wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-30| Geodezja, Prawo

Dostęp do zawodów regulowanych w UE ma być bardziej jednolity

Prezydent podpisał w tym tygodniu nowelizację ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jaki będzie mieć wpływ na uznawanie geodezyjnych uprawnień zawodowych?


Dostęp do zawodów regulowanych w UE ma być bardziej jednolity

Nowelizacja ma dostosować ustawę z 2015 roku do nowych unijnych przepisów. Przede wszystkim wprowadza zasadę proporcjonalności oraz uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru przepisów regulacyjnych. Wskazuje także procedury gwarantujące zachowanie zgodności przepisów regulacyjnych z powyższymi zasadami.

Nowe regulacje mają zapewnić porównywalność i przejrzystość wymogów dotyczących dostępu i wykonywania zawodów regulowanych. W ocenie ich autorów powinny pozytywnie wpłynąć na swobodny przepływ pracowników wewnątrz Unii Europejskiej, co w konsekwencji powinno korzystnie oddziaływać na polski rynek pracy.

Jeśli chodzi o geodezję, nowelizacja na razie nie oznacza żadnych zmian. Będzie mieć jednak znaczenie, gdy tworzone będą nowe przepisy dotyczące uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii. Wówczas ich autorzy będą musieli przeprowadzić ich analizę pod kątem wspomnianych wyżej zasad oraz zamieścić jej wyniki w projekcie aktu prawnego. Po jego wejściu w życie prowadzony będzie natomiast monitoring funkcjonowania nowych regulacji.

Ustawa z 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej zacznie obowiązywać 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Po co sa uprawnienia? Jaka jest mozliwoc powrotu z zagranicy i kontynowanie pracy jako geodeta w Polsce?
odpowiedz zgłoś
odp: Po co sa uprawnienia? Pytasz o sensowność ekonomiczną czy uwarunkowania prawne ? Obydwie odpowiedzi nie napawają optymizmem.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Po co sa uprawnienia? Glownie prawne. Wiem, ze ekonomicznie to bez sensu.
zgłoś
i znów ustawodawca będzie miał twardy orzech do zgryzienia. bo cóż będą znaczyć polskie uprawnienia na zachodzie europy? jest to pytanie retoryczne, gdyż wiadomo, że nic. i odwrotnie, któryż z doświadczonych zachodnich geodetów, posiadający sprzęt pomiarowy, o którym polscy geodezyjni ciułacze mogą jedynie pomarzyć, będzie w stanie zrozumieć komunistyczny system centralnego zarządzania geodezją? jak przebrnie przez gąszcz przepisów, a jak stworzy prawidłowego gml'a? Jestem bardzo ciekaw tej wnikliwej analizy, którą w przyszłości przeprowadzą autorzy kolejnej nowelizacji rozporządzenia...
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: i ....żeby tak geodezja chciała być zarządzana centralnie i była wprowadzona odpowiedzialność pionowa w strukturach podgik-wodgik-gugik to może w końcu skończyłaby się "Polska Powiatowa"....
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: i no przede wszystkim który zachodni geodeta pogodzi się z tym, że w geodezji nie obowiązuje prawo stanowione a prawo powiatowe, powielaczowe i "interpretacje GGK wygłaszane na wideokonferencjach". Polska geodezja to Dziki Zachód i to w tej najbardziej patologicznej postaci. W tym wypadku granica cywilizacji zachodniej kończy się niestety na Odrze.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: i Spokojnie żaden zachodni geodeta nie przyjedzie do nas robić po takich cenach.
 14 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS