Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-04| Geodezja

Styczniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl, który udostępnia GEODETĘ cyfrowego, jest już opublikowane wydanie 1/2021. Choć jak zwykle omawiamy w miesięczniku bieżące tematy, chcemy tym razem zwrócić uwagę na materiał historyczny pt. „Jak Polacy zakładali osnowę w Kurdystanie”. O tym trudnym zadaniu rozmawiamy z uczestnikami irackiej wyprawy (1977-1979): Ludomirem Konstantym „Antkiem”, kierownikiem polskiego zespołu, oraz Andrzejem Biernacikiem, który spisał jej kronikę. Co ciekawe, po latach wyniki pomiarów zweryfikowali Irakijczycy wspólnie z Amerykanami i stwierdzili, że błędy położenia punktów wyznaczonych przez Polaków za pomocą dalmierzy nie przekraczają 1,8 cm dla obu składowych poziomych!


Styczniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania
W najnowszym wydaniu publikujemy także wywiad z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anną Kornecką, która mówi o tym, czego branża geodezyjna może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie. Publikujemy także przewodnik po najnowszych zmianach w prawie, które weszły w życie 1 stycznia. Wiele z nich ma bezpośredni bądź pośredni wpływ na funkcjonowanie geodezji.

Z kolei dramatyczne skutki robionej na chybcika modernizacji ewidencji gruntów i budynków opisuje Dorota Pawłowska-Baszak, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Starszej kobiecie z miejscowości Zawoja zabrano część nieruchomości, a wszystko odbyło się w majestacie prawa. Sprawa jest w toku.

Do cyfryzacji aktów planowania przestrzennego przymierzano się w Polsce od lat. Dopiero jednak najnowsze przepisy, które weszły w życie z końcem października 2020 r. (nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 16 kwietnia 2020 r.), wprowadzają podstawowe standardy w tym zakresie. Na czym dokładnie polega obowiązek cyfryzacji, jakie ułatwienia dla JST przygotowały resort rozwoju i GUGiK, jakie są opinie praktyków – odpowiedzi na te pytania znalazły się w artykule „Kredki o szuflady?”.

Inwentaryzacja zabytku może nie tylko przysłużyć się jego ochronie, ale także być okazją do przetestowania nowych technologii pomiarowych, zacieśnienia współpracy między firmami, a nawet odkrycia historycznych tajemnic! Więcej na ten temat w artykule o geodezyjnej inwentaryzacji Zamku Czocha na Dolnym Śląsku. Z kolei chcąc zaistnieć w branży nieruchomości komercyjnych, geodeta musi mieć świadomość istniejących norm w pomiarach powierzchni budynków. Wśród nich są normy IPMS – International Property Measurement Standards. Swoje doświadczenia w tym zakresie prezentuje na łamach GEODETY firma PKIG.

Niejeden geodeta przekonał się, że baza punktów osnowy wykazuje duże rozbieżnoś­ci w porównaniu ze stanem faktycznym. Dostrzegając ten problem, dwie studentki krakowskiej AGH stworzyły aplikację Metrica. Służy ona do zbierania i aktualizacji informacji o punktach osnowy, a także umożliwia ich prawidłową lokalizację w terenie.

Na całym świecie ostatni rok minął pod znakiem pandemii koronawirusa. Choć zawirowania z tym związane nie ominęły geodezji, to przez ostatnie 12 miesięcy nie brakowało też powodów do optymizmu. Potwierdzeniem tego jest nasze doroczne podsumowanie wydarzeń w krajowej branży geodezyjnej.

Użytkowników serwisu egeodeta24.pl, którzy wykupili styczniowe wydanie GEODETY cyfrowego, zapraszamy do pobrania pliku z panelu użytkownika. Pozostałych zainteresowanych styczniowym wydaniem zachęcamy do opłacenia dostępu do niego za pomocą płatności elektronicznych. Cała operacja potrwa zaledwie kilka minut, a GEODETĘ cyfrowego w uniwersalnym formacie PDF będziecie Państwo mogli odczytać nie tylko na komputerze, ale także na tablecie czy smartfonie. W pliku łatwiej wyszukać interesujące słowa lub frazy, a dowolny artykuł można wydrukować na swoje potrzeby na domowej drukarce.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z GEODETY cyfrowego? Bo oszczędza się czas i pieniądze! Każde nowe wydanie GEODETY cyfrowego otrzymuje się wcześniej niż wydanie papierowe. Również dostęp do dowolnego numeru archiwalnego uzyskuje się natychmiast po dokonaniu płatności elektronicznej – nie trzeba czekać na listonosza. GEODETA cyfrowy to wreszcie niższa cena prenumeraty i pojedynczych wydań. Co ważne, im więcej się kupuje, tym miesięcznik jest tańszy!

Zawartość styczniowego wydania GEODETY można wygodnie przejrzeć w serwisie egeodeta24.pl. Aby zaoszczędzić na każdym wydaniu, warto wykupić prenumeratę GEODETY cyfrowego (roczną, półroczną lub kwartalną). A tych, którzy wolą GEODETĘ w wydaniu papierowym, zachęcamy do zakupu prenumeraty w wersji tradycyjnej.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS