wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-27| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA: przy modernizacji EGiB liczą się tylko niektóre uwagi

Ze względów formalnych pewne uwagi do modernizacji EGiB w ogóle nie powinny być rozpatrywane – zwraca uwagę w swoim niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.


WSA: przy modernizacji EGiB liczą się tylko niektóre uwagi <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Sprawa ma swój początek jeszcze w latach 2012-2013, gdy w pewnej mazowieckiej miejscowości przeprowadzana była modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Podczas wyłożenia operatu opisowo-kartograficznego właścicielka jednej z nieruchomości zgłosiła do niego uwagę. W jej ocenie granica jej działki na mapie nie zgadzała się ze stanem na gruncie.

Jej wniosek wywołał wieloletnią lawinę czynności administracyjnych, które obejmowały m.in. dwukrotne ustalanie granicy w ramach rękojmi. W obu przypadkach na jednym odcinku ustalono ją na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania, a na pozostałym uznano ją za sporną. Jako że właścicielka za każdym razem nie była zadowolona z rozstrzygnięć starosty i WINGiK-a sprawa aż 3 razy trafiała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Najnowsze orzeczenie pochodzi z 30 września 2020 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 264/20). Sąd uchylił w nim zaskarżoną decyzję WINGiK-a w przedmiocie zmiany przebiegu granicy ewidencyjnej. Co jednak istotne, w uzasadnieniu zwrócił uwagę na zupełnie inny aspekt sporu niż ten podniesiony przez skarżącą.

Sędziowie zauważyli bowiem, że w ramach tej konkretnej modernizacji nie podejmowano prac związanych z ustaleniem przebiegu wszystkich granic działek ewidencyjnych, a jedynie tych, które były w kolizji z budynkami. Tymczasem w rozpatrywanej sprawie nie zachodziła taka kolizja, przebieg granic nie podlegał więc ustaleniu, zatem modernizacja nie wprowadziła w przypadku tych działek żadnych zmian. W tej sytuacji zarzut do modernizacji zgłoszony przez skarżącą nie miał żadnych usprawiedliwionych podstaw i powinien zostać nieuwzględniony z przyczyn formalnych. Fakt ewentualnego sporu co do przebiegu granicy powinien mieć miejsce w sprawie o rozgraniczenie, a nie w trybie zarzutu do modernizacji – zaznacza WSA.

Sędziowie podkreślają jednocześnie, że obowiązujące przepisy nie dają racjonalnych podstaw do przyjęcia poglądu, że zamiarem ustawodawcy było to, aby przy okazji modernizacji EGiB można było skutecznie podnieść wszelkie zarzuty będące poza zakresem i przedmiotem tych prac.

Orzeczenie jest prawomocne.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Projekt Wingika, który zatwierdził taki projekt modernizacji - bez ustalenia granic - na bruk. Większość modernizacji to pieniądze wyrzucone w błoto.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Projekt Zarówno modernizacje, jak i sama ewidencja, nie służą państwu i obywatelom a lobby informatycznemu które zarabia na ciągłych zmianach technologii. Przedstawicielem tego lobby jest GGK i w sposób otwarty deklaruje działania które prowadzi. Skoro jest w tym popierany przez swoich przełożonych, kolejnych ministrów nadzorujących geodezję, to znaczy, że dla władzy wszystko jest ok. A to znaczy, że ustalenie granic jest czynnością generującą zbędne w rozumieniu polityki władz koszty i jako takie nie ma racji bytu. WINGiK który zatwierdza modernizację bez ustalenia granic powinien dostać medal i premię, i tak zapewne będzie. ;-)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Projekt Skoro modernizacja była 2012-13, to projekt co najmniej 2012. Zatem słowo ciałem się stało ;)
odpowiedz zgłoś
Chałtura Ustalenia granic wykonują studenci, podpisuje uprawniony, który nie był w terenie. Dlatego takie cyrki.
 6 
odpowiedz zgłoś
Ustalenie w remizie ...tak się ustala podczas prac E-GEODEZJA....zawiadomienia są do wstawienia się w remizie a nie na grunt i spisywany jest protokół ustalenia...KASA w błoto
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Dzisiaj 28 orzeczenie jest już prawomocne
odpowiedz zgłoś
odp: Dzisiaj Faktycznie. Akurat dziś się zmieniło :)
odpowiedz zgłoś
H Dlaczego rozgraniczania nie prowadzi organ prowadzacy zasob? Gdzie jest haczyk
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: H Bo chodzi o to, zeby urzednik w starostwie pkwiedzial to nie ja to gmina. A w gminue, zeby posiedzieli to nie my to starosta
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: H Stan prawny w PGiK jest taki, że rozgraniczenia prowadzi Wójt/Burmistrz/Prezydent, ale też jestem mocno za tym, aby rozgraniczenia prowadził Starosta. Ma pod ręką PZGiK, ludzi. Nie ma też kłopotów z wyłączeniem gminy wg KPA jako strony rozgraniczenia (granica z drogami) itd. Trzeba robić rozgraniczenia z urzędu z ogłaszaniem na BIP dla nieuregulowanego stanu prawnego lub coś podobnego. Taka rozwiązania były już w przepisach w 1948 r.
 1 
 1 
zgłoś
Do GG To czemu miała zmiana po 48?
odpowiedz zgłoś
. Należy zlikwidować prace związane z ustaleniem przebiegu granic w myśl § 39, możliwie uprościć i skrócić procedurę rozgraniczenia nieruchomości i przekazać ją do starostw. Są dane: wznawiamy/wyznaczamy, nie ma danych lub nie spełniają standardów: rozgraniczamy. Żadne ustalenia, żadne modernizacje, żadne odnowienia. Potrzebujemy jasnych przepisów, które uproszczą wszystkie prace związane z granicami nieruchomości. Dziś Kowalski woli wziąć taniego geodetę, który przy okazji za 300zł pokaże mu granice z modernizacji, niż tego który przeanalizuje dokumentacje i zawiadomi sąsiadów za 2000zł. Odpowiedź Kowalskiego: "Przecież wszystko macie teraz w tym Geoportalu, widziałem przecież". Niestety tacy geodeci wyznaczając granice "przy okazji" niszczą wizerunek całej branży utwierdzając ludzi, że za 300zł "się da", a ten za 2000zł to oszust. Szanowny GUGIK, kiedy możemy spodziewać się takich zmian?
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: . Jest jeszcze gorzej. Granica "ustalona" wg mapy w skali 1:2000 (na ustalenie w trybie paragrafu 39 EGiB nie przyszło kilku właścicieli lub nikt {oprócz geodety lub studenta dorabiającego w wakacje} i brak ostatniego spokojnego stanu). Atrybut ZRD=9, a BPP (o zgrozo) = 1. Za chwilę inny geodeta wykona z art. 39 ust. 5 wyznaczenie (co jest niezgodne z PGiK) i da ZRD=1. Mamy zatem w bazie b .... I są tacy co uważają ze tak jest dobrze. Noże kiedyś trafi to na ich działkę.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: ZRD=9 Wyznaczenie z art. 39 ust. 5, ustalonego uprzednio punktu (nawet takiego z analizy dok. ZRD=9), jest zgodne z prawem. Problem tkwi w atrybutach i możliwości bezrefleksyjnej zmiany atrybutu ZRD.
 1 
 3 
zgłoś
odp: . Kierowniku zgadzam się z Tobą w 100%. Ustalenie przebiegu granic działek w trybie przepisów rozporządzenia w sprawie egib należy jak najszybciej zlikwidować. To jest "potworek", który robi więcej szkody niż przynosi pożytku - dla obywateli oczywiście. W interesie obywatela są raz na zawsze ustalone, pewne granice jego własności. A tani substytut rozgraniczenia, jakim są wyżej wspomniane czynności obywatelowi tego nie zapewnią. Pozdrawiam.
 2 
odpowiedz zgłoś
Modernizacja EGiB Ustalenie przebiegu granic powinno być przeprowadzane tylko i wyłącznie w związku z modernizacją EGiB. To nie jest procedura, która ma służyć załatwianiu problemów ludzi z granicami, czy sporów granicznych.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Modernizacja EGiB Nie zgodzę się z Tobą. Przy aktualizacji tez można korzystać. Procedura ustalenia granic: - według przepisów stosuje się przy aktualizacji ewidencji § 45.3 Przy sporządzaniu dokumentacji określającej przebieg granic działek ewidencyjnych na potrzeby aktualizacji operatu ewidencyjnego przepisy § 37-39 stosuje się odpowiednio. - i praktycznie jest to dobry sposób przy zgodzie obu stron a niewiarygodnych danych w zasobie ? szybko ustala się granice.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Modernizacja EGiB A ja nie zgodzę się z Tobą w tej kwestii. Aktualizacja, odnowienie, modernizacja. Co jeszcze wymyślimy żeby szybciutko i taniutko "ustalać" granice ? Właśnie mam taką robotę, że musze przeanalizować kilkadziesiąt tomów operatów archiwalnych. I tego się nie da przyspieszyć. Tego się nie da zrobić taniej. Ludzie powinni mieć świadomość tego.
 1 
 2 
zgłoś
Serdelić taką modernizację. "w ramach tej konkretnej modernizacji nie podejmowano prac związanych z ustaleniem przebiegu wszystkich granic działek ewidencyjnych, a jedynie tych (granic), które były w kolizji z budynkami." Czyli zrobiono modernizację po to, żeby mapa była ładna, a jednak cele modernizacji są inne. Gdyby nie przedawnienie, należałoby powiadomić prokuraturę, że wydano pieniądze publiczne niezgodnie z prawem.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Serdelić taką modernizację. A gdzie w przepisach jest napisane, że modernizacja ma być robiona dla innych celów niż ładny obrazek, a w zasadzie teraz to "ładny obrazek wyświetlany na monitorze ku uciesze władz wszelakich"? No przykro mi Drogi Gienku ale przepisy dość jednoznacznie mówią, że ewidencja istnieje po to żeby uzasadniała istnienie służby geodezyjnej, po to i tylko po to.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Serdelić taką modernizację. Dlatego w PGiK wprowadzono definicję operatu opisowo-kartograficznego EGiB, jako tzw. bazy przejściowej, powstałej tylko w wyniku prac modernizacyjnych (!), aby uwagi i zarzuty mogły być składane do tej bazy, a nie "całego" operatu EGiB. Wykłada się do wglądu operat opisowo-kartograficzny, a nie "całą" bazę EGiB. Operat opisowo-kartograficzny wykreślono w 2013 z Rozp. EGiB (był tam zdefiniowany jako część operatu EGiB).
 1 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS