wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-20| Geodezja, Prawo

Już wkrótce koniec uwierzytelniania na wniosek

31 stycznia jest ostatnim dniem, w którym dokumenty opracowane na podstawie prac geodezyjnych przyjętych do zasobu przed 31 lipca 2020 r., które mogły podlegać uwierzytelnieniu, mogą być opatrywane klauzulą urzędową na wniosek wykonawcy tych prac.


Już wkrótce koniec uwierzytelniania na wniosek
Już wkrótce koniec uwierzytelniania na wniosek

Wynika to z art. 11 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw. Zapis ten pozwala uwierzytelniać materiały na wniosek nie dłużej niż w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy (a więc 31 lipca).

O zmianie tej przypomina główny geodeta kraju, który rozesłał w tej sprawie pismo do wszystkich starostów i prezydentów miast. Zwraca się w nim do urzędów, by poinformowały o tym fakcie wykonawców geodezyjnych działających na danym terenie.

Przypomnijmy, że wspomniana nowelizacja Pgik w miejsce uwierzytelniania na wniosek (dodatkowo płatnego) wprowadziła klauzulowanie dokumentów „z urzędu”, bez dodatkowej opłaty. Co więcej, zamiast urzędowej pieczęci wykonawca pracy geodezyjnej może sam złożyć na swoim opracowaniu oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji. Jego stosowanie jest jednak dopuszczalne tylko na mapie do celów projektowych oraz mapie z inwentaryzacji powykonawczej. Zgodnie z nowelizacją za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
szkice, protokoły, wykazy A czy "dokument dla zleceniodawcy" to także szkice, protokoły, wykazy zmian i kartoteki? Czy jeśli dam ten dokument dla zleceniodawcy razem z operatem do weryfikacji to dostanę od ośrodka "czerwoną pieczątkę"? Co ośrodek, to inna interpretacja ;(
odpowiedz zgłoś
klauzule na mapach Ja od momentu wejścia nowych przepisów sam sobie klauzuluję swoje mapy ( oczywiście po weryfikacji przez ośrodek ), zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: klauzule na mapach Ale tak się nie da np. na mapach z projektem podziału...
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: klauzule na mapach tak mapy z projektem podziału to inna bajka wiem
zgłoś
Klauzula urzędowa Niestety są ośrodki które odmawiają opatrywania klauzulą urzędową map do celów projektowych!!!! Spotkaliście się z taką odmową?
odpowiedz zgłoś
odp: Klauzula urzędowa A w jakim trybie odmawiają?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Klauzula urzędowa w trybie: "mamy zaległości, sprawdzenie mdcp zajmuje za dużo czasu, sam sobie sprawdź i oklauzuluj, ty za to odpowiadasz"
zgłoś
Co to za bzdety Ja czytam, na pewno tak nie będzie
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
hurra tzn. , że czerwona pieczęć odchodzi do lamusa
 9 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: hurra niekoniecznie, przeczytaj uważnie tekst ze zrozumieniem.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: hurra Teraz jest czerwona pieczęć oświadczająca przyjęcie do zasobu na podstawie wydanej przez ośrodek decyzji, jak ta w grafice załączonej.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: hurra wydanej przez ośrodek decyzji ???
 2 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS