Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-21| Prawo

WSA o poprawnej zmianie adresu

Czy podwójny numer porządkowy nieruchomości jest wystarczającą podstawą do wprowadzenia zmiany w ewidencji adresów? W tej sprawie wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.


WSA o poprawnej zmianie adresu

Przedmiotem orzeczenia jest czynność burmistrza dotycząca zmiany numeru porządkowego nieruchomości. Do urzędu miasta wpłynęło pismo, w którym Główny Urząd Geodezji i Kartografii zobowiązał samorząd do pilnej weryfikacji numerów porządkowych nieruchomości, gdyż między innymi w miejscowości C. stwierdzono podwójne numery porządkowe.

W związku z tym urząd ustalił, że dwóm nieruchomościom przyporządkowano numer 50. Analiza dokumentacji wskazała, że w pierwszym przypadku numer ten nadano w 1918 r. i od tego czasu nie uległ zmianie. Dla drugiej nieruchomości sprawa była jednak bardziej skomplikowana. W roku 1911 miała numer 20, a później 49. Numer 49 figurował też w kartach osobowych założonych w 1977 r., jednak w bliżej nieokreślonym czasie ołówkiem naniesiono zmianę na numer 50.

Burmistrz zdecydował więc, by dla tej drugiej nieruchomości zmienić numer z 50 na 50A. Jej właściciel nie zgodził się jednak z tym rozstrzygnięciem i odwołał się do WSA. Ten wyrokiem z 3 grudnia 2020 r. (sygn. akt III SA/Kr 309/20) stwierdził bezskuteczność czynności burmistrza.

Analizując przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także rozporządzenia ws. ewidencji miejscowości, ulic i adresów, sąd stwierdził, że występowanie podwójnego numeru porządkowego faktycznie może być podstawą do zmiany jednego z nich. „Jednakże samo stwierdzenie swoistej, opisanej wyżej, wadliwości numeracji porządkowej, nie jest wystarczającą przesłanką do wprowadzenia zmiany numeracji porządkowej” – zaznacza WSA. Zdaniem sądu w tym przypadku burmistrz powinien przedstawić skarżącemu uzasadnienie swoich czynności zawierające ocenę zebranego w postępowaniu materiału dowodowego, wykładnię stosowanych przepisów oraz ocenę przyjętego stanu faktycznego w świetle obowiązującego prawa. Burmistrz powinien także pouczyć obywatela o przysługujących mu środkach zaskarżenia. W związku z tym WSA nie odniósł się w wyroku do meritum sprawy.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS