał wieloletnią lawinę czynności administracyjnych, które obejmowały m.in. dwukrotne ustalanie granicy w ramach rękojmi. W obu przypadkach na jednym odcinku ustalono ją na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania, a na pozostałym uznano ją za sporną. Jako że właścicielka za każdym razem nie była zadowolona z rozstrzygnięć starosty i WINGiK-a sprawa aż 3 razy trafiała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Najnowsze orzeczenie pochodzi z 30 września 2020 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 264/20). Sąd uchylił w nim zaskarżoną decyzję WINGiK-a w przedmiocie zmiany przebiegu granicy ewidencyjnej. Co jednak istotne, w uzasadnieniu zwrócił uwagę na zupełnie inny aspekt sporu niż ten podniesiony przez skarżącą.
Sędziowie zauważyli bowiem, że w ramach tej konkretnej modernizacji nie podejmowano prac związanych z ustaleniem przebiegu wszystkich granic działek ewidencyjnych, a jedynie tych, które były w kolizji z budynkami. Tymczasem w rozpatrywanej sprawie nie zachodziła taka kolizja, przebieg granic nie podlegał więc ustaleniu, zatem modernizacja nie wprowadziła w przypadku tych działek żadnych zmian. W tej sytuacji zarzut do modernizacji zgłoszony przez skarżącą nie miał żadnych usprawiedliwionych podstaw i powinien zostać nieuwzględniony z przyczyn formalnych. Fakt ewentualnego sporu co do przebiegu granicy powinien mieć miejsce w sprawie o rozgraniczenie, a nie w trybie zarzutu do modernizacji – zaznacza WSA.
Sędziowie podkreślają jednocześnie, że obowiązujące przepisy nie dają racjonalnych podstaw do przyjęcia poglądu, że zamiarem ustawodawcy było to, aby przy okazji modernizacji EGiB można było skutecznie podnieść wszelkie zarzuty będące poza zakresem i przedmiotem tych prac.
Orzeczenie jest prawomocne.
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
|