Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-12| Mapy

Archiwalne mapy w wizualizacjach multimedialnych i interaktywnych

To tytuł prelekcji dr. Dariusza Lorka w ramach zdalnego spotkania zorganizowanego przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Spotkanie to odbędzie się w w czwartek 14 stycznia o godz. 18.00 na platformie Microsoft Teams.


Archiwalne mapy w wizualizacjach multimedialnych i interaktywnych

Archiwalne mapy stanowią cenne źródło informacji o historycznej przestrzeni, jej strukturze, zachodzących relacjach przestrzennych, a także pozwalają prześledzić postęp w kwestii sposobów kodowania otaczającego świata na arkuszu papieru.

Na tle innych źródeł informacji o dawnym środowisku. takich jak różne archiwalia, opracowania tekstowe, stare fotografie, ryciny czy artefakty architektoniczne, medium jakim jest „mapa” przedstawia kompleksowo cały badany obszar. Z kolei dostępność internetu, rozwój technologii, oprogramowania – nie tylko w zakresie systemów geoinformacyjnych, ale także sztuki wizualnej – pozwala współcześnie na poszukiwanie i wzmacnianie dotychczasowych form przekazu, co dotyczy także treści zapisanej na dawnych mapach.

Kompilacja różnorodnych źródeł danych przestrzennych (archiwalne mapy, plany, ryciny, fotografie, informacje opisowe) i wykorzystanie multimediów do prezentacji dawnych stanów poprzez zastosowanie między innymi płynnych przejść między sekwencjami, ujęć z różnych perspektyw i w różnych skalach, mogą prowadzić do poznawania historycznej przestrzeni w nowym wymiarze. Współczesne możliwości wizualizacji tych archiwalnych danych, np. w aspekcie rekonstrukcji dawnych obiektów lub całych struktur, pozwalają także odkrywać i badać cechy czy relacje przestrzenne wcześniej nieznane.

Dr Dariusz Lorek jest pracownikiem Zakładu Kartografii i Geomatyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Jest członkiem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (Komisja Map Topograficznych). Do jego zainteresowań naukowych należą m.in.: potencjał informacyjny map topograficznych z XVIII/XIX wieku, multimedialne rekonstrukcje przestrzeni oraz wykorzystanie dawnych map w badaniach transformacji krajobrazowych.

Źródło: PTG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS