wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D

Katowice dla odmiany – to nazwa uruchomionego właśnie portalu, na którym można przeglądać m.in. ortofotomapy, ukośne zdjęcia lotnicze oraz model 3D miasta.


Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Lotnicze zdjęcie ukośne
Lotnicze zdjęcie ukośne
Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Prawdziwa ortofotomapa
Prawdziwa ortofotomapa
Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Model 3D typu mesh
Model 3D typu mesh
Katowice na zdjęciach lotniczych i modelach 3D <br />
Mapa potencjału słonecznego
Mapa potencjału słonecznego

Serwis działa pod adresem sip.katowice.eu i wykorzystuje technologię ObliView tarnowskiej firmy MGGP Aero. Znajdziemy w nim ortofotomapę miasta w rozdzielczości 5 cm, którą możemy porównać z danymi ze starszych lat (1998, 2000, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014, 2016, 2018 i 2020). Co ważne, najnowsze opracowanie to tzw. prawdziwa ortofotomapy.

– Prawdziwa ortofotomapa („true ortho”) została przygotowana dla Katowic po raz pierwszy. Dotychczas ortofotomapy wykonywane były w sposób „tradycyjny”, co oznaczało poprawność prezentowania obiektów wyłącznie na poziomie gruntu. Wyższe budynki wyraźnie pochylały się, zasłaniając część treści ortofotomapy. W większości przypadków dachy widoczne na ortofotomapie były przesunięte względem przyziemia. Mapa „true ortho” wyeliminowała ten problem i została wykonana z bardzo dużą dokładnością – mówi Maciej Jasny, główny specjalista ds. projektowo-wdrożeniowych IP w Wydziale Geodezji UM Katowice.

Zmiany w krajobrazie miasta możemy także prześledzić na lotniczych zdjęciach ukośnych oraz modelu 3D typu mesh. Serwis oferuje bowiem cztery zestawy tych danych z lat 2016-2020. Dodatkowo opublikowano tu mapę potencjału solarnego dachów oraz warstwy terenów inwestycyjnych, działek i ulic.

Jeśli chodzi o narzędzia, podobnie jak inne portale w technologii ObliView katowicki serwis umożliwia wykonywanie pomiarów odległości, wysokości i powierzchni czy generowanie profili terenu. Użytkownik może ponadto dodać do widoku mapy własne dane – zarówno z usługi WMS, jak i plików KML, SHP czy GeoTIFF. Ciekawostką jest możliwość wizualizacji cieni modelu 3D dla zadanego dnia oraz godziny.

– Katowice to nowoczesne miasto, które od lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Serwis „Katowice dla odmiany w 3D” jest przykładem takich właśnie działań, a skorzystać z niego mogą zarówno mieszkańcy, jak i potencjalni inwestorzy. Przesuwając kursorem po ekranie, możemy porównać każdy obszar naszego miasta od roku 1998 do roku 2020 i zachodzące zmiany. Nowością jest wykorzystanie usługi lokalizacji działek ewidencyjnych z uwzględnieniem szczegółowych informacji na ich temat z naszych baz danych. Dla potencjalnych inwestorów do serwisu podpięta została warstwa prezentująca tereny inwestycyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dodatkową innowacją jest część prezentująca potencjał solarny dachów na terenie Katowic. W dobie alternatywnych źródeł energii i dynamicznego rozwoju fotowoltaiki warstwa ta może stanowić źródło wiedzy zarówno dla mieszkańców i instytucji, jak również może wzbogacić informacje przekazywane przez Miejskie Centrum Energii – dodaje prezydent.

Koszt pozyskania danych oraz stworzenia serwisu wyniósł 349 tys. zł.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. A jakiś portal obsługi geodetów ? Jaki będzie dostawca oprogramowania ? Miasto wojewódzkie a portalu geodety brak już tyle czasu :(
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: . portal obsługi geodetów jest nie na czasie. Katowice pracują już nad portalem obsługi miernicznych przysięgłych.
 4 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje! Wspaniała robota Katowice!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS