wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-21| GIS, Teledetekcja

GUGiK publikuje w Geoportalu miniatury archiwalnych zdjęć lotniczych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozpoczął publikowanie na Geoportal.gov.pl miniatur archiwalnych zdjęć lotniczych.


GUGiK publikuje w Geoportalu miniatury archiwalnych zdjęć lotniczych
GUGiK publikuje w Geoportalu miniatury archiwalnych zdjęć lotniczych

Dzięki zeszłorocznemu uwolnieniu danych wszystkie ortofotomapy przechowywane w państwowym zasobie geodezyjnym są dostępne za darmo. Materiały te można pobrać np. z Geoportalu. Uwolnienie danych (przynajmniej na razie) nie objęło jednak bogatego archiwum zdjęć lotniczych – te wciąż pozostają odpłatne. Najłatwiej można je nabyć przez Portal PZGiK.

W ubiegłym tygodniu GUGiK udostępnił jednak funkcję, która pozwala podejrzeć część tego zasobu. W warstwie skorowidzów zdjęć lotniczych opublikowano bowiem miniatury zdjęć lotniczych. By je pobrać, należy włączyć warstwę „Zdjęcia lotnicze” znajdującą się w grupie „Skorowidze”. Następnie klikamy na mapie interesujący nas obiekt, a w oknie dialogowym wybieramy opcję „WMS. Zdjęcia lotnicze” i dalej „Pobierz plik miniatury zdjęcia”. Na nasz dysk ściągnięty zostanie wówczas plik JPG. W zależności od zdjęcia bok rastra może mieć rozmiar od nieco ponad stu pikseli przez kilkaset do nawet kilku tysięcy pikseli.

W ubiegłum tygodniu funkcja została udostępniona dla danych pozyskanych w latach 1980-2020, a w tym tygodniu poszerzono ją o zdjęcia z lat 1973-1979. GUGiK zapowiada, że usługa będzie systematycznie poszerzana o kolejne zdjęcia.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nie działa punkty ze zdjęć starszych niż 1970 nie działają
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS