Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-01-25| Prawo, Kataster

Rząd szykuje zmiany w zdobywaniu uprawnień rzeczoznawców majątkowych

Między innymi w związku z pandemią resort rozwoju przygotował projekt rozporządzenia, które ma zmienić zasady zdobywania uprawnień zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych.


Rząd szykuje zmiany w zdobywaniu uprawnień rzeczoznawców majątkowych

W projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości proponuje się przede wszystkim uszczegółowienie procedur w taki sposób, aby w przyszłości wyeliminować trudności napotkane na przestrzenni kilku ostatnich miesięcy, związanych z pandemią koronawirusa. Zaproponowano ponadto kilka zmian mających charakter porządkujący i doprecyzowujący.

Zmiana § 18 rozporządzenia zakłada uzupełnienie przepisu o normę regulującą możliwość odwołania albo zmiany przez ministra wcześniej wyznaczonego terminu postępowania kwalifikacyjnego. Tak jak w przypadku ogłaszania terminów egzaminów na nadchodzący rok będzie się to odbywało w drodze w drodze komunikatu publikowanego w Dzienniku Urzędowym ministerstwa. W związku z pandemią dodano ponadto przepis regulujący zwrot członkom komisji kwalifikacyjnej kosztów podróży prywatnym samochodem.

W projekcie usystematyzowano też procedury dotyczące potwierdzania odbycia praktyk zawodowych przez kandydatów na rzeczoznawców majątkowych oraz kwestie składania wniosków o nadanie uprawnień. Wskazano np., że kandydat na rzeczoznawcę może złożyć wniosek o nadanie uprawnień dopiero wtedy, gdy spełnił wszystkie wymogi wynikające z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ma to ukrócić coraz częściej pojawiające się sytuacje, gdy kandydat składa taki wniosek jeszcze w trakcie odbywania praktyk.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, pierwsze postępowania kwalifikacyjne zaplanowane na ten rok mają się odbyć pod koniec I kwartału.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama