wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-31| Przetargi

GUGiK podaje statystyki za 2020

Na zakończenie roku Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował podsumowujące statystyki dotyczące: wykorzystania serwisu www.geoportal.gov.pl, usług KIEG i ULDK oraz komunikacji systemów EGiB z rejestrem PESEL oraz z rejestrem EKW, a także ZSIN.


GUGiK podaje statystyki za 2020
GUGiK podaje statystyki za 2020
GUGiK podaje statystyki za 2020
GUGiK podaje statystyki za 2020
W roku 2020 serwis www.geoportal.gov.pl zanotował ponad 5,46 miliona odwiedzin, co w stosunku do liczby odwiedzin w roku 2019 daje przyrost ok. 38%. Największą liczbę odwiedzin tj. 727 726 odnotowano w listopadzie 2020 r., który był jednocześnie rekordowym miesiącem w całej historii serwisu. W roku 2020 dokonano w serwisie wielu modyfikacji i usprawnień oraz opublikowano wiele nowych danych. Według serwisu widok.gov.pl, Geoportal w 2020 roku zajął 3. pozycję wśród wszystkich portali rządowych (pierwsze miejsce zajął portal CEIDG notujący 10,91 mln odwiedzin, a drugie biznes.gov.pl notujący 10,21 mln odwiedzin).

Usługa KIEG (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów) w mijającym roku uzyskała ponad 2,14 mld wywołań, co w stosunku do liczby wywołań z roku 2019 stanowi wzrost o ponad 40%. Duży wzrost wykorzystania w 2020 roku odnotowała również usługa ULDK (Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych), która została wywołana ponad 680 mln razy. Jest to wynik lepszy o ponad 168% względem roku 2019.

W 2020 r. z komunikacji między powiatowymi systemami do prowadzenia EGiB i rejestrem PESEL skorzystano już ponad 1 856 062 razy. Z kolei w grudniu z funkcjonalności tej skorzystano już 207 875 razy, co daje 10 393 zapytań dziennie. Dotychczas najlepszy wynik (224 613 zapytań) odnotowano we wrześniu 2020. Jednostkami samorządowymi, które najczęściej wykorzystują udostępnioną komunikację są: toruński (woj. kujawsko-pomorskie), warszawski-zachodni (woj. mazowieckie) oraz m. Kraków (małopolskie). Obecnie jeszcze tylko miasto Katowice nie wdrożyło tej potrzebnej funkcjonalności.

Z kolei z komunikacji między powiatowymi systemami do prowadzenia EGiB i Elektronicznymi Księgami Wieczystymi w 2020 r. skorzystano ponad 843 770 razy, co daje średnio ok. 70,3 tys. zapytań miesięcznie. Liderem w wykorzystaniu udostępnionej komunikacji jest powiat miński z liczbą 168 940 zapytań. Na załączonym wykresie przedstawiono ogólną liczbę zapytań kierowanych do EKW bezpośrednio z systemów do prowadzenia EGiB w 10 przodujących powiatach.

Od początku 2020 roku liczba użytkowników Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomociach (ZSIN) wzrosła o ponad 6650, co stanowi prawie 500% więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2019. Znaczny wzrost liczby użytkowników ZSIN w 2020 r. jest wynikiem wdrożenia w systemie nowych funkcjonalności oraz podjęciem współpracy Głównego Geodety Kraju z Ministerstwem Finansów, w ramach prac Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju ZSIN. W wyniku prac Zespołu powstały rekomendacje, aby konta w ZSIN założyć pracownikom urzędów gmin, urzędów skarbowych i celno-skarbowych, dla których może stanowić to ułatwienie w realizacji ich zadań.

Zródło: GUGiK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dziecko GUGiK Geoportal to teraz "jedynak" GUGiKu. Mogą być z niego dumni, wychwalać, polecać i dopieszczać. Szkoda, że nie podają tak bogatych statystyk dotyczących zawodu geodety w polsce i firm geodezyjnych. My musimy więcej i trudniej, żeby w ZASOBIE było więcej "fajnych" danych do publikacji, na chwałę GGK i dobra Skarbu Państwa. Obiektywnie: obecny Geoportal to ciekawa rzecz. Ale subiektywnie, jako geodeta, podsumuję: co my geodeci z tego wszystkiego mamy??? W przeciwieństwie np. do projektantów... Wszystkiego dobrego w Nowym Roku wszystkim Kolegom i Koleżankom!
 1 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS