|2021-01-19| artykuł sponsorowany |
Firma
Działka z przetargu od gminy lub miasta - jak kupić?
Zakup działki w drodze przetargu może być dobrą okazją do nabycia gruntu w atrakcyjnej lokalizacji i korzystnej cenie – warto dowiedzieć się, jak można do takich przetargów przystąpić i gdzie szukać o nich informacji.
fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
Czy warto wziąć udział w przetargu?
Przetarg stanowi formę sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Najczęściej biorą w nim udział osoby, którym zależy na kupnie działki po niższej cenie. Potencjalnych kupców nierzadko przyciąga także lokalizacja gruntów wystawianych w ten sposób na sprzedaż – w przetargu możliwe jest bowiem nabycie nieruchomości nawet i w centrach miast. W przetargu warto szczególnie wziąć udział, jeśli chcemy nabyć działkę w celu inwestycyjnym.
Dzięki procedurze przetargu można kupić działkę w dobrym stanie, na przykład gotową do jej zabudowania. Warto wiedzieć, że przetargi organizują różne podmioty – nie kupujemy tu od osób prywatnych. Organizatorami są na przykład spółki Skarbu Państwa czy urzędy gmin, miast i powiatów.
Czy każdy może przystąpić do przetargu?
Istnieją dwa rodzaje przetargów – ograniczone i nieograniczone. Przetarg ograniczony to taki, w którym wziąć udział może tylko konkretna grupa osób, na przykład mieszkańcy danej gminy albo właściciele sąsiednich gruntów, reszta jest wyłączona. W przetargu nieograniczonym z kolei udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani (poza organizatorami przetargu oraz osobami i firmami z nimi związanymi), warunkiem przystąpienia jest zazwyczaj wpłata wadium.
Gdzie szukać informacji o aktualnych przetargach?
Informacje o aktualnych przetargach na sprzedaż działek w całej Polsce można znaleźć na stronie Listaprzetargow.pl. Serwis gromadzi w jednym miejscu ogłoszenia przetargów organizowanych przez urzędy gmin, miast, spółki Skarbu Państwa, a także inne podmioty. Oprócz ofert dotyczących gruntów na stronie można znaleźć również ogłoszenia przetargów i licytacji na sprzedaż mieszkań, domów, lokali użytkowych, garaży i całych budynków. Istotne jest, że baza jest na bieżąco aktualizowana, a oferty można przeszukiwać wedle wybranych przez siebie kryteriów (np. województwo, miasto, cena, powierzchnia itp.).
Informacje o przetargach znajdziemy również w prasie i lokalnych serwisach informacyjnych, w Biuletynie Informacji Publicznej, a także na tablicach ogłoszeniowych organizatorów przetargów.
Warto nie tylko być zorientowanym w bieżących ogłoszeniach, ale również w uważny sposób czytać ich treść. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim ogłoszenie musi zawierać dane określające działkę będącą przedmiotem przetargu. Po drugie, nie sposób pominąć miejsca i terminu samego przetargu – ważne jest, aby w wyznaczonym terminie dokonać wpłaty wadium. W ogłoszeniu istotne są także informacje o wysokości wymaganego wadium, cenie wywoławczej, jak również warunkach udziału w przetargu i późniejszego zawarcia umowy.
Czym jest wspomniane wadium? Bez niego nie będziemy mogli wziąć udziału w przetargu, ponieważ stanowi ono zabezpieczenie dla podmiotu, który organizuje przetarg. Jego wartość równa jest zazwyczaj 10% procent ceny wywoławczej działki. Po co się je składa? Robi się to na wypadek wycofania się zwycięzcy przetargu – gdyby tak się stało, nie odzyska on wpłaconej rękojmi.
Po wygranym przetargu – formalności
Jeśli uda nam się wygrać przetarg, musimy dopełnić niezbędnych formalności. Przede wszystkim nastąpić musi przeniesienie własności działki, co odbywa się na mocy aktu notarialnego. Istotny jest termin – podpisanie aktu powinno się odbyć nie później niż w 21 dni po rozstrzygnięciu przetargu. Niestawienie się w kancelarii w określonym terminie skutkuje przepadnięciem wadium i rozpisaniem nowego przetargu. Dlatego też, jeżeli wiemy o przeszkodzie, która uniemożliwi nam stawienie się w kancelarii, powinniśmy na piśmie dogadać się z organizatorem. Kolejną formalnością jest konieczność uiszczenia całej kwoty należnej za działkę, jeszcze przed podpisaniem aktu.
|