Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-01-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D

Katowice dla odmiany – to nazwa uruchomionego właśnie portalu, na którym można przeglądać m.in. ortofotomapy, ukośne zdjęcia lotnicze oraz model 3D miasta.


Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Lotnicze zdjęcie ukośne
Lotnicze zdjęcie ukośne
Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Prawdziwa ortofotomapa
Prawdziwa ortofotomapa
Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Model 3D typu mesh
Model 3D typu mesh
Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Mapa potencjału słonecznego
Mapa potencjału słonecznego

Serwis działa pod adresem sip.katowice.eu i wykorzystuje technologię ObliView tarnowskiej firmy MGGP Aero. Znajdziemy w nim ortofotomapę miasta w rozdzielczości 5 cm, którą możemy porównać z danymi ze starszych lat (1998, 2000, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014, 2016, 2018 i 2020). Co ważne, najnowsze opracowanie to tzw. prawdziwa ortofotomapy.

– Prawdziwa ortofotomapa („true ortho”) została przygotowana dla Katowic po raz pierwszy. Dotychczas ortofotomapy wykonywane były w sposób „tradycyjny”, co oznaczało poprawność prezentowania obiektów wyłącznie na poziomie gruntu. Wyższe budynki wyraźnie pochylały się, zasłaniając część treści ortofotomapy. W większości przypadków dachy widoczne na ortofotomapie były przesunięte względem przyziemia. Mapa „true ortho” wyeliminowała ten problem i została wykonana z bardzo dużą dokładnością – mówi Maciej Jasny, główny specjalista ds. projektowo-wdrożeniowych IP w Wydziale Geodezji UM Katowice.

Zmiany w krajobrazie miasta możemy także prześledzić na lotniczych zdjęciach ukośnych oraz modelu 3D typu mesh. Serwis oferuje bowiem cztery zestawy tych danych z lat 2016-2020. Dodatkowo opublikowano tu mapę potencjału solarnego dachów oraz warstwy terenów inwestycyjnych, działek i ulic.

Jeśli chodzi o narzędzia, podobnie jak inne portale w technologii ObliView katowicki serwis umożliwia wykonywanie pomiarów odległości, wysokości i powierzchni czy generowanie profili terenu. Użytkownik może ponadto dodać do widoku mapy własne dane – zarówno z usługi WMS, jak i plików KML, SHP czy GeoTIFF. Ciekawostką jest możliwość wizualizacji cieni modelu 3D dla zadanego dnia oraz godziny.

– Katowice to nowoczesne miasto, które od lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Serwis „Katowice dla odmiany w 3D” jest przykładem takich właśnie działań, a skorzystać z niego mogą zarówno mieszkańcy, jak i potencjalni inwestorzy. Przesuwając kursorem po ekranie, możemy porównać każdy obszar naszego miasta od roku 1998 do roku 2020 i zachodzące zmiany. Nowością jest wykorzystanie usługi lokalizacji działek ewidencyjnych z uwzględnieniem szczegółowych informacji na ich temat z naszych baz danych. Dla potencjalnych inwestorów do serwisu podpięta została warstwa prezentująca tereny inwestycyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dodatkową innowacją jest część prezentująca potencjał solarny dachów na terenie Katowic. W dobie alternatywnych źródeł energii i dynamicznego rozwoju fotowoltaiki warstwa ta może stanowić źródło wiedzy zarówno dla mieszkańców i instytucji, jak również może wzbogacić informacje przekazywane przez Miejskie Centrum Energii – dodaje prezydent.

Koszt pozyskania danych oraz stworzenia serwisu wyniósł 349 tys. zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama