wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-31| Geodezja, Prawo

UODO o ochronie danych osobowych przy rozgraniczaniu

Czy w postępowaniu rozgraniczeniowym geodetę należy traktować jako odrębnego administratora danych osobowych? Czy należy z nim podpisywać umowę powierzenia tych danych? Wyjaśnienia w tej sprawie opublikował na swojej stronie internetowej Urząd Ochrony Danych Osobowych.


UODO o ochronie danych osobowych przy rozgraniczaniu

UODO zwraca uwagę, że w przypadku wielu podmiotów to, w jakich celach i zakresie mają przetwarzać dane w związku z realizacją konkretnych zadań lub czynności, wynika z przepisów, które te zadania określają. W takiej sytuacji prawo w sposób pośredni określa, kto jest administratorem danych osobowych. Przepisy prawa mogą bowiem nakładać na podmioty publiczne lub prywatne obowiązek pozyskiwania określonych danych i wykorzystania ich w określonym celu. Jak wskazuje Europejska Rada Ochrony Danych, podmioty te powinny być wówczas uznawane za administratorów danych w odniesieniu do przetwarzania, które jest niezbędne do wykonania określonego obowiązku.

W swojej analizie urząd zwraca szczególną uwagę na przepisy rozporządzenia w sprawie rozgraniczania nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami tego aktu do zadań geodety w ramach postępowania rozgraniczającego należy w m.in. przeprowadzenie analizy informacji zawartych w dokumentach uzyskanych z PZGiK, a także w księgach wieczystych i dokumentacji uzyskanej od stron postępowania.

„Z powyższych przepisów wynika, że geodeta w tym postępowaniu występuje jako posiadający określoną wiedzę geodezyjną specjalista. Jest to szczególne rozwiązanie, bo wymienione czynności związane z ustaleniem granic wykonuje podmiot zewnętrzny – tzn. podmiot występujący poza strukturą prowadzącego postępowanie organu administracji” – pisze UODO. „Jak wskazuje się w doktrynie, geodeta samodzielnie gromadzi materiał dowodowy, ustala krąg podmiotów zainteresowanych wynikiem postępowania, wyznacza termin »rozprawy«, wzywa na nią strony i »rozprawę« tę prowadzi, sporządzając z niej protokół graniczny. Posiada kompetencje do zakończenia sprawy poprzez doprowadzenie stron do zawarcia cywilnoprawnej umowy o skutkach ugody sądowej” – czytamy w stanowisku urzędu.

W związku z powyższymi argumentami w ocenie UODO można zasadnie przyjąć, że w postępowaniu rozgraniczeniowym wójt/burmistrz/prezydent, jak i upoważniony przez niego geodeta w zakresie przetwarzania danych niezbędnych do przeprowadzenia rozgraniczenia to odrębni administratorzy. „Wobec tego każdy z nich w swoim własnym zakresie realizuje konkretne zadania wynikające z powołanych wyżej przepisów prawa i przetwarza dane, które są niezbędne dla realizacji tych zadań. Tym samym zawarcie umowy powierzenia w przedstawionej sytuacji jest zbędne” – wyjaśnia UODO.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A to ten, który uważa że KW są tajne? A może numery rejestracyjne samochodu też są tajne?
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: A to ten, który uważa że KW są tajne? Nie numery KW a dane osobowe właścicieli nieruchomości. Czy znając numer rejestracyjny samochodu możesz sobie przeczytać kto jest jego właścicielem? Czujesz różnicę czy będziesz rżnął głupa?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Geodeta ma dostęp do KW ot ciekawostka przyrodnicza. Ciekawe skąd Prezes UODO wziął tę wiadomość.
 2 
odpowiedz zgłoś
kto może a kto musi powołać IOD https://uodo.gov.pl/pl/223/638
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS