Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-29| artykuł sponsorowany | Firma

Glebogryzarka - jak wybrać najlepszą?

Każdy miłośnik hodowania roślin wie, że dbałość o ogród rozpoczyna się od odpowiedniej pielęgnacji podłoża. Napowietrzenie ziemi, jej wyrównanie i usunięcie z niej chwastów ułatwia glebogryzarka. Sprawdź, jak działa i jak wybrać najlepszy model.


Glebogryzarka - jak wybrać najlepszą?
  1. Jakie są rodzaje glebogryzerek?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Glebogryzarka ogrodowa to urządzenie, które do złudzenia przypomina tradycyjną kosiarkę. Można jej używać o dowolnej porze roku, jednak nie zaleca się spulchniania gleby w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów glebogryzarek. Większość z nich obsługuje się ręcznie, jednak dostępne są również te stosowane do celów przemysłowych, które przyczepia się do ciągnika rolniczego. Podstawową formą tego urządzenia jest glebogryzarka ręczna. Skuteczność jej działania jest wprost proporcjonalna do siły rąk obsługującej ją osoby. Jak wskazuje sama nazwa, ten rodzaj glebogryzarki obsługuje się ręcznie, a więc do spulchnienia i napowietrzenia ziemi trzeba użyć dużo siły. Glebogryzarki ręczne zwykle mają niewielką szerokość (do 50 cm) i niską wagę, nieprzekraczającą 8 kg. To urządzenia dobre do niewielkich ogrodów, których powierzchnia wynosi nie więcej niż 500 m².

Znacznie popularniejsza od glebogryzarki ręcznej jest glebogryzarka elektryczna. Jej użytkowanie nie wymaga użycia tak dużej ilości siły mięśni, dlatego z powodzeniem można ją wykorzystać nie tylko w małym ogrodzie, ale również tym większym, zarówno przydomowym, jak i na ogródku działkowym. Mając w perspektywie spulchnienie ziemi o powierzchni do 500 m², można postawić na nieco słabszą glebogryzarkę, np. taką o mocy od 200 do 500 W. Jeśli ogród jest większy, lepiej wybrać wydajniejszy sprzęt, o mocy silnika minimum 600 W. Elektryczna glebogryzarka ogrodowa pracuje głośniej niż ręczna, a jednocześnie ciszej niż spalinowa, dlatego można jej śmiało używać w przydomowym ogrodzie i wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu. Trzeba jednak pamiętać, że do prawidłowego działania potrzebuje stałego podłączenia do źródła zasilania, a podczas pracy należy uważać na kabel.

Glebogryzarka spalinowa to idealny wybór dla właścicieli dużych działek, położonych za miastem. To urządzenie jest napędzane paliwem i pracuje dosyć głośno, co mogłoby być uciążliwe dla sąsiadów w mieście. Spalinowe glebogryzarki ogrodowe charakteryzują się dużą mocą pracy, dlatego ich obsługa nie nastręcza problemów nawet w ogrodach, w których ziemia jest gliniasta i mocno zbita. Chcąc odchwaścić duży teren, glebogryzarka spalinowa będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości paliwa – bez niego glebogryzarka nie zadziała.

Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Glebogryzarka to urządzenie niezbędne w każdym ogrodzie. Inwestując w sprzęt z https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html, który ma posłużyć właścicielowi przez kilka lat, warto zwrócić uwagę na podstawowe kryteria wyboru.

Decydując się na glebogryzarkę spalinową lub elektryczną, należy zwrócić uwagę na moc silnika – im większa, tym lepiej. Nie warto jednak przesadzać. Lepiej dobrać moc urządzenia do potrzeb danego ogrodu, niż przepłacić za urządzenie bardzo wydajne, którego potencjału nie wykorzysta się w pełni. Moc glebogryzarki spalinowej podawana jest w koniach mechanicznych, a glebogryzarki elektrycznej w watach.

Kolejnym ważnym kryterium jest szerokość pracy glebogryzarki. To od niej w dużej mierze zależy wydajność urządzenia i to, jak duży obszar glebogryzarka może opracować w jednym czasie. Szerokość roboczą należy dobrać do powierzchni ogrodu. W tych niewielkich, o powierzchni do 500 m², z powodzeniem wystarczy glebogryzarka o szerokości około 40 cm – można nią dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Do większych powierzchni lepsza będzie szersza glebogryzarka, o powierzchni roboczej 50 cm, a nawet większej.

Osoby, które planują hodować różnorodne rośliny o zróżnicowanym systemie korzeniowym, powinny zwrócić uwagę na zmienną głębokość pracy glebogryzarki. Dzięki temu urządzenia będzie można używać zarówno do spulchnienia i napowietrzenia gleby pod uprawę roślin o płytkim systemie korzeniowym, jak i tych, których korzenie sięgają znacznie głębiej. Im większe będzie zróżnicowanie głębokości pracy, tym urządzenie znajduje szersze zastosowanie.

Wybierając glebogryzarkę, nie można zapomnieć również o wygodzie użytkowania i mobilności samego urządzenia. Jeśli glebogryzarka będzie używana w przydomowym ogrodzie, gdzie użytkownik ma stały dostęp do prądu, można zdecydować się na model elektryczny. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę również na długość i wytrzymałość przewodu. W dużych i rozległych ogrodach lepiej sprawdzą się glebogryzarki spalinowe, które nie posiadają przewodu, a więc są mobilniejsze niż modele elektryczne. Sprzęt spalinowy może być jednak cięższy niż elektryczny, dlatego wybór zależy również od tego, kto będzie głównym użytkownikiem glebogryzarki.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama