wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-29| Geodezja, Prawo

NSA o wiarygodności adresów w EGiB

Czy ustalając adres strony postępowania administracyjnego, można kierować się tylko danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków? Głos w tej sprawie zabrał Naczelny Sąd Administracyjny.


NSA o wiarygodności adresów w EGiB <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Przedmiotem sprawy jest decyzja samorządowego kolegium odwoławczego w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Choć adresat jej nie odebrał, to zgodnie z art. 44 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego uznano ją za doręczoną 14 października 2019 r. Oznacza to, że 30-dniowy termin do wniesienia skargi do sądu upłynął 13 listopada, tymczasem skarga została wniesiona dopiero 12 grudnia.

Obywatel twierdził jednak, że wyrobił się w ustawowym terminie, bo decyzji wcale nie otrzymał pocztą, ale odebrał ją osobiście 15 listopada. Jak się okazało, SKO nie wysłało dokumentu na adres zameldowania, ale na adres zawarty w EGiB, pod którym skarżący nie mieszka.

Tak sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten uznał jednak, że zaskarżona decyzja została doręczona prawidłowo.

Obywatel nie zgodził się jednak z takim rozstrzygnięciem i przekazał sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten, wyrokiem z 6 listopada br. (sygn. akt II OZ 557/20), uchylił zaskarżone postanowienie, gdyż w jego ocenie nie doszło tu do skutecznego doręczenia.

NSA uznał, że choć zapisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie zawierają szczególnych norm regulujących zasady ustalania adresów stron, to adres ten należy ustalać na podstawie wszystkich informacji możliwych do uzyskania przez organ, w tym również na podstawie ewidencji gruntów i budynków. „Z przepisów nie wynika jednak, aby rejestr ten miał szczególne nadrzędne znaczenie jako podstawa do ustalania adresów stron w celu doręczenia im pism w postępowaniu administracyjnym” – czytamy w uzasadnieniu. Wskazują na to chociażby przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Zdaniem NSA, jeśli wszelka korespondencja wysyłana na adres z EGiB nie była podejmowana przez stronę, a z akt sprawy wynika także inny adres strony, to nie ma podstaw do przyjęcia fikcji prawnej doręczenia. Tymczasem w rozpoznawanej sprawie organy nie podjęły żadnych czynności zmierzających do ustalenia adresu skarżącego, opierając się bezkrytycznie na danych z EGiB i pomijając znajdujące się w aktach sprawy dokumenty.

„Inna ocena zaistniałej sytuacji, wobec opisanych wyżej okoliczności, oznaczałaby ograniczenie stronie konstytucyjnego prawa do sądu” – podkreśla NSA.

Orzeczenie jest prawomocne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mam przekonanie graniczące z pewnością, że poniższy przepis nie jest wykonywany: Art. 23.ust3 Pgik Organy administracji publicznej przekazują właściwemu staroście: 3)zawiadomienia o zmianach danych, zawartych w zbiorze danych osobowych Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych, dotyczących osób fizycznych ujawnianych w ewidencji gruntów i budynków jako właściciele lub władający nieruchomościami.
 3 
odpowiedz zgłoś
Czy to prawda Że każdy związek poinformować urząd jeśli zmienia adres?
 3 
odpowiedz zgłoś
i już wiadomo co trzeba wpisać w prawie , np. w rozp. ws EGiB
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: i już wiadomo nie powinno ich tam być. Jest PESEL, jest EMUIA, w jakim celu adresy w egib? Żeby trzymać kolejne nieaktualne informacje?
 13 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS