wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-27| GNSS

UE zamawia satelity Galileo nowej generacji

Komisja Europejska wybrała firmy, które wybudują satelity nawigacyjne Galileo drugiej generacji. Koszt przygotowania 12 aparatów wyniesie blisko półtora miliarda euro.


UE zamawia satelity Galileo nowej generacji

Jak informuje portal BBC News, prace wykonają firmy Airbus oraz Thales Alenia Space – każda z nich przygotuje po 6 satelitów. Same spółki na razie nie chcą komentować kontraktów do czasu ich faktycznego podpisania, co ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Europejski system nawigacji Galileo składa się obecnie z 24 operacyjnych aparatów, a kolejny tuzin jest w zaawansowanej budowie – wszystkie one należą do I generacji. Tymczasem przedmiotem najnowszych kontraktów są pierwsze aparaty II generacji, określane skrótem G2.

Na razie nie znamy szczegółów dotyczących nowych funkcji satelitów G2. Według informacji BBC News będą je wyróżniać m.in. cyfrowo konfigurowalne anteny, lepsze zegary atomowe, możliwość nawiązywania łączności między satelitami oraz nowy typ napędu.

Pierwsze satelity G2 mają być gotowe w roku 2024. Z kolei jeszcze w bieżącym roku na orbitę zaczną trafiać pierwsze aparaty z ostatniej transzy starej generacji.

Galileo a brexit

Nowe kontrakty to kolejny przykład gospodarczych konsekwencji brexitu. Zdecydowaną większość satelitów Galileo wybudowało bowiem brytyjsko-niemieckie konsorcjum spółek SSTL i OHB. W związku z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię jej firmy zostały odcięte od kontraktów związanych z programem Galileo. Spółka SSTL nie mogła zatem wystartować w przetargu na budowę satelitów G2. Swoją ofertę złożyły za to niemieckie zakłady OHB, ale nie została ona wybrana.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS