|2021-01-19|
GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja
Geodeci z Wrocławia wśród laureatów programu Bekkera
Dzięki stypendium Bekkera 135 naukowców z całego kraju otrzymało możliwość wyjazdu naukowego do najlepszych uczelni i ośrodków naukowo-badawczych na świecie. Wśród nich jest dwóch naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
fot. Tomasz Lewandowski/Wikipedia
|
|
|
|
|
|
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła niedawno wyniki naboru w III edycji Programu im. Mieczysława Bekkera. W jego ramach wyjadą oni na stypendia naukowe do zagranicznych ośrodków naukowych w 26 krajach. W czasie pobytów trwających od 3 do 24 miesięcy będą w międzynarodowym gronie realizowali projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijali międzynarodową współpracę.
Meteorologia GNSS w USA
Jednym z laureatów jest dr Paweł Hordyniec, który dzięki stypendium wyjedzie do Instytutu Oceanograficznego Scrippsów przy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Choć to jeden z wielu staży zagranicznych, które realizował, roczny pobyt w Stanach Zjednoczonych to formalnie jego pierwszy wyjazd na stypendium podoktorskie. – Jeszcze na etapie przygotowywania rozprawy doktorskiej wyjechałem na dwuletni staż zagraniczny do Australii. Efekty zespołowych prac naukowych miałem okazje zaprezentować podczas konferencji, która odbywała się w Danii, gdzie poznałem profesor Jennifer Haase z San Diego, szukającą młodego naukowca do współpracy – mówi „Głosowi Uczelni”. W grupie prof. Haase polski naukowiec będzie opracowywać obserwacje satelitarne przy zastosowaniu nowatorskiej techniki okultacji radiowych wykorzystującej pomiary do samolotów badawczych z nadajnikami GPS na pokładzie.
– W oparciu o pomierzone opóźnienie w rejestracji sygnałów GPS, wywołane przejściem fali elektromagnetycznej przez atmosferę, jesteśmy w stanie wyznaczyć zmienność w jej pionowym rozkładzie. Tradycyjnie sondowania atmosfery realizowane są za pomocą balonów meteorologicznych, natomiast już od ponad dwóch dekad profile wyznaczane są także z obserwacji pomiędzy parą satelitów. Założenia tej techniki zastosowano po raz pierwszy w ramach lotów międzyplanetarnych do badania atmosfery Wenus i Marsa. Zastąpienie satelity samolotem to kolejna ewolucja w zdalnych technikach profilowania ziemskiej atmosfery – tłumaczy dr Paweł Hordyniec.
BIM w Niemczech
Kolejna stypendystka Programu im. Bekkera z IGiG to dr Małgorzata Jarząbek-Rychard. W ciągu dwóch lat w Instytucie Fotogrametrii i Teledetekcji Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie będzie się zajmować opracowaniem metod automatycznej rekonstrukcji wnętrz budynków na potrzeby modelowania informacji o budynkach (BIM) z wykorzystaniem zintegrowanych danych przestrzennych.
– Modelowanie informacji o budynkach to obecnie bardzo aktualny przedmiot badań o dużej różnorodności zastosowań, takich jak systemy bezpieczeństwa, monitorowanie stanu struktur budynku czy też analizy zużycia energii. Do pełnego wykorzystania potencjału BIM niezbędna jest jednak ogromna ilość informacji, którą dostarczyć mogą nowoczesne techniki fotogrametryczne – tłumaczy „Głosowi Uczelni” dr Małgorzata Jarząbek-Rychard, której projekt bazuje na innowacyjnym, automatycznym tworzeniu modeli wykorzystującym metody głębokiego uczenia maszynowego i integrację danych przestrzennych obejmujących chmury punktów ze skaningu laserowego, obrazowanie termograficzne oraz zdjęcia fotogrametryczne.
– Efektem moich badań ma być opracowanie algorytmów kompleksowego modelowania wnętrz budynków wykraczających poza wizualne aspekty rekonstrukcji 3D i spełniających standardy złożonych zastosowań BIM – dodaje dr Jarząbek-Rychard.
JK
|