wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-19| GIS, Teledetekcja, Firma

Drogowe e-usługi dla mieszkańców Dolnego Śląska

Mieszkańcy oraz przedsiębiorcy województwa dolnośląskiego mogą już korzystać z e-usług z zakresu infrastruktury drogowej. By było to możliwe, wcześniej przeprowadzono mobilne kartowanie 2,4 tys. km dróg wojewódzkich.


Drogowe e-usługi dla mieszkańców Dolnego Śląska
Drogowe e-usługi dla mieszkańców Dolnego Śląska

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu (DSDiK) uruchomiła platformę elektronicznych usług publicznych, za pośrednictwem której użytkownicy mogą m.in. złożyć wniosek o zgodę na zajęcie pasa drogowego, wniosek o uzgodnienie lokalizacji bądź też uzyskać opinię elektronicznych projektów organizacji ruchu drogowego. Tą drogą otrzymają również decyzję administracyjną, oczywiście podpisaną elektronicznie.

Platforma powstała w ramach projektu „Elektroniczne usługi publiczne Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu”. Jego głównym celem było usprawnienie procesów zarządzania infrastrukturą dróg wojewódzkich poprzez zapewnienie dostępności danych o stanie infrastruktury drogowej. Aby możliwa była realizacja e-usług, konieczne było zapewnienie interoperacyjności systemów informatycznych zarówno na poziomie danych, jak i wykorzystywanego oprogramowania.

System został uruchomiony przez firmę informatyczną Comarch, z którą DSDiK podpisała umowę w czerwcu 2019 r. Kontrakt obejmował wdrożenie elektronicznych usług publicznych, których podstawę miał stanowić system zarządzania infrastrukturą dróg wojewódzkich Dolnego Śląska. System miał zapewniać również elektroniczną komunikację z mieszkańcami i współpracującymi z jednostką podmiotami.

W ramach projektu zbudowano cyfrową bazę danych o infrastrukturze drogowej. Projekt obejmował pozyskanie danych o sieci dróg wojewódzkich na długości około 2,4 tys. km poprzez wykonanie sferycznych zdjęć sekwencyjnych wraz ze skaningiem laserowym. Na bazie tak pozyskanych materiałów w systemie założono sieć referencyjną oraz przeniesiono na mapy dane związane z ewidencją pasa drogowego m.in. obiekty infrastruktury drogowej czy oznakowanie.

Dzięki budowie cyfrowej bazy danych zawierającej informacje przestrzenne i ewidencje sieci drogowej możliwe jest dostarczenie użytkownikom szeregu usług elektronicznych. Projekt obejmował budowę kilkudziesięciu e-usług, które z wykorzystaniem serwisu mapowego, systemu elektronicznych formularzy, platformy ePUAP oraz systemu obiegu dokumentów Comarch EZD zintegrowanego z Comarch ERGO zapewniły w pełni elektroniczną realizację wielu procesów na styku zarządcy drogi, administracji państwowej, biznesu i obywateli w sposób zapewniający dostępność, poufność, rozliczalność i niezaprzeczalność procesowanych decyzji i spraw. Wprowadzenie e-usług w urzędzie umożliwi obywatelom oraz przedsiębiorcom szybkie rozpatrzenie spraw.

– Z tej innowacji skorzystają przede wszystkim mieszkańcy oraz osoby prawne korzystające z dolnośląskiej infrastruktury drogowej. Znacznie sprawniej będzie też przebiegała nasza współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego – komentuje Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. – Sięganie po zaawansowane technologie informatyczne jest dziś już nieodzowne, jeśli chce się sprostać oczekiwaniom obywateli i zarządzać złożonymi przedsięwzięciami, a do takich niewątpliwie należą prowadzone przez nas projekty, w sposób gwarantujący maksymalną efektywność działania. Przy inwestycjach infrastrukturalnych każde takie usprawnienie przekłada się na optymalizację czasu i kosztu ich realizacji – wyjaśnia.

Wdrożenie systemu trwało 15 miesięcy, a cały projekt kosztował 5,1 mln zł. Jego realizacja dofinansowana została ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: Comarch, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pobranie mapy Jestem ciekawy w jaki sposób jest pobierana i rozliczany koszt pobrania mapy do wniosku o zajęcie pasa drogowego
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS